Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Uzak

Uzak

8,49

(48 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 20 Aralık 2002 1 Saat 50 Dk Dram Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan Nuri Bilge Ceylan

Ülke: türkiye

Gişe: 62.494

Oyuncular: Arif Aşçı, Fatma Ceylan, Feridun Koç, Ebru Ceylan, Nazan Kesal, Zuhal Gencer Erkaya, Mehmet Emin Toprak, Muzaffer Özdemir, Ayhan Ergürsel, Ebru Yapıcı Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Erkek OyuncuEn İyi SenaryoEn İyi FilmEn İyi YönetmenEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi KurguEn İyi Görüntü YönetmeniEn İyi YönetmenEn İyi FilmEn İyi Görüntü YönetmeniEn İyi FilmEn İyi YönetmenFIPRESCI ÖdülüEn İyi FilmDr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk YönetmeniEn İyi Erkek OyuncuBüyük Jüri ÖdülüEn İyi Erkek OyuncuEn İyi FilmBüyük ÖdülEn İyi YönetmenEn İyi Erkek OyuncuEn İyi FilmEn İyi 2. FilmEleştirmenler Birliği ÖdülüAltın AntigoneEn İyi FilmEn İyi SenaryoEn İyi FilmEn İyi Görüntü YönetmeniEn İyi Yönetmen

Konusu : Yıllardır, daracık bir hücredeymişcesine kapalı kaldığı kasabasından uzak diyarlara gidebileceği gemilerde çalışmak üzere İstanbul'a gelen genç adam (Mehmet Emin Toprak) iş bulana kadar, fotoğrafçılık yapmakta olan akrabasının (Muzaffer Özdemir) yanında kalmak durumundadır. Ne var ki şehir hayatının zorluğu içinde bireyselliği ön plana çıkmış olan akrabası hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan misafirini uzun süre yanında tutmak istemeyecektir.Göztepe

13 Ocak 2019 23:44

Sonu bağıtlanamayan filmlerden birisi yönetmen Nuri Bilge Ceylan İstanbul'u öyle güzel kadraja almışki .Mehmet Emin Toprak'lı sahneler adeta fotoğraf çerçevesi niteliğinde. İstanbul'a gemilere çalışmak için gelen Yusuf yakını fotoğrafçı Mahmut'un yanında misafir kalır fakat aradığını bu şehirde bulamaz. Bu durum çerçevesinde farklı sorunları olan Mahmut'la aynı evi paylaşırlar sonradan Mahmut'un durumu Yusuf'tan farksız olacaktır. Ayrıca Nuri Bilge Ceylan'ın yeğeni rahmetli Mehmet Emin Toprak'ın son filmidir. İyi bir film olmasına rağmen bazı duygular eksik yansıtılmış sanki.

Cevap Yaz

turgutsarikeceli

7 Şubat 2016 00:30

çok iyi bu film başyapıt

Cevap Yaz

şabanoviç

3 Ağustos 2015 15:07

çok güzel bir film

Cevap Yaz

mansuryıldırım

14 Kasım 2014 03:56

Nuri bilge ceylanın ilerde dahada değerleneceği bence en başarılı filmi burda şehirli köylü aydın halk ve sayamayacağım bir çok insanı yönü yalnızlık, bencillik ,güvensizlik,sevgisizlik,masumiyet,çürümüş değerler,vs bir çok şeyi iyi bir senaryo ve çok iyi oyunculuklar ve başarılı bir yönetmenlik ile unutulmaz bir başyapıt olmuş mutlaka izlenmesi gereken arşivlik bir şaheser.

Cevap Yaz

MUTLUKAANC

4 Kasım 2013 15:06

sağlam sinemadır uzak..Türk'ün ham sinemaya en yakın olduğu mesafededir.

Cevap Yaz

sinemadelisi

3 Temmuz 2013 20:10

Pişmanlık,yalnızlık,bencillik,ihanet,nefret vb. duygular 1 filmde süper görüntülerle ancak bu kadar net anlatılır. Film sıkıcı gelebilir ama sabretmek gerek Nuri Bilge seyircisi olmak kolay değil. Bu filmde diyalog çok az mimikler ve bakışlarla daha çok şey anlatılmış..

Cevap Yaz

engin yüksel

29 Kasım 2011 11:27

sektörleşmeye karşı bir tepki olarak doğan minimalizm akımına örnek verilebilecek bir yapıt durağan, dublajsız, dekorlar sade ve islevsel, dış müzik yok benim ilgimi çekmiyor ama bu kötü olduğu anlamına gelmiyor. 5/10

Cevap Yaz

gecedensonra

3 Ağustos 2011 17:42

taşra üçlemesinin son ayağı bol ödüllü 110 dakikalık nuri bilge resitalidir.kasaba da asi bir genç olarak gördüğümüz rahmetli mehmet emin tıoprak ın o kasabadan giderken ki monoloğu ile girersiniz taşra ya ve mayıs sıkıntısı ile devam eder devamında işsiz bir genç olarak bir kış sabahı kasabasından çıkıp uzak diyarlara yelken açmak ister yusuf..kasabadan uzak ,kent yaşamından uzak ,entel muhabbetlerden uzak, kadın erkek ilişkilerinden uzak, şehir yaşamının zorluklarının bilincinden uzak bir gençtir yusuf soğuk kentin soğuk insanları içinde kasaba sıcağından uzak.şehir yaşımın acı gerçeklerine ekmek parası kazanmanın ne derece zor olduğuna uzak bir genç..mahmut.. evet o kasaba insanın derdinden uzak ,hayatından uzak insanlara da uzak sabit fikirli ve anlayıştan uzak belki de şehir hayatının karmaşık yapısına yapışık bir ruhiyat ve kasaba insanın sıcaklığına uzak hayatlara uzak iki zıt yaşamın insanın uzak ilişkisi ama bir çoğumuza çok yakın bir yaşam o kadar uzak değil yani..

 

Cevap Yaz

ÇiğdemAsya

26 Mayıs 2011 18:39

Diğer yorumları okudum da, bu film uzaklık duygusunu ne kadar iyi görselleştirse de, kesinlikle seyircide bıraktığı izlenim negatif. Amaç böyle olmuş olabilir ama, diğer insanlara sıkıntılı duygular vermek, kötü hissetmelerini sağlamak için harcanılan emek, art niyet olarak adlandırılabilir anca. Amaç ve mesaj yanlış olduktan sonra yöntem ve şeklin güzel olması bir işe yaramaz. 

Cevap Yaz

kizilprenses

6 Ocak 2011 02:57

Hala en sevdiğim filmi budur.Sonraki hiçbir filmi bu filmin üzerimde bıraktığı etkiyi aşamamıştır. diğer tüm filmlerini kısa filmlerini de izledim. ve onlar da çok güzel. Bu sektörden biri olarak Reha Erdem ve kendisi en çok çalışmayı hayal ettiğim yönetmendir. Kimbilir hayat bu belki bir gün olur. umarım olur. kim ne derse desin ülkemizin sayılı yönetmenlerinden. kimse izlemesin sevmesin anlamasın biz bir avuç kişi olsak da yine izleriz onu zaten onun da çok umurunda değildir bu durum. adam işinde gücünde kim ne derse desin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica