A Ay

7,91

( 8 kişi yorum yaptı )

A Ay

(...A Ay)

Sinema Filmi

1988

Künye

Yönetmen Reha Erdem
Senaryo
Yapımcı İbrahim Yavuzargen , Jacques Pomonti
Müzik Denis Bisson
Görüntü Yönetmeni Uğur Eruzun
Vizyona Giriş Tarihi 27 Eylül 1996
Süre 100 dk
Tür Dram, Psikolojik
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Ada, Bunalım, Büyükbaba, Genç Kız, Manastır, Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Leyla Özalp (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Nathalie Le Guay (Kurgu)
Yapım Ekibi Veli Selman (Yapım Amiri)
Turgut Pelit (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Fatmanur Sevinç (Yönetmen Yardımcısı)
Oğuz Eruzun (2. Yönetmen Yardımcısı)
Fatih Aksoy (3. Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Ufuk Kayar (Negatif Kurgu)
Ufuk Kayar (Negatif Kurgu)
Işık Ekibi Remzi Biçer (Işık Şefi)
Seslendirme Jérôme Thiault (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Metis Film (Yapım)
Toplam İzleyici 1.604

Son Yorumlar (8)

sinemaseverim avatar sinemaseverim 29 Haziran 2017 19:17:49

Konu: Yaşlı halası Nükhet Seza (Gülsen Tuncer), dedesi Sırrı Bey (Münir Özkuı) ve topa! martısıyla birlikte boğaz kıyısında gizem dolu bir evde yıllar önce yi¬tirilen bir annenin özlemiyle yaşayan 11 yaşındaki Yekta (Yeşim Tozan)'nın öyküsü. "Annesi hakkında bildiği tek şey bir gün kayıkla denize açılıp bir daha geri dönmediğidir. Yekta, bir gece annesinin odasının penceresinden, denizden kayıkla ışıklar saçarak annesinin geçtiğini görür. Ama ona kimse inanmaz. Burgaz adasında ingilizce öğretmenliği yapan küçük halası Neyyir onu gitgide yoğunlaşan anne özleminden ve harabeye dönmüş evden uzaklaştırmak için adadaki yatılı okula yazdırmak ister. Yekta ise oraya gitmeye pek gönüllü değildir. Ve bir gün tıpkı annesi gibi bir kayığa binerek kıyıdan uzaklaşır. Sırılsıklam bulunup kurtarıldıktan sonra, Neyyir ile birlikte adanın yolunu tutar"

Ödüller:

1989 Nantes Trois Continents Film Festivali “Gümüş Ödül” (Fizan isimli film ile)

1991 Türkiye Yazarlar Birliği’nce “Reha Erdem” En İyi Yönetmen

Yalçın Özgül

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 26 Ocak 2012 23:06:01

5

Psikolojik bunalımda olan sebep olarakta ailesini kaybeden bir kızın garip yaşamını yansıtmış bir film. Başrolünde "Yekta" Yeşim Tozan'ın ve diğer rollerde birkaç yeşilçam emekçisinin rol aldığı. Görüntü kalitesi,çekim açıları çok iyi olmas ına rağmen sinema dili anlatımı bakımından bir türlü beğenmedim. 1988 yılı yapımı siyah beyaz bir film manastır,evdeki martı, herşey iyi fakat çok durgun ve farklı türde bir film. En fazla benden 5 puan ve kısmen fena değil diyebildiğim bir yapım bu tarzın meraklıları için çok iyi bir film olabilir..

crawler 19 Mayıs 2008 00:13:05

10

tam bir istanbul filmi. boğazda yalılarda süren hayat, istanbul efsaneleri, çoçuk başlı martı efsanesi gibi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öykülerini de hatırlattı bana.

afarikan avatar afarikan 23 Mart 2008 14:54:03

8

1988 yapımı Siyah beyaz bir film. Reha Erdem türk sinemasının önemli yönetmenlerinden birisi. Bu filimde de güzel çekim teknikleri kullanmış.Ben konunun açık verilmediği filmleri genelde anlayamıyorum bana soyut geliyo ama benim anlamamam filme gölge düşürmez tabi ki.Sonda ki tirad gerçekten muhteşemdi ama bu tür filmleri izlemeden önce çalışmak lazım özellikle de benim..

cansu.demir24 04 Ağustos 2007 07:36:08

Reha Erdem collection içinde satılıyor, tek de satılıyor tabii. Collection seklinde alırsanız Korkuyorum Anne, Beş Vakit ve Kaç Para Kaç filmlerini de izlemiş olursunuz. Piyasada satıldıgını biliyorum ama hangi şehirde oldugunuzu bilmedigim için fiki r veremiyorum nerden bulabileceginiz konusunda.
cansu.demir24@hotmail.com a yazarsanız ben de yardımcı olmaya calısırım. Bu arada ben de almadım filmi ama cok merak ediyorum, izlicem en kısa zamanda.

panmuzo 19 Şubat 2007 15:30:02

Merhabalar,

A AY filiminin bir CD veya DVD sini arıyorum, nerede bulabileceğim konusunda yardım edebilirmisiniz

Yandex.Metrica