Pariste Son Tango

8,15

( 5 kişi yorum yaptı )

Pariste Son Tango

(Ultimo tango a Parigi)

Sinema Filmi

1972

Jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. Bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlikte olurlar.
Uzunca bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir. Bu, Paul'un ilişkilerinin devam edebilmesi için koymuş olduğu bir şarttır. Paul'un karamsar ruhuna karşılık Jeanne'in capcanlı gençliği, koydukları bu sert kurallara dayanamayacaktır.

Oynayanlar

Marlon Brando Marlon Brando Paul
Maria Schneider Maria Schneider Jeanne
Maria Michi Maria Michi Rosa'nın Annesi
Catherine Allégret Catherine Allégret Catherine
Catherine Breillat Catherine Breillat Mouchette
Gitt Magrini Gitt Magrini Jeanne'ın annesi

Son Yorumlar (5)

gecedensonra avatar gecedensonra 27 Temmuz 2012 16:49:07

8

senarist , yapımcı, yönetmen ve hiç umulmadık bir şekilde oyunculuk yapmış bir usta : bernardo bertolucci nin elinden çıkan bir karşı devrim filmi.marksist siyaseti savunan, açık şekilde cinselliği gösterebilen kamerası ile ve freudcu analizleri ile şekillendirdiği filmlerinin kaymağı ise : estetik kaygı güden sanat filmleri dir. komformist te olduğu gibi burada da burjuva eleştrisi yapmaktan geri durmaz. marlon brando nun erkeksi ve eril kişiliğinin zirvesi baba dan sonra bu rolde genç bir kadınla yaptıkları şaklar ile brando'yu farklı bir kimliğe büründürmesi ile ne denli büyük bir iş yaptığı ortada.orta yaşları devirmek için gün sayan amerikalı zengin ;paul ve genç parisli; jeanne nin mükemmel bir sanatsallıkla işlendiği harikulade bir eser.brando otele gelen kadının müsterisini geri getirmek için dışarı çıkıyor ve adamı buluyor , bulunca zorla geri getirmeye çalışıyor lakin adam gelmeyince brando şiddete başvuruyor. bu arada adamın kaçtığı mekanı tepeden gösteriyor kamera bize : la bohemeadı konulmamış bir ilişkinin iki karakteri bir şeylerin anlatılmaya başlandığı anda ters tepen hikayesi. mutlu son aramadığımız onun yerine genç jeanne nin evlenme aşamasındayken neden brando yu tercih ettiği? yada brando nun neden isimleri gü yüzüne çıkardığı ise tam bi muamma..isimler çok mu önemli peki?sanatsal kusursuzluk arayan üstad bertolucci nin filmde bir sahnede tepeden bakan mikrofunu ise kocaman pastada ufak bir toz zerreciği gibi kalıyor.

sinekadraj 26 Haziran 2009 12:32:06

Başyapıt..

şarlo avatar şarlo 09 Nisan 2008 14:24:04

10

Yaşlanmaya başlayan, ölüm saplantılı, bencil bir adamın kendinden çok genç bir kızla, sadece sekse dayalı ilişkisinin anlatıldığı filmde, inanılmaz bir perforformans sergilyen Marlon,oyunculuk dersi veriyor.

devrim savaş avatar devrim savaş 14 Mart 2007 04:48:03

10

Pariste son tango için yorum yapmak son derece zor.Ama yorum yapmak için bazı şeyleri bilmek gerek.Bir filmden çok daha fazlası var onda.Film zamanında gösterime girdiğinde kitlelerde inanılmaz etkiler bırakmış,ve istanbul film festivalinde 2001 sene sinde de farklı etkilere tanık oldum.Bu bi sex filmi ya da aşk filmi değil.Filmin neyi anlattığı sorulduğunda buna Marlon Brando da cevap verememiş.Gizemin şiirsel bir anlatımı belkide.Özellikle müzikleri,Gato Barbieri nin Bolivya adlı albümünden bulunabilir.Ayrıca yönetmenine dikkat!Bernardo Bertolucci daha 12 yaşında sanat hayatına yazdığı bi şiirle ödülle başladı.Gerçekten inanılmaz ve çok farklı bir film.Bir benzeri daha yok.Defalarca izlenebilen nadir yapımlardan.Kadın erkek ilişkisinde nedensiz yapılan ve sonu ölümle sonuçlanan eylemi daha iyi başka bi şey anlatamaz.

Yandex.Metrica