Karakolda Ayna Var

8,26

( 14 kişi yorum yaptı )

Karakolda Ayna Var

Sinema Filmi

1966

Polis teşkilatının gözbebeği Demirçiçek (Fatma Girik) kılık değiştirerek bir kenar mahalleye girer ve kadın cinayetlerinin peşine düşer. Mahallenin külhanbeyi Taşkasaplı Necati (Sadri Alışık) en büyük şüphelidir.

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo
Yapımcı Memduh Ün
Müzik Arif Erkin
Görüntü Yönetmeni Necati İlktaç
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Asayiş, Cinayet, Fatma Girik, Hafiyelik, Kadın Polis, Daha Fazlası

Oynayanlar

Fatma Girik Fatma Girik Ferhunde /Demirçiçek/ Sinop'lu Mualla
Sadri Alışık Sadri Alışık Taş kasaplı Necati/Necati Kayahan
Suphi Tekniker Suphi Tekniker Gazeteci Ertuğrul
Semih Sergen Semih Sergen Adnan
Eva Bender Eva Bender
Saadet Sun Saadet Sun Kerkenez Raziye (Sadet Eliaçık iken)
İlhan Hemşeri İlhan Hemşeri Polis Müdürü
Afif Yesari Afif Yesari Gazete Patronu
Yılmaz Gruda Yılmaz Gruda Siirt'li Kaşkaval Sabri
Ergun Köknar Ergun Köknar Kevork Güzelseveryan
Hüseyin Kutman Hüseyin Kutman Komiser Rıfkı
Zeki Sezer Zeki Sezer Polis
Orhan Çoban Orhan Çoban Arakçı Moiz
Gülruz Sururi Gülruz Sururi Fatma Girik Seslendirme
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Suphi Tekniker Seslendirme
Muhip Arcıman Muhip Arcıman Semih Sergen Seslendirmesi
Süha Doğan Süha Doğan İlhan Hemşeri Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Afif Yesari Seslendirmesi
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Seslendirme
Diclehan Baban Diclehan Baban
Ayla Algan Ayla Algan
Ayla Algan Ayla Algan Fatma Girik Seslendirmesi

Ekip

Tasarım Remzi Türemen (Afiş)

Firmalar

Uğur Film (Yapım)

Son Yorumlar (14)

erhaab avatar erhaab 18 Ekim 2017 06:48:36

9

Sadri Baba'nın nurcemâliyle, şekliyle şemaliyle ve sesiyle damga vurduğu muhteşem bir film.

Sadri Baba kendi sesiyle harika şarkılar söylerken bir yandan da delikanlılık nedir ders veriyor adeta. İnsanın filmin içine girip Sadri Babayla beraber kötü lerin üzerine gidesi geliyor. Böyle dostum olsun, varsın postum delinsin.

Film boyunca ''kim ulan bu büyük patron'' diyorsunuz. Bütün olan bitenin arkasındaki kişi kim? Yalan değil, bir ara Gazeteci Ertuğrul'dan (Suphi Tekiner) bile şüphelendim. Hadi şimdi söylemeyeyim de izlemeyenler için büyüsü kaçmasın.

Büyük patronun son derece sürpriz bir kişi çıkmasıyla film bitmiyor. Son sahnede öyle bir sürpriz daha oluyor ki şaşkınlığa dair türlü sesler çıkartıyorsunuz. Benden ''oha yuhhh'' gibi sesler çıktı mesela:))

Fatoya da mutlaka değinmemiz gerekli. Zor rollerin kadını Fatma Girik. Dövüş sahnelerini nice aktrise göre bence güzel oynamış. Abartı bir sırıtma ya da eğreti durma asla yok. Düşünün, aynı rolü Türkan Filiz ya da Hülya oynayabilir miydi? Yanından bile geçemezdi hepsi de. Hoplamaları, zıplamaları, arabanın içine akrobatik şekilde atlamaları falan bence son derece iyiydi Fatma Girik'in. Oynayamayacağı bir rol yokmuş, Allah uzun ömür versin.

Bol aksiyonlu, yer yer Sadri Baba'nın güldürdüğü, heyecanın hiç bitmediği harika filmi kaçırmayın derim. Sadri Babaya doyma garantili. Hele kendi sesinden söylediği şarkılar yok mu. Kral adam kral.

benimsinema avatar benimsinema 16 Mayıs 2015 17:20:24

8

Halit refig kendi tarzinin disinda yapmak zorunda kaldigi ilk filmler binevi ticari filmler diyebiliiriz.. bi yerlerden esinlenmis ozamanlarda james bond bütün dünyada patlamis. Degisklik olarak erkek yerine bir bayan oynamis bu filmde.. ben fatmaya cok yakistirdim rolü kendisine hakkini da veriyor... sadri beyede külhan beylik ve o güzel sesiyle renk katmis filme.. filmde calan müzikler cok güzel..

jeremiekhan 14 Eylül 2013 12:09:05

fatma girik çok atletik olsa da bu tarz roller kadınlara yakışmıyor ve inandırıcı gelmiyor bana bol vaktiniz varsa izleyin

beyzacetin avatar beyzacetin 01 Nisan 2013 14:30:00

Her seyden önce sarkılar cok güzel. Sadri Alışık ın söylediği sarkıları dinlemeye doyamıyorum.Çok içten, cok güzel söylüyor. Film gayet haraketli, güzel bir tempoda ilerliyor. Sürpriz finali de cok iyi düşünmüşler. Halit Refiğ yine basarılı bir iş cı karmış. En cok güldügüm sahnelerden biri Sadri Babanın "Sizi insan mertebesine sokup nüfusa adam diye kaydeden memurun kalemini.. diyesim geliyor." sözü. Fatma Girik in "bitlos" sözü de yanılmıyorsam bitli, pasaklı anlamlarına geliyor :))) Yine yeni kelimeler ögrendim. Argoda kelime haznem gelişti :)

Göztepe avatar Göztepe 27 Şubat 2013 14:56:13

10

Bir çetenin peşine düşen bayan bir polis memuru Fatma Girik tam belanın cirit attığı mahalleye gidiyor ve olanlar oluyor. Tam bir külhanbeyi mahallesi olan ve kavgaların gürültülerin eksik olmadığı yerdir orası. Sırasıyla işlenen cinayetler kabadayı lıklar görevli polis Fatma Girik ve gazeteci Suphi Tekniker. Kılıktan kılığa giren Fatma Girik ve çete lideri sevgilisi doktor kabadayı kılığında doktor Sadri Alışık iyi bir film dönemine göre izlemeyenlere tavsiye edilir.!

Senden Başka avatar Senden Başka 10 Eylül 2012 21:44:51

10

Seyri çok keyifli filmdi ,bayağı gülmüştüm.,Taş Kasap doktora dönüşmeseydi daha da güzel olurdu ya olsun yine de harika.

Yandex.Metrica