Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nuri Bilge Ceylan (Nuri Bilge Ceylan)

Nuri Bilge Ceylan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 26 Ocak 1959

Eğitim : Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Müh. - MSÜ Sinema TV

Hakkında : Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eğitimi sırasında üniversitenin dağcılık ve mağaracılık kulüplerine katılarak, doğa aktiviteleri ile ilgilendi. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral Kasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısı'nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti. 56. Cannes Film Festivali'nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan'ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye'den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan "Büyük Jüri Ödülü"nü ("Grand Prix") aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve film tamamlandıktan hemen sonra bir trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak da "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar. Ceylan'ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan İklimler, 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümüne kabul edildi. Ceylan'ın o güne kadar çektiği en büyük bütçeli eser olan film, dijital görüntü teknolojisiyle kotarıldı ve görüntü yönetmenliğini Ceylan'ın kendisinin üstlenmediği ilk filmi olma özelliğini kazandı. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan'ın bu kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan'la başrolleri paylaşmış olmasıdır.2008 Cannes Film Festivali'nde küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle "En İyi Yönetmen Ödülü"nü aldı. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında "Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme..." dedi. Göztepe

18 Aralık 2018 23:57

Son yılların belkide Türk sinemasının en iyi yönetmeni çok iyi filmleri var hemen hemen her filmi ödüllü bu yönetmenin. Üstelik Kış Uykusu filmiyle Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü Yılmaz Güney dışında yıllar sonra alan tek Türk yönetmen. Gerçekten çok iyi yönetmen film süreleri çok uzun ortalama .Normalde bir filmin süresi en fazla 1.30 saattir lakin Nuri Bilge Ceylan filmlerinde 2.30 buçuk saat hatta üç saati bulabilir. Bu yönüylede ve diğer kamera arkası çalışmaları ve fotoğraf sanatçılığı kimliğiylede çok değerli bir yönetmen ama film üretimi az inşallah daha iyi filmlerini seyrederiz Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz

MGUNAY

21 Kasım 2015 15:10

Filmlerini beğenmeyen arkadaşları anlamak mümkün değil. Nuri Bilge Ceylan filmlerini veya entel filmleri sevmiyorsanız izlemeyebilirsiniz.Bu filmler tvde sıklıkla yayınlanmıyor ki şikayet niye anlamak mümkün değil. Ama bu filmlerin de takipçileri olduğunu unutmamak gerekiyor. Nuri Bilge Ceylan filmleri şahsım adına ben severim.

Cevap Yaz

Metromax

11 Kasım 2015 09:56

filmleri çok sıkıcı kağnı gibi ilerliyor filmleri pek sevmediğim bir sinemacı

Cevap Yaz

mansuryıldırım

14 Kasım 2014 03:48

İlk filmiyle son filmi arasındaki iki fark artık popüler oyuncularla çalışıyor ve filim süresi ilk filmine göre epey çok uzun kasaba ve kış uykusu arasında epey yol katettiğini kabul etmek gerek ama 3 yılda bir film çekmek yanlış 2 yıl yeter bence filim süresinin uzunluğu 196 dakika bu tarz düşük tempolu filimler için çok riskli ben sinemada 2 kez izlediğimde seyircilerin yarısı çok konuşmalı bölümlerde çıktı ve çok uzun diye çıktı filimlerinde son dönemde seyirciyle film arasında bir mesafe var mesela kasaba öyle değil seyirciyi kendine çeken bir film yinede çok iyi filmler yaptığını çok beyendiğimi söyleyeyim yönetmen olarak yeni filimlerini sabırsızlıkla beklediğim yönetmenlerden biri sanırsam bu hesaba göre 2017 yılında izleyeceğiz yeni filmi.

Cevap Yaz

draqon

25 Eylül 2013 18:14

Türk sinemasında önemli bir yere sahip olan ve bu yerin hakkını veren bir sinemacı.Filmleri gittikçe daha güzel ve kaliteli oluyor.Gelecekte çok daha iyi filmler yapacağına eminim.

Cevap Yaz

cosmopolis

10 Mart 2013 06:32

nuri bilge ceylan türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi sinema yönetmenidir bana göre dünyanında şu an en iyi 100 yönetmeninde ilk 20 oynar

Cevap Yaz

Kleberson

19 Ocak 2013 06:38

bu adamin filmlerini hic begenmiyorum istedigi kadar ödül alsin filmleri, o kadar agirki filmleri insanin seyredesi gelmiyor ne zaman böylesi filmleri yapmaktan vazgececek hayati boyuna böyle insanin uykusunu getiren agir tempoda giden filmleri yapmaya devammi edecek eger böyle devam edecekse vazgecsin bir daha film cekmesin...

Cevap Yaz

gecedensonra

25 Kasım 2011 17:27

çektiği 6 uzun metraj filminin aynı zamanda senaryosunda da parmağı olan yönetmen. trt deki röportajlarında şöyle bir soru sormuştur basit bir soru gibi görülür bu soru ama adeta kendi filmleri gibidir uzun uzadıya anlatmaz tek hamlede işi bitirir ve can alıcı soruyu sorar:" sinemayaı kim sevmez?" yine aynı röportajdan:" herşeyden bir film yapılabileciğine inanıyorum " der. yani hayır sevmek zorunda değilsin bu adamı yada sinemasını bu gayet anlaşılabilir bir şeydir zira herkesin sinemadan yada hayattan beklentisi farklıdır bir noktadan sonra . iyi güzel hoş sevmiyorsun bu adamı diye hakaret etmenin anlamı nedir onu anlayamadık? şöyle bir şey de demiştir:" film izleyicisine gönderilmiş mektup gibidir." mektup , merakla beklenir acaba içinde neler yazıyor diye düşüncelere daldırır vs. derken açılan mektup sizi hülyalara daldırır ve kafanızda binbir düşünce sarmaş dolaş olur ..acaba cevap olarak ne yazsam. bu mektup ister sevdiğiniz birindn ister pek hazetmediğiniz birinden olsun sizi yine de düşündürmeye sevk etmeli diyen biri olarak bu mektup üzerinde kafanızın yorulmasını beklerim eğer yormuyorsa zaten bu mektuba yada filme önyargı ile bakıyorsunuz demektir.. bilmem çok yanlış da konuşuyor olabilirim.. hatta ; "ne saçmalıyorsun sen" diyebilirsiniz ama ben saçmalamaya devam etmek istiyorum belki de!!!!!

Cevap Yaz

sinemadelisi

10 Ağustos 2011 15:21

çok iyi bir yönetmen ve filmleri insanı alıp götürüyor çok çok başarılı

Cevap Yaz

gecedensonra

11 Temmuz 2011 21:16

izlediğim filmleri tekrar tekrar izleyenlerden olmadım belki mecburen olmuştur ama tek başıma oturup da  üç kez  kasabayı izlettiren nuri bilge ye  ne desek azdır. yok ötesi çığır açmaya devam..sevmeyenlere inat  ağır aksak gidiyor bayıyor diyenlere inat severek takip ediyoruz. şu son filmi  de vizyona girsin artık!!!

Cevap Yaz
Yandex.Metrica