Halıcı Kız

8,36

( 25 kişi yorum yaptı )

Halıcı Kız

Sinema Filmi

1953

Güzelliğiyle çevresine ün salan işçi kız Gül'ün macera dolu yaşamının öyküsü.
Halıcılık yaparak geçimini sağlayan Isparta'da yaşayan bir kızın çileli ilginç yaşantısını yansıtmış. Etkileyici ve bir o kadarda güzel bir film. "Gül" Heyecan Başaran annesiyle birlikte halı dokuyarak geçinir. Kendisi de çok güzeldir çok iyide halı dokur. Bir süre sonra annesi vefat edince sahipsiz kalan Gül Isparta'dan ayrılır. İstanbul'a tren'le gider her gittiği yerde güzelliği yüzünden ya saldırıya uğrar yada kıskançlığa sebep olur. En sonunda dağ başında yaşayan bir adamla tesadüf tanışır oda "Agah Hün"dür. Ve hayatını o değiştirir mutlu mesut yaşar onunla. Bilindiği gibi öncelikle sinemamızın ilk renkli filmi olma özelliğini taşıyan 1953 yapımı bir film. Başta Heyecan Başaran'ın oyunculuğu, güzelliği masum iyeti filmi alıp götüren etkenler arasında. Tiyatro oyuncuların ağırlıklı olduğu ve kısa rollerde yer aldığı bir filmdir. Agah Hün'ün o etkili sesi en genç halini gördüğüm şu ana kadar tek filmdir ayrıca..


Türk Sinema tarihinin tamamı renkli çekilen ilk filmi olup Muhsin Ertuğrul'un yönettiği son filmdir.

Künye

Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Senaryo
Müzik Ferit Alnar
Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar
Eser
Süre 87 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Agfacolor, Aldatma, Aşk Ve İhtiras, Güzellik, Halı Dokuma, Daha Fazlası

Ekip

Dekor Tasarım K. Hallegger (Dekor Tasarım)
Müzik ekibi Ferit Alnar (Müzik Koordinatörü)

Firmalar

Doğan Kardeş (Yapım)

Son Yorumlar (25)

adonis_malheureux 17 Nisan 2017 15:47:18

hayır mtekke arkadaş yanılıyorsun çünkü 1951 yılında çekilen evli mi bekar mı ilk çekilen türk filmidir

https://www.youtube.com/watch?v=846x9dpCLoc

Mtekke avatar Mtekke 23 Ocak 2017 23:56:39

Sinema Tarihimizde çekilen ilk renkli film Halıcı Kız değil Salgındır. Salgın Halıcı Kız'dan daha önce çekilir fakat Türkiye'de renkli film labarotuvarı olmadığından dolayı filmin yıkanıp renklendirilmesi için film Amerikaya yollanır. Halıcı Kızı çek en Muhsin Ertuğrul ise Avrupaya yollar o zamanın şartlarından dolayı Halıcı Kız'ın kaseti daha erken gelir ve Halıcı Kız Salgın'dan 3 ay önce gösterime girer.Kaynak Sinema yazarı: Burçak Evren

Kleberson avatar Kleberson 04 Kasım 2014 16:46:52

10

ilk renkli iyi bir film

entelnickbulamadim avatar entelnickbulamadim 13 Eylül 2014 16:20:25

10

ilk renkli türk filmi.

beyzacetin avatar beyzacetin 30 Mart 2013 17:03:19

Türk sinema tarihinin ilk renkli filmi oldugunu okumustum Fikret Hakan ın kitabında. Youtube a yüklemişler filmi. İlk fırsatta izleyip yorum yazıcam.

HYONEY 18 Şubat 2013 02:40:57

Konu bakımından da cesur bir deneme, hem kırsalda hemde kentte kadına bakış açısını irdelemiş. Belirtildiği gibi tiyatro temeliyle çekilse de film bu yönüyle zamanından farklı bir konumdadır. Bununla beraber Ali İpar'ın yönnetiği ve 1954 yılında göst erime giren salgın filmi aslında 1952 yılında çekilmiş ve renklendirme işlemlerinin gecikmesi yüzünden " Halıcı Kız" filminden sonra tamamlanabilmiştir.

Yandex.Metrica