Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bekçi

Bekçi

8,54

(15 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Komedi Dram, Komedi

Yönetmen: Ali Özgentürk Ali Özgentürk

Ülke: türkiye

Oyuncular: Saim Yavuz, Ajlan Atlı, Selahattin Fırat, Damla Coşkuner, Halil Ökten, Reha Bilgen, Menderes Samancılar, Neslihan Acar, Nurettin Şen, Orhan Çağman Devamını Gör...

Konusu : Balkan savaşının kahramanlarından Kolağası Hasan Bey’in torunu olan Murtaza, yaşamını bir fabrikada bekçilik yaparak kazanır. İşine bağlıdır. Ancak despotça ve acımasız bir baskı biçimiyle fabrika işçilerini yıldırmaktadır. Herkesin alay konusu olduğu bu  ‘vazife tutkusu’  Bekçi Murtaza’yı giderek hasta ve çekilmez bir hale getirirken çevresinden koparacaktır.performer

11 Şubat 2019 22:09

değerli bir film... ilk çekilen filmin başrol oyuncusu müşfik kenter bu filmde ajlan aktuğ'u seslendirmiş... filmi ali özgentürk yerine atıf yılmaz çekseymiş ve başrolde kemal sunal yada ilyas salman oynasaydı çok başka bir film ortaya çıkardı...kısaca her yönetmenin farklı anlatım tarzı diyelim...

Cevap Yaz

AlınYazısı

29 Şubat 2016 09:14

Müşfik Kenterin Oynadığı Murtaza filminin yeniden çekilmiş hali. Film önceki yapıma oranla biraz daha derinleştirilmiş ve bir kaç kısımda değişiklikler yapılmıştır. Birazda abartılmıştır. Müjdat gezen rol anlamında tam olarak kendisini verememiştir veya önceki filmde rol çalmamak için çaba gösterdiğinden bu şekil bir karakter çıkmıştır ortaya. Görevine sadık ve bağlı bir kişinin değişen dünyanın yanında geldiği noktayı ve konumunu unutmayıp Geçmişine ve Eski görüşlerine sıkı sıkıya bağlı kalan Dsiplin Erbabıdır Murtaza Efendi Ailesel bir çöküntü, karmaşık bir ruh hali ve Tarih aşkıyla yanıp tutuşan anılarını yaşadığı dönemde de yaşatmayı görev bilen Terbiye Abidesi biri. Bekçi MURTAZA. Önceki filmde anekdotlar dram üzerineydi filmin özünde ve finalinde dram vardı bundaysa trajikomik olarak görülüyor. Filmin çoğu kısmında final dahil yaşanılanlar ve ruh hali trajikomedi olarak aksettiriliyor. Bunu izlediyseniz Müşfik Kenterin rol aldığı filmide Mutlaka İzleyin, Aradaki fark görülecek.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

7 Mayıs 2012 20:05

Vazifesine aşık  iyi terbiye almış görev aşkıyla yanıp tutuşan bir bekçi. Ailesine ve fabrikadaki işçilere karşı sert tutumu. Bu tutumu sonucunda evlatlarını harap etmesi ve buna rağmen herşeye rağmen görev aşkını yansıtmış bir film. "Murtaza" Müjdat Gezen görevine ciddi bir disiplin içinde yapan bir bekçidir. Herşeyi müdürüne rapor eder bu sert tutumu sonunda büyük kızı koca'ya. Fabrikada çalışan küçük kızı ise babasının kuvvetli tokadı sonucu. Başını dolaba çarparak kendine gelemez ve vefat eder. Fabrikada hiç kimse iş disiplininden dolayı. Bekçi Murtaza'yı rahatlarını bozduğundan dolayı hiç sevmezler. Müdürü "Halil Ergün" dışında. Küçük kızını fabrikada seven genç adam en sonunda onun ölümüne dayanamaz ve Murtaza'yı bıçaklar. Kendine gelen Murtaza ilkelerinden vazgeçmez ve yaralı halde inançlarını bir bir sıralar. En sonunda roman konusu olur ve banka'ya bekçi olur. Son derece güzel bir film bir insanın vazifesini işini çok sevmesi elbette güzel birşey. Fakat farklı terbiye aldığı için herşeyin fazlasını yapan Murtaza bence hata yapıyor. Kendi inadı sonucu kızı ölüyor,diğer kızı kocaya kaçıyor. En sonunda kendisi bıçaklanıyor. Tabiki disiplin başarıyı getirir ama herşeyinde fazlası zarardır. Herşeyin fazlasının zarar olması filmin esas temellerinden. Bir o kadarda kendi hatasını müdüründen bana ceza verin ben suçluyum demesi adaleti simgeleyen bir davranış. Her zaman zevkle izlenebilecek filmlerden..

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

1 Şubat 2012 22:49

Müjdat GEZEN Murtaza rolünü oynamışta yani.. Ha, birde film gibi film Unutulmaz repliği:) "VAZİFEM SIRASINDA SAKINMAM GÖZÜMÜ BUDAKTAN, GÖRMEZ GÖZÜM EVLADIMI BİLA DEMAM CİGERPAREM.. DOLAŞIR KANIMDA KOLAGASI HASAN BEYİN'DE MÜBAREK KANI". Bence bu rolü öncelikle Tiyatro eğitimi almış aktörler oynar 1. Müşfik KENTER 2. Müjdat GEZEN oynamakta. İlk filmi bir türlü izleme şansım olmadı ama eminim en az 2. film kadar güzeldir diye umut ediyorum. Herşeyi ile baştacı bir film.

Cevap Yaz

oğuzzz

1 Eylül 2011 18:11

müjdat gezenin eski filmlerine göre tamamen farklı bir karakterde görüyoruz, prensiplerinden vazgeçmeyen bir bekçinin hikayesi

Cevap Yaz

eylül fırtınası

12 Ekim 2010 19:56

Ali Özgentürk'ün Orhan Kemal'in Murtaza'sını romandaki realist tutumdan sıyrılarak daha serbest ve stilize bir Murtaza olarak yeniden yorumlama çabasının başarılı sonucudur Bekçi filmi.

Dingin,sade ve derinden ilerleyen,seyirciye biraz mesafeli buruk tonlarda bir filmdir.Murtaza'nın zihninde yarattığı hayal sahneleri ve simgelerle Özgentürk gerçekten de Orhan Kemal dünyasına  son derece öznel bir yorum getirmiştir.Sarper Özsan'ın ön plana çıkmadan filmi bütünleyen müziği ve Ertunç Şenkay'ın titiz renk ve görüntü çalışması ile iyiden iyiye değer kazanmış bir çalışmadır.Cenaze sahnesindeki ölçülü hüzün duygusu filmin unutulmaz sinemasal tadlar içeren bölümlerinden birisidir.

Oyuncu kadrosunda Halil Ergün'den,Menderes Samancılar'a,Güler Ökten'den Macit Koper'e birbirinden kaliteli oyuncuları barındıran Bekçi Müjdat Gezen'in ticari anlamda büyük başarı sağlayan Gırgıriye serisini saymazsak sinema adına övünç duyacağı tek filmdir.Bu durumu bizzat kendisi itiraf etmiştir.

Yönetmeni Ali Özgentürk ise  At filmi ile Neo-realizme yeni bir bakış açısı kazandırdığı gerekçesiyle Tokyo Film Şenliği'nde kazandığı büyük ödülden sonra çektiği Bekçi ile başarısını devam ettirmiş ancak daha sonraki çalışmalarında bu iki filmin başarısını yakalayamamıştır.

r

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

29 Nisan 2010 13:42

Nacizhane bu film; "Müjdat GEZEN'NİN" sinemada o bildik (Mıstık) filmlerinden ayrışan en iyi performans sergilediği nitelikli bir film. Tiyatro kökenli bir Aktör için bu nevi roler tabiat-ı ile bir Aktörün oyun gücü ile birlikte özdeş sanatçı buradaki rolüne adeta ruhunu katmış buda büyük oyuncu başarısı. O'malum... replik etkisi.! hala dün gibi hafızada. Herşeyi ile mükemmeliyeti olan bir baş yapıt.

Cevap Yaz

performer

1 Mart 2010 23:39

acaba bu filmde kemal sunal oynasaymış daha mı  iyi olurmuş. film genel olarak başarılı, yalnız filmin final sahnesi'nin gereksiz yere uzatılmış olması hoş olmamış. orhan kemal'in romanı sanki biraz fantastik hale sokulmuş.  ertunç şenkay'ın kamerasından dökülen güzel görüntüler filme önemli katkı sağlamış. neslihan acar'ın film jeneriğinde neslihan olarak sadece ismi ile anılmış olması'da ilginç.

Cevap Yaz

jeniferdeniz

20 Şubat 2008 16:02

  • gerçekten mükemmel bir filmdi 'vasfe vasife'yalnız kızını bu uğurda öldürmesi çok acıydı izlenmesi gerekn çok güzel bir iflm müzjdat gezen in en iyi oyunculuğu

 

Cevap Yaz

yorgun85

17 Aralık 2007 15:56

Müjdat Gezen usta muhteşem oynamış gerçekten ilk kez dün izledim bu filmi. Vazife tutkusu herkesin alay ettiği bir özelliği oluyor. '' herhangi bir vazife herhangi bir evlattan değerlidir'' sözü herşeyi anlatıyor

Cevap Yaz
Yandex.Metrica