Karanlık Gölgeler

8,25

( 2 kişi yorum yaptı )

Karanlık Gölgeler

(Dark Shadows)

Sinema Filmi

2012

1750 yılında, Joshua ve Naomi Collins küçük oğulları Barnabas’la birlikte yeni bir hayat kurmak üzere İngiltere’den Amerika’ya doğru yola koyulurlar. Buraya geldiklerinde kıyı kenti Maine’de kendi adlarını taşıyan Collinsport’ta bir balıkçılık imparatorluğu kurarlar. Aradan yirmi yıl geçtiğinde, dünya Barnabas’ın (Johnny Depp) ayaklarının altındadır. Collinwood Malikanesi’nin efendisi olan Barnabas zengindir, güçlüdür ve iflah olmaz bir playboydur… ta ki Josette DuPres (Bella Heathcote) adındaki güzele aşık olup Angelique Bouchard’ın (Eva Green) kalbini kırma gafletine düşene dek. Kelimenin tam anlamıyla bir cadı olan Angelique onu ölümden beter bir yazgıya mahkum eder: Barnabas’ı vampire çevirir ve sonra da canlı canlı gömer.

Yaklaşık iki asır sonra, Barnabas tesadüfen serbest kalır ve kendini çok değişmiş olan 1972 yılının dünyasında bulur. Artık kendisinden bile tuhaf bir zamanda tuhaf bir yabancıdır. Collinwood Malikanesi’ne geri dönen Barnabas, bir zamanların ihtişamlı yapısının harabeye dönüştüğünü görür. Ayrıca, Collins ailesinden geriye kalanlar da binadan daha iyi durumda değildirler; her birinin karanlık sırları vardır.

Barnabas’ın gerçek kimliğini söyleyebilecek kadar güvendiği tek kişi ailenin annesi Elizabeth Collins Stoddard’dır (Michelle Pfeiffer). Fakat Barnabas’ın garip ve zamanın gerisinde kalmış hâl ve tavırları evde yaşayan ve esasında ne tür sorunlarla uğraştığı konusunda en ufak bir fikri olmayan psikiyatr Dr. Julia Hoffman’ın (Helena Bonham Carter) şüphesini çeker.

Barnabas ailenin adını eski görkemine kavuşturmak için işe koyulduğunda, önünde tek bir engel vardır: Angie adıyla anılan, Collinsport’un önde gelen bir sakini, Barnabas Collins’in çok eskiden tanıdığı birine müthiş benzemektedir.

Yönetmen Tim Burton, başını Johnny Depp, Michelle Pfeiffer ve Helena Bonham Carter’ın çektiği yıldız oyunculardan oluşan bir kadroyla kült klasik dizi “Dark Shadows/Karanlık Gölgeler”i beyaz perdeye taşıyor.

Künye

Yönetmen Tim Burton
Senaryo , ,
Yapımcı Johnny Depp
Müzik Danny Elfman
Görüntü Yönetmeni Bruno Delbonnel
Vizyona Giriş Tarihi 15 Haziran 2012
Süre 113 dk
Tür Dram, Gerilim, Gizem, Korku
Ülke ABD
Etiketler Balıkçı, Güzel Kadın, Harabe, Kalp Kırmak, Karanlık Daha Fazlası

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 1.713.004,0 TL
Toplam İzleyici 163.456
Vizyonda Kaldığı Hafta 19 Hafta

Son Yorumlar (2)

erakman avatar erakman 04 Ekim 2012 11:08:25

8

Filmin şiirsel bir anlatımı var.Fantastik içerikli filmleri sevmem ama bu filmdeki akıcılık beni filmin sonunana kadar cezbetti

umutilkay 29 Haziran 2012 15:49:06

Filmin sonu bir türlü gelmek bilmedi, gereksiz uzatılmış bir son çeyrek... Klişelerle alay edeyim derken, klişelere kaptırmış bir film.  Hırslı iş kadını+ erkeğe bir mal-mülk gibi sahip olmak isteyen kadın+ kırmızı rujlu+ sarışın+ vamp kadın prototip ini sevmedim; yöbnetmenin bilinçaltında böyle tiplerin cadı olduğu... düşüncesi bu filmde ortaya çıkmış sanki. Sevmek sahip olmak değildir gibi mesajı iletmek için o kadar uzun film yapmaya gerek yok.  

Yandex.Metrica