Dağ

8,24

( 15 kişi yorum yaptı )

Dağ

(Dağ)

Sinema Filmi

2012

“Bir Ölür Bin Dirilir” Bir askeri birlikten gönderilen dört kişilik ekip sıradan bir iletişim anteni tamir görevi sırasında hiç beklenmedik bir şekilde terörist pususuna düşer. Hayatta kalan uzun dönem er ve kısa dönem çavuş iki genç asker ilk kez aralarındaki çekişmeyi bir kenara bırakıp esas düşmana karşı beraber mücadele edeceklerdir. İki tüfek, dört şarjör ve arızalı bir telsiz dışında sahip oldukları tek şey hayatta kalma içgüdüleri ve güçlü iradeleridir. Dağ, iki genç askerin kardeşlik ve cesaret kavramlarını keşfettiği bir kahramanlık öyküsüdür.

Künye

Yönetmen Alper Çağlar
Senaryo
Görüntü Yönetmeni Mehmet Başbaran
Vizyona Giriş Tarihi 16 Kasım 2012
Süre 90 dk
Tür Dram, Macera, Savaş
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Ufuk Bayraktar Ufuk Bayraktar Bekir Özbey
Çağlar Ertuğrul Çağlar Ertuğrul Oğuz Çağlar
Fırat Doğruloğlu Fırat Doğruloğlu Yüzbaşı Yaşar Demir
Mesut Akusta Mesut Akusta Astsubay Kıdemli Başçavuş Kemal Karadağ
Cengiz Coşkun Cengiz Coşkun Üsteğmen Tuğrul Tümen
Gözde Mutluer Gözde Mutluer Pelin
Ali Aksöz Ali Aksöz Selçuk
Özgürcan Çevik Özgürcan Çevik Sülo
Serkan Yanar Serkan Yanar Nişancı
Hüseyin Özay Hüseyin Özay Prof.
İpek Bağrıaçık İpek Bağrıaçık Defne
Perihan Çağlar Perihan Çağlar Oğuz'un Annesi
Eren Mergen Eren Mergen Oğuz'un Arkadaşı
Emre Sirel Emre Sirel Bekirİn Arkadaşı
Tolga Akdoğan Tolga Akdoğan Bıçaklı Düşman
Emre Aksakallı Emre Aksakallı Yazıcı Berrak
İzzettin Çalışlar İzzettin Çalışlar Tuna Bey
Can Taluğ Can Taluğ Doktor
Şerafettin Özer Şerafettin Özer Uzanan Hasta
Arif Bayram Arif Bayram Düşman
İsmail Tütüncü İsmail Tütüncü Düşman
Ercan Güler Ercan Güler Düşman
Eyüp Özer Eyüp Özer Düşman
Cihan Zegerek Cihan Zegerek Düşman
Harun Güneş Harun Güneş Düşman
Metehan Şahinler Metehan Şahinler Düşman
Müslim Subaşı Müslim Subaşı Düşman
Fatih Yarşı Fatih Yarşı Düşman
Alper Çağlar Alper Çağlar Yönetmen
Asuman Karakullukçu Asuman Karakullukçu Bekir'in Annesi

Ekip

Kurgu Alper Çağlar (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Fatih Yarşı (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Buket Sarar (Yardımcı Yönetmen)
Murat Küllü (Yönetmen Yardımcısı)
Yazım Ekibi Serkan Deniz (Diyaloglar)
Serkan Deniz (Diyaloglar)
Işık Ekibi Şerafettin Özer (Işık Şefi)

Firmalar

Pinema (Dağıtımcı)
Mars Entertainment Group (Yapım)
Hasılat 3.008.601,0 TL
Toplam İzleyici 305.874
Vizyonda Kaldığı Hafta 14 Hafta

Son Yorumlar (15)

serdardemirkiran avatar serdardemirkiran 06 Şubat 2017 08:19:53

9

“Bizi bizden başka kimse kurtarmayacak.”
“Hemen gelmeniz lazım. Kısa dönemin yanında tüfek bile yok. Diğeri de zaten Bekir.”
Dağın tepesinde sığındıkları binada teröristlerce kıstırılmış olan Yzb Demir, Ast.sb.Kd.Bş.çvş Kemal Karadağ ile iki asker İs tanbullu Oğuz Çağlar ile Ankaralı “arıza”Bekir, cephanelerinin azalması ve kendilerine yardımın gecikeceğini duyunca, haberleşmedeki sorununu çözmek için dağın tepesindeki verici antenindeki arızayı onarmak için çıktıkları yolculukta görevlerini gerçekleştirmek için içlerinden Bekir’i göndermek isterler, ama saldırıda iki rütbelide vurulur. Karla kaplı dağda iki asker Oğuz ve Bekir tek başlarına kalmışlardır. Film hem o anı bize yaşatırken, çok başarılı bir şekilde filme eklenmiş olan geri dönüşlerle iki askerin geçmişteki yaşadıkları anları bize gösterir.
Oğuz ve Bekir’in karakolda yaşadıkları günler verilirken ikilinin birbiriyle hiç geçinemediklerine sürekli kavga edip dalaştıklarına şahit oluruz. Bekir bu sinirli haliyle askerliğini yakmış,askerliğine bir yıl daha eklenmiştir. Komutanlarınca lakabı “arıza” ya çıkmıştır.
İstanbullu Oğuz yaşadığı hayattan ve kurduğu ilişkilerden bunalmış, bedelli hakkı olmasına rağmen kısa dönem olarak askere gelmiş biridir. Geçmişte yaşadıkları arasında birlikte olduğu kadının onun askere gideceği haberi üzerine olan kayıtsızlığı karşısında “Artık bizim nesilde kadınlarda askere giden adama karşı herhangi bir saygı, sevgi, hasret kalmadı mı?” sözü bıktığı yaşantıyı özetliyor.
İki asker tepede teröristlerce kıstırılır, Oğuz; Bekir’in hayatını kurtarır. Bekir’in geçinemediği Oğuz’a “Bugün benimle kanını döken, asla bana kötü olmayacaktır. Şu günden dünyanın son gününe dek.” sözü hepimizi duygulandırıyor. Ama birbirlriyle geçinemedikleri konularda tartışırlarken, arada bedelli askerliğin altıda güzel bir şekilde eleştiriyle çiziliyor filmde. Bekir’in “İstesem bedelli yapardım” diyen Oğuz’a “Ayrımın olması bile utanç verici. Askerliğin bedeli olamaz, olursa da bu para olamaz!, zaten bizim üçte biri kadar sürede yapıyorsun askerliğini, ne yani sen bizden üç kat dahamı değerlisin?” lafıda içimize oturuyor. Eskiden askerliğini yapmayana kız verilmezken, şimdi günümüzde adeta askere gidene verilmiyor. Bekir’in annesinin vasiyeti üzerine semtindeki kasiyer kıza duygularını açmaya çalışması, bunu başaramaması ve akşam arkadaşlarıyla askere uğurlama yemeğinde duygularını döküşü esnasında “Geçen eve gidiyorum bir tane böcek gördüm kaldırımda. Üstüne basmadan geçtim gittim tabi böceğin. Sonra durdum düşündüm pat döndüm geriye. Düşündüm dedim ki ulan bu böceğin üstüne basıp geçmeden gitmek mi marifet yoksa geri dönüp buna yardım etmek mi? Döndüm geri aldım böceği yerden dedim ki, karşıdaki çalılığa götürdüm benim dedim sana yapabileceğim bu. Bundan ötesi benim elimden gelmez. Allah yolunu açık etsin...
Sonra düşündüm gerçi ya. Ulan dedim belki de intihar etmek istiyordu. Yolun ortasında öylece durmuş ya. Neyse iki şekilde de sevap işlemiş olduk” derken o sert mizacının içindeki duygusal yanı çok iyi gösteriyor. Verici istasyonuna ulaştıklarında karşılaştıkları teröristi vurunca Oğuz’un. “Ne garip di mi? Düşmanı sadece ölünce kendimize benzetiyoruz.” Sözü dikkat çekiyor. Ayrıca komutanları olan Yzb. Demir ve Ast.sb. Kemal’in film içinde söylediği sözler “Önemli olan görevin için o korkuyu umursamamak, işte o gerçek kahramanlıktır.”, “Sen buraya sıkılmak için gelmedin. Bir görevin var. Hayatta kalmak ve yanındaki adamları hayatta tutmak. Çünkü biz yaşadığımız takdirde bu dağ bizim olacak. Öldüğümüzde değil.”, “Karlı zirvelerin tepesinde uçan kartallar ne yiğitler görmüştür ama anlatmazlar!”, “O DAĞ bu ülkenin baştacıdır. Gökyüzüne en yakın yeridir, bizim dağımızdır. Ordaki gariban çalılar kanla sulanmıştır.”, “Anılar en önemli şey hayattaki. “Korkusuz tek asker şehit askerdir.” filme değer katıyor. Askerliğini yapanları, özellikle doğuda yapanları daha fazla etkileyecek ve onları o günlere götürecek film, bizlerinde o zor şartları görmemizi sağlıyor. “Büşra” filminden tanıdığımız yönetmen Alper Çağlar “Dağ” filmiyle müthiş aşama kaydetmiş. Film çok ama çok başarılı anlatılan öykü, filmin akış temposu, geriye dönüşlerle anlatılan bölümler, kişileri daha bir canlı, daha bir bizden kılıyor. Oyuncuların hepsi ama hepsi çok iyi, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruoğlu, Mesut Akusta ve Çağlar Ertuğrul. Görüntüler son derece temiz ve filme anlam katıyor. Film sinemamızın kalburüstü yapımlarından. Siz bakmayın filmi eleştirenlere, Orhan Veli bile zamanında “Neler yapmadık su vatan için! , Kimimiz öldük; Kimimiz nutuk söyledik” dememiş miydi.. İMDB sitesi bile filmin puanı karşısında şaşkın. Hele hele filmin sonundaki şehitlerimizin isminin geçtiği bölüm resmen insanı ağlatıyor. Onlar sayesinde bizler varız, Allah hepsini nur içinde yatırsın. Mekanlarını cennet eylesin. Bir yerde onların anısına adanan bu filmi yapanlara, emeği geçen herkese binlerce kez teşekkürler. Mutlak seyredilmesi gereken yapımlardan.

ElBLanKo2nd avatar ElBLanKo2nd 16 Ocak 2017 11:52:22

9

Gerçek bir askerlik hayatını konu alan harika bir film.

Kaptan34 avatar Kaptan34 18 Aralık 2016 01:03:40

Beni etkiledi

ser36 07 Kasım 2016 08:04:52

7

iyi bir film ama nefes vatan sağolsun un gerisinde bir film

ElBLanKo avatar ElBLanKo 16 Ekim 2016 17:38:42

9

Gerçek bir askerlik hayatını konu alan harika bir film.

erakman avatar erakman 09 Ocak 2015 10:58:22

6

Film bende diger izleyiciler gibi bir etki yaratmadi.Konusu tamam ama islenis derinligi yetersiz.Telsiz konusmalari ruhsuz.Kacis-saklanis-savas var ama hepsinden yeteri dozda degil.Birseyler eksik kalmis gibi.Ufuk Bayraktar yine cok iyiymis.

Yandex.Metrica