Kasaba

7,56

( 13 kişi yorum yaptı )

Kasaba

Sinema Filmi

1997

Künye

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan
Senaryo
Yapımcı Nuri Bilge Ceylan
Müzik Ali Kayacı
Görüntü Yönetmeni Nuri Bilge Ceylan
Vizyona Giriş Tarihi 28 Kasım 1997
Süre 82 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Ağır Yağmur, Ateş, Bağımsız Film, Büyük İskender, Cahil, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Görüntü Yönetmeni (Cologne Film Festivali-1999)

En İyi Film (Cologne Film Festivali-1999)

Caligari Ödülü (48.Berlin Film Festivali-1998)

Mansiyon (34. Antalya Film Şenliği-1997)

Yılmaz Güney Ödülü (11. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği-1997)

Fipresci Ödülü (Ulusal) (17. İstanbul Film Festivali-1998)

Jüri Özel Ödülü (Nantes Film Festivali-1998)

Gümüş Ödül (Tokyo Film Şenliği-1998)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Sadık İncesu (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Nuri Bilge Ceylan (Kurgu)
Ayhan Ergürsel (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Mehmet Köse (Yardımcı Yönetmen)
Post-Prodüksiyon Cenk Erol (Renk Düzenleme)
Ses Ekibi Taylan Oğuz (Ses Miks)

Firmalar

NBC Film (Yapım)
Toplam İzleyici 6.000

Son Yorumlar (13)

burcinpeker 29 Temmuz 2016 14:51:40

dublajlı sessiz sinema bence, maalesef Nuri Bilge Ceylan`ın tüm filmleri öyle. dublaja yapılan masrafa verilen emeğe yazık. direkt sessiz çeksin filmi daha çok dikkat çeker

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 24 Nisan 2015 06:18:10

7

Bir ilk uzun metraj işine göre iyi bir başlangıç senaryo yönetmenlik iyi oyunculuklar iyi muzaffer özdemir deli ahmet rolünde harikaydı izlenmeye değer iyi bir film.

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 08:39:11

6

abartıldığı kadar çekici olmayan belgesel formatında senaryosu sadece bir çocuğun çevresini gözlemlemesinden oluşan bir film. 6/10

gecedensonra avatar gecedensonra 05 Mart 2011 01:57:03

10

en iyi film listem de  döndü dolaiştı ve yerli film kategorisinde : 1 numara oldu ... özellikle o monolog sahnesi onlarca kere izlenilesi..

gecedensonra avatar gecedensonra 26 Kasım 2010 22:34:11

10

on numara bir film .bir monolog yeterli olur mu açıklamak için bilmiyorum ama: saffet in yola çıkarken düşünceleri böyleydi. evet,belki ben bir baltaya sap olamayan sıkıcı ve acınacak bir durumdayım,tersliğim ve uyumsuzluğum canınızı sıkıyo, galiba h iç bir yeteneğim de yok kanımdan başka da bir şeyim.gençliğim kimseye gerekli omayan bir izmarit gibi yok olup gidiyo,ne bir yuvam ne dostlarım nede işim var.gençliğimin en verimli çağında bu kasabaya kasıldım kaldım.erkekliğim.dinçliğim,kalbim gözümün önünde eriyo,şunu da söyleyeyim askere gitme vakti gelene kadar bu kasabadan kurtulmaktan başka bir şey düşünmedim...ama o sabah gelip çattığında beni bu kasabaya bağlayan,o güne kadar fark etmediğim daha derin bağlar olduğunu hissettim...çiğ damlaları ile kaplı kavaklardan havaya ince bir koku yayılıyordu, nedense o gün bana bu kavakları,çamları ,çınarları hayatımda ilk kez görüyormuşum gibi geldi...sabahın bu erken vaktinde,sokaklarda serseri bi mayın gibidolaşan köpek çetelerinden başka bi şey olmaz...galiba bu sessiz sabahları,köpekleri,toprak kokusunu seviyorum.ama bu kasabada yaşayan insanları ve onların küçük hesaplarını anlamıyor ,ruhuma yabancı ve boğucu buluyorum....şimdi söyleyin bana :büyük cidi ve herkese gerekli ,işlerin yapıldığı bi yere gitmek istemekte kötü olan ne var?? haa haaa..

hüdayfa avatar hüdayfa 11 Ocak 2009 14:39:01

<Koza-Kasaba-Mayıs Sıkıntısı> üçlemesinin ikincisidir. NBC'nın ilk uzun metrajı olma niteliğini taşır. Bu başlı başına önemlidir. Uzak'la bu üç pastoral çizgiye bir de gösterişli çatı yaparak büyük resmi tamamlamıştır Bilge Ceylan. Günümüzün ka rmaşık ve süratli hayat akışında gözden kaçırdığımız detayları yakalayıp bize sunuyor, onların aslında hayatın ayrıntısı değil özü olduğunu salık veriyor.. Sıcak davetiyle seyirciyi mizansenin tam ortasına buyur eden yönetmen, kamerasını bir steteskop gibi dünyanın kalbine tutuyor ve "derin bir nefes al" diyor.Ve belli ki Tarkosvky'yi çok seviyor.

Yandex.Metrica