Halıcı Kız

8,29

( 26 kişi yorum yaptı )

Halıcı Kız

Sinema Filmi

1953

Güzelliğiyle çevresine ün salan işçi kız Gül'ün macera dolu yaşamının öyküsü.
Halıcılık yaparak geçimini sağlayan Isparta'da yaşayan bir kızın çileli ilginç yaşantısını yansıtmış. Etkileyici ve bir o kadarda güzel bir film. "Gül" Heyecan Başaran annesiyle birlikte halı dokuyarak geçinir. Kendisi de çok güzeldir çok iyide halı dokur. Bir süre sonra annesi vefat edince sahipsiz kalan Gül Isparta'dan ayrılır. İstanbul'a tren'le gider her gittiği yerde güzelliği yüzünden ya saldırıya uğrar yada kıskançlığa sebep olur. En sonunda dağ başında yaşayan bir adamla tesadüf tanışır oda "Agah Hün"dür. Ve hayatını o değiştirir mutlu mesut yaşar onunla. Bilindiği gibi öncelikle sinemamızın ilk renkli filmi olma özelliğini taşıyan 1953 yapımı bir film. Başta Heyecan Başaran'ın oyunculuğu, güzelliği masum iyeti filmi alıp götüren etkenler arasında. Tiyatro oyuncuların ağırlıklı olduğu ve kısa rollerde yer aldığı bir filmdir. Agah Hün'ün o etkili sesi en genç halini gördüğüm şu ana kadar tek filmdir ayrıca..


Türk Sinema tarihinin tamamı renkli çekilen ilk filmi olup Muhsin Ertuğrul'un yönettiği son filmdir.

Ekip

Dekor Tasarım K. Hallegger (Dekor Tasarım)
Müzik ekibi Ferit Alnar (Müzik Koordinatörü)

Firmalar

Doğan Kardeş (Yapım)

Son Yorumlar (26)

erhaab avatar erhaab 26 Ağustos 2017 09:19:18

3

Evli mi bekâr mı kısa metraj. Uzun metrajlı ilk film Halıcı Kızdır.

Aslında Salgın filmi daha önce çekiliyor ama ilk renkli filmi vizyona sokma yarışına dönüyor olay ve M.Ertuğral daha hızlı davranıp Halıcı Kız'ı yayınlatıyor.

Enteresan olan şu ki o devir için harcanan büyük paralar gişede geri dönmüyor. Ne Halıcı Kız tutuyor ne de Salgın filmi. Bu yüzden Türk Sineması renkli film için 1965' kadar sessizliğe bürünüyor. Sanırım Samanyolu filmiyle yeniden renkli film dönemi start alıyor, o da son derece yavaş bir şekilde.

Bu film bildiğim kadarıyla M.Ertuğrul'u iflasa sürükledi. İnternette bi kopyası var ve son derece sıkıcı. 64 yıl öncesini renkli görmek güzel yine de.

Renkli dediysek günümüz renkliliğinde de değil. Ara renkler yok bence:)

Sonuç olarak sıkıcı ve sürükleyici olmayan bir film. Tek özelliği 64 yıl öncesini renkli görüyorsunuz, hepsi bu.

adonis_malheureux 17 Nisan 2017 15:47:18

hayır mtekke arkadaş yanılıyorsun çünkü 1951 yılında çekilen evli mi bekar mı ilk çekilen türk filmidir

https://www.youtube.com/watch?v=846x9dpCLoc

Mtekke avatar Mtekke 23 Ocak 2017 23:56:39

Sinema Tarihimizde çekilen ilk renkli film Halıcı Kız değil Salgındır. Salgın Halıcı Kız'dan daha önce çekilir fakat Türkiye'de renkli film labarotuvarı olmadığından dolayı filmin yıkanıp renklendirilmesi için film Amerikaya yollanır. Halıcı Kızı çek en Muhsin Ertuğrul ise Avrupaya yollar o zamanın şartlarından dolayı Halıcı Kız'ın kaseti daha erken gelir ve Halıcı Kız Salgın'dan 3 ay önce gösterime girer.Kaynak Sinema yazarı: Burçak Evren

Kleberson avatar Kleberson 04 Kasım 2014 16:46:52

10

ilk renkli iyi bir film

entelnickbulamadim avatar entelnickbulamadim 13 Eylül 2014 16:20:25

10

ilk renkli türk filmi.

beyzacetin avatar beyzacetin 30 Mart 2013 17:03:19

Türk sinema tarihinin ilk renkli filmi oldugunu okumustum Fikret Hakan ın kitabında. Youtube a yüklemişler filmi. İlk fırsatta izleyip yorum yazıcam.

Yandex.Metrica