Süt

7,26

( 15 kişi yorum yaptı )

Süt

(Süt)

Sinema Filmi

2008

Genç Yusuf (18-20), annesi Fatma 'nın (38-40) kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. İçinde yetiştiği erkek egemen kültürün gelenekleri yönünde mi davranacaktır yoksa son yıllarda Anadolu'da da yaşanan modernleşmenin getirdiği yeni bakış açısıyla mı?

Yusuf ile annesi, Yusuf'un yıllar önce ölen babasından kalan ineklerin sütüyle geçinmeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları İç Anadolu kasabası son yıllarda etrafta kurulan sanayi tesisleri nedeniyle modernleşirken geleneksel üretim yöntemleri ve bazı meslekler hızla yok olmaktadır.

Liseyi bitirdikten sonra üniversite imtahanını kazanamayan Yusuf'un büyük bir tutku ile yazdığı şiirler, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de değeri günde n güne düşen sütün Fatma ve Yusuf'a bir katkısı vardır.

Fatma, istasyon şefine duyduğu aşkla kadınlığını hatırlar ve hızla değişir. Annesinin ilgisinin kendisinden başka bir erkeğe yöneldiğini geç de olsa fark eden Yusuf, askerlik yoklaması ve muayene için apar topar büyük şehre gitmek zorunda kalır.

Şehirde şiire meraklı, üniversiteli genç kız Semra ile tanışır ama bu heyecan kısa sürer; çocukken yaşadığı ateşli bir hastalık nedeni ile askerlik yapamayacağı ortaya çıkınca kasabaya geri döner.

Hem görmezden gelmek zorunda kaldığı Fatma'nın ilişkisi hem de çürüğe çıkarılmış olmanın ağırlığı, erkek kültürün egemen olduğu topraklarda Yusuf'u bir seçim yapmaya zorlar.

Genç Yusuf değişimin acısıyla baş etmenin yolunu bulabilecek midir?

Künye

Yönetmen Semih Kaplanoğlu
Senaryo ,
Yapımcı Emre Yeksan , Semih Kaplanoğlu
Görüntü Yönetmeni Özgür Eken
Vizyona Giriş Tarihi 02 Ocak 2009
Süre 98 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Almanya Fransa Türkiye
Etiketler Acılarla Baş Etmek, Amatör Şair, Edebiyat Dergileri, Gelecek Kaygısı, Genç, Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.kaplanfilm.com/tr/yusuf_trilogy_milk_news.asp

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (28.İstanbul Film Festivali-2009)

FIPRESCI Ödülü (28.İstanbul Film Festivali (Uluslararası)-2009)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

En İyi Görüntü Yönetmeni (16. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2009)

Halk Jürisi Ödülü (28.İstanbul Film Festivali (Uluslararası)-2009)

Ekip

Yapımcı Bettina Brokemper (Ortak Yapımcı)
Kurgu François Quiqueré (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Naz Erayda (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Özcan Özel (Yapım Ekibi)
Yönetmen Ekibi Ayla Karlı Tezgören (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Gökçe Pehlivanoğlu (Set Fotoğrafları)
Makyaj Ekibi Nihal Aylar (Makyaj)
Ses Ekibi Oktay Baki (Ses Tasarım)

Firmalar

Kaplan Film (Yapım)
Sinefekt (Laboratuar)
Tiglon (Dağıtımcı)
Hasılat 58.125,0 TL
Toplam İzleyici 6.613
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (15)

Göztepe avatar Göztepe 10 Eylül 2018 00:44:27

10

Evet güzel fazla diyalogu olmayan bir film Yumurta,Süt,Bal üçlemesinin yönetmen Semih Kaplanoğlu fimlerinden. Yumurta filminde olduğu gibi bu filmde İzmir, Tire ilçesinde çekilmiş. Melih Selçuk özellikle bu filmde başrolde iyi bir oyunculuk sergilemi ş sütçü rolüyle. Sanat filmi ama doğa ve kasaba motifleri dahilinde bu görsellerle filmi beslemişler.

M.Y avatar M.Y 24 Kasım 2015 08:23:42

7

Film yumurta filminin devam filmi aynı yumurta filmi gibi şiirsel sinematoğrafik ve düşük tempolu bir film sanat filmlerinin hepsi böyledir bu tarz filimlerde gişe filmlerindeki yüksek tempo ve eğlence ararsanız hayal kırıklığına uğrarsınız bu yüzden filmi festival filmi severlere tavsiye ediyorum semih kaplanoğlu aynı yumurta filminde olduğu gibi yönetmen ve senarist olarak başarılı bir iş çıkarmış özgür eken de aynı yumurta filminde olduğu gibi görüntü yönetmeni olarak iyi bir iş çıkarmış oyuncularda melih selçuk iyi bir performans göstermiş filmi izlenilir kılmış başak köklükaya da rolünde fena değildi kısaca film izlenmeye değer iyi bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 23 Kasım 2015 13:45:49

4

kişisel gelişim döneminin en kritik aşamalarında zor günler geçiren bir çocuğun sessiz ve kırılgan dünyası aktarılmış fakat bu kadar sıkıcı bir şekilde olmamalıydı 4/10

mavi ege avatar mavi ege 30 Temmuz 2010 17:53:07

3

çok sıkıcıydı oyuncular  konuşmuyor sadece oynuyor

gsArDa35 avatar gsArDa35 21 Şubat 2010 21:58:02

Film kendi alanında gayet başarılıydı.Üçlemenin son filmi olan ''BAL'' filmini merakla beklemekteyim bu tür dinlendirici filmlere ihtiyacımız var. Son olarak; bu tür filmler hasılat kaygısı gütmez sanat filmlerini sevmeyen arkadaşlar diğer filmlere g itmekte özgürdürler!

baran34 avatar baran34 02 Ocak 2010 00:46:01

5

 Yumurta,süt,bal. Üçlemesinin ikincisi olan bu filmin senaryosu diğerleri ile fazla bir paralellik oluşturmuyor. Örneğin Semra rolünde ki Saadet Işıl Aksoy; Yumurta filminde Yusuf'un annesinin akrabasıydı. Bu filmde tesadüfen bir kitapçıda Yusuf'la k arşılaşıp tanışıyorlar. Bir de filmin sonu çok saçma bitiyor. 5 dakika boyunca kamera anlamsız bir biçimde Yusuf'un abisinin baretinin ışığını tam ekran gözümüzün içine neden yansıttı çözemedim. Anlayan biri bere gele! Bunları bir kenara bırakırsak. Film 60 bin dolar gibi komik bir hasılatı hakedecek kadarda kötü değil. Başrolde ki Melih Selçuk iyi bir seçim olmuş. İleride adından fazla söz ettirebilir. 10 üzerinden 5

Yandex.Metrica