Dead Man

8,08

( 4 kişi yorum yaptı )

Dead Man

(Dead Man)

Sinema Filmi

1995

19. yüzyılın ikinci yarısında, kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen genç bir adam, Batı Amerika?nın uç kısımlarına, bilmediği bir yere muhasebeci olmak için gider. Fakat o gidene kadar yerine çoktan başkası alınmıştır. O da ?'Hiç kimse?? isimli dışlanmış bir Amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçek bir Batılı olmayı kendine iş edinir. Hiç kimse?yle tanışmasıyla hikaye komik ve vahşi bir hal alır. Blake?in doğasına zıt olsa da, durum Blake?i silah kullanan, kural dışı avlanan bir katile dönüştürür. Blake yavaşça kontrolünü kaybeder.

Oynayanlar

Johnny Depp Johnny Depp William Blake
Gary Farmer Gary Farmer Nobody
Crispin Glover Crispin Glover Train Fireman
Lance Henriksen Lance Henriksen Cole Wilson
Michael Wincott Michael Wincott Conway Twill
Eugene Byrd Eugene Byrd Johnny 'The Kid' Pickett
John Hurt John Hurt John Scholfied
Robert Mitchum Robert Mitchum John Dickinson
Iggy Pop Iggy Pop Salvatore 'Sally' Jenko
Gabriel Byrne Gabriel Byrne Charlie Dickinson
Jared Harris Jared Harris Benmont Tench
Mili Avital Mili Avital Thel Russell
Mark Bringleson Mark Bringleson Lee
Billy Bob Thornton Billy Bob Thornton Büyük George Drakoulious

Son Yorumlar (4)

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:44:48

8

Kendi tarzını ortaya koymuş bağımsız yönetmen Jim Jarmusch’dan yine özgün bir film. İşte size bir kara film daha. Bu nasıl bir senaryodur ve müzikler nasıl bu kadar güzel ve sade olabilir. Jim Jarmuschun 1994 yılında çektiği bu film, herkesin kolaylı kla sevemeyeceği, alternatif bir film. Deneysel yönleri olan bu film, yeni uslüplardan hoşlananların mutlaka izlemesini öneririm. Filmin genelinin de western koktuğunu da hatırlatayım. Siyah-beyaz olarak çekilen film; kızıl derelilerin aziz, beyaz adamların suçlu olduğu bir dünyada geçiyor. Doğudan Batıya iş için gelen fazlasıyla medeni bir insanın başına gelen bir dolu talihsizlikle kendini savunmak için gözünü kırpmadan adam öldüren bir savaşçıya dönüşünü kara mizah ve mistik katkılı anlatıldığı çok farklı bir western. William Blake yeni bir hayata başlamak amacıyla geldiği kasabada bir cinayete karışır ve de burada ciddi bir yara alır. Filmin genelini Blake ölümle yaşam arasında giderek baygın bir şekilde ilerliyor. Blake’in bir kızıldreliyle karşılaşmasıyla ölü adamın yolculuğu başlıyor. Bu tarz filmde oyuncunun performansı çok önemli çünkü izleyinin onun bir bakışından bile farklı anlamlar çıkarabileceği bir film. Depp’de harika bir performansla Jarmusch’un anlatmak istediklerini izleyiciye anlatmasında aracı olmuş. William Blake hikayenin ilerleyen bölümlerinde masum yapısından kurtulur ve kendisini bulur. Bir başka deyişle William Blake’in yaşamdan ölüme geçişini görürüz. Filmin bütününe şiirsellik hakim. -Bu yönden lirik bir başyapıt diyebiliriz film için.- Bir başka deyişle "Dead Man" için varoluşu anlatan bir yapım olarak da tanımlayabiliriz. Farklı ancak; yine telaşsız, sakin sakin anlatmış anlatmak istediğini yönetmen.. Hiç acele etmiyorsunuz filmi izlerken. Müziği dinliyorsunuz arka fonda, Kızıl derili bilgeliğindeki diyalogları iyice anlayıp yorumlamaya çalışıyorsunuz.. Bir önceki sahne ile ilişkisini kurmaya çalışıyorsunuz izlediğiniz sahnenin.. Yaşam ve şartları insanı nasıl insanlıktan çıkarır,nasıl değiştirir..Çok güzel anlatmış Jarmush. Hem de hiçbir renge başvurmadan, alışılmadık bir fon müziği ve Johhny Depp ile. İlk sahneden itibaren filmi çözümleme ve yorumlama ihtiyacı duyuyorsunuz..

dilim avatar dilim 24 Ocak 2010 23:16:01

10

William Blake'in ölüme yolculuğu. Jim Jarmush "Dead Man" de mekan ve ışık olarak doğayı kullanmış. Ormanlarda, dağlarda, çorak topraklarda geçen ve sonunda suda biten filmde Jarmush çeşitli ırkları ve kültürleri bir araya getiriyor. Adaleti n bile suç işlediği, katillerin kol gezdiği filmde, her şey (boş tabutlar, kesik hayvan başları, iskeletler, kurukafalar, kemikler, yanmış cesetler ve darağaçları) ölümü hatırlatıyor. Vahşi Batı atmosferi yaşatılmak istenen filmin içine bazı bilimkurgu kırıntıları da atılmış. Kurosawa ve Godard kokan ormanda akılda kalıcı sahneler ve resimler var. Dilek Pakalın

mutec avatar mutec 16 Eylül 2008 20:21:09

10

19. yüzyılın ikinci yarısında, kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen genç bir adam, Batı Amerika’nın uç kısımlarına, bilmediği bir yere muhasebeci olmak için gider. Fakat o gidene kadar yerine çoktan başkası alınmıştır. O da ‘’Hiç kimse’’ isimli dışlanmış bir Amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçek bir Batılı olmayı kendine iş edinir. Hiç kimse’yle tanışmasıyla hikaye komik ve vahşi bir hal alır. Blake’in doğasına zıt olsa da, durum Blake’i silah kullanan, kural dışı avlanan bir katile dönüştürür. Blake yavaşça kontrolünü kaybeder.

shezo avatar shezo 05 Ağustos 2008 23:26:08

Johhny Depp ne muhteşem bir insandır ki bana bu filmi 121 dakika boyunca büyük bir sabırla izletmiştir ama isterse 10 tane Depp olsun bidaha kesinlikle izlemem.

Yandex.Metrica