Sokaklar Yanıyor

8,73

( 5 kişi yorum yaptı )

Sokaklar Yanıyor

Sinema Filmi

1965

Elizabeth I dönemi, 16. yüzyıl İngiliz halk şarkısı; ‘Greensleeves / What Child is This’. Sandal dolu sahilde iki âşık.
Sema; “Oya? O ne olacak?”
Yavuz; “Sus, ne olur. Küçücük bir çocuğun deliliklerini aramıza sokma. Seni seviyorum Sema, seviyorum. Suç haline sokma sevgimizi.”
(O ‘küçücük çocuğun’ şeytana bile külahını ters giydireceğini çok sonra anlayacaklar. Kadir Usta “Dikkat et bu kıza, başına çorap örmesin” demişti).

Jenerikte Jack Shaindlin’in ‘Musical Themes Hollywood U.S.A.’ albümündeki (1957) ‘Theme From the Rains of Ranchipur’ (1955) (Hugo Friedhofer) (02.41 sonrası).
Kahramanımızın adı Yavuz. Civarın en yakışıklı, en cesaretli erkeği. ‘Mahallenin namusu benden sorulur’lardan. Dışarlıklı bile olsa kızlara sataşılmasına dayanamıyor. Oya’nın fettanlığı nedeniyle kavga etmed iği gün yok gibi.
Aslında yaşamı çöpsüz üzüm. Fabrikatör babası Asım’ın yanında çalışıyor. Neşe dolu ‘Laz uşağı’ Ömer ve kundura tamircisi Kadir gibi iyi arkadaşları var. Mekânları Halil’in Kahvesi ve Recep’in gramofonlu meyhanesi. Yavuz’un, şimdilik tek sorunu ‘tavla ağacı’ Kadir Usta’nın ‘ifadesini alabilmek’!
Oya’yı yalnızca bir kez dansa götürmüş. Çocukluk arkadaşı olarak görüyor ve “Ben sadece sevdiğim insanla evlenirim” diye yırtınıyor ama dinleyen kim. Genç kızın babası Faik, Asım’la çoktan anlaşmış bile. Çocukları ve işlerini birleştirecekler. Oğlu Orhan ‘memleketteki’ (İstanbul’un dışı ‘memleket’ olarak geçiyor) tarlaları satmaya gitmiş.
Oya az bulunur güzellikte. Küçükken geçirdiği menenjit nedeniyle ‘dedikleri, istedikleri yapılmazsa çıldırıverirmiş alimallah’. Mahallenin erkekleri O’nun, O ise ‘bir at sineği gibi’ Yavuz’un peşinde. “Dümen suyunda yunus balığı mübarek.” (Oysa delikanlı ‘rüyalarındaki meleği’ bekliyor. ‘Çoktandır böyle bir heyecana hazırlamış kendisini’).
Genç kızın hayatındaki ilk erkek (filmde adı söylenmeyen) Özdemir Han. İşsiz güçsüzün biri. Hapisten yeni çıkmış ve ‘burnumda tüttün, hasret dindirelim biraz’ diye, hem yatağını hem de cebini ısıtması için sıkıştırıp duruyor.
Orhan, filmin ‘kötü adam’ı. Ömer’in sözleriyle ‘delibozuk’. Her şeyi, özellikle ‘kadınların ruhiyatı manivelalarını bilirim’ havalarında. Kız kardeşinin namusuna çok düşkün. Ama ‘dile düşmesini sağır sultandan sonra duyar’. Durumu öğrenince üç adamını iyice fırçalamıştı; “Adam mısınız siz be? Oya’nın ismi ağızlarda sakız olmuş siz karşıma geçmiş çan çan ediyorsunuz.”
Faik için ise bu hiç önemli değil; “Padişahın arkasından bile kılıç sallarlar. Söylenen her söze kıymet verirsek yaşayamayız. Nikâhta keramet vardır, unutulur her şey.”
O günlerde mahalleye bir genç kız, Sema ve kardeşi Hikmet gelir. 10 gün önce ölen babaları, Asım’ın arkadaşıymış. Kimsesiz kalınca ‘bir iş verir’ umuduyla gelmişler.
Bakıştıklarında Yavuz’un hayalleri gerçekleşiyor.
‘Charade’deki (1963) (Henry Mancini) ‘Main Title’. 60’larda sevgililerin, elele Rumeli Hisarı’na gitmeye zamanları varmış.
Orhan da güzel kızı görünce adamlarına deneyimlerini aktarmıştı; “Fena parça değil ha. Şuna bir sokulalım… Tavlanmayacak kız yoktur. Yeter ki usulünü bil. İki çift laf edeceksin ama laf gibi laf edeceksin. Ciğerine oturtacaksın… Kısmet ayağı ile geliyor baksana. Şıpın işi tamamdır ifadesi. Yengenizdir haa, hürmet edin O’na.”
Sevgiye, aşka falan boş veriyordu ama ‘düşmez kalkmaz bir hacı yatmaz’ misali sonradan ‘tuşa gelip’ Sema’ya tutulur.
Genç kız, Yavuzların fabrikasında çalışmaya, Hikmet de ilkokula başlar. Yalova’ya giden Rukiye Teyze’nin evine yerleşmişler.
Orhan, istediğini elde etmedikçe rahat, huzur vermeyen tiplerden. Genç kıza yaklaşırken başlangıçta çok nazik. Ceketini ilikliyor. Ama yüz bulamayınca ‘siz’li, ‘gençsiniz, güzelsiniz’li cümleler yerini gözdağına bırakır; “Benden iyisini mi bulacaksın… Seni kimseye yar etmem, anlıyor musun? Sana yan bakanı yaşatmam. Bana yar olmayan hiç kimseye yar olmaz.”
Adam tutup Yavuz’u dövdürmeye kalkar. Bulduğu fedailer harika; Hayati Hamzaoğlu, Erdoğan Seren, Çetin Başaran, Enver Dönmez.
Hastalık numarası da sonuç vermeyince Oya artık işin başa düştüğünü anlamış. ‘İntikam Alevi’nde (1956) Suzan’ın ve ‘Kan Su Gibi Akacak’da (1969) Gönül’ün yaptıklarına benzer bir şey yapıyor.
‘Quizás, Quizás, Quizás’ (1947) (Osvaldo Farrés) melodisini dinlediğimiz gazinoda delikanlıyı sarhoş edip yatağına alır.
İçinden çıkılması zor bir durum. Asım “Kızın namusunu temizleyeceksin yoksa evlatlıktan reddederim” diye tutturmuş. Düğün günü yakın. Oya, Kadir Usta’yla “Yaya kaldın Tatar Ağası. Atı alan Üsküdar’ı geçti” diye alay ediyor ama kahramanımızın kurtuluşu yine bu emektar ayakkabı tamircisinin uyanıklığı sayesinde olacaktır.
Oya, Özdemir ve Orhan’ın ölümü Sema ve Yavuz’un mutluluğunu gölgelemiştir herhalde.

Recep’in Meyhanesi.
78’lik bir plakta Şükran Özer Doruk; ‘Biraz Kül Biraz Duman’ (1966) (Avni Anıl / Ümit Yaşar Oğuzcan).
Kadir Usta, yan masada konuşulanlara kulak kabartmış.
Özdemir Han; “Heyt, düğün dernek fasarya. Bu dünya yutturmaca dünyası. İş bilenin kılıç kuşananın… Gül yağını eller sürünür çatlasa bülbül. Eller kaymağı yemiş, Yavuz düğün yapar. Dalgaya bak be.”
Kadir; “Delikanlı seni çok sevdim. İstemeyerek hikâyelerini dinledim. Gel bir rakımı iç. Şeref ver bana.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Bilge Olgaç , Semih Evin
Senaryo
Yapımcı Semih Evin
Görüntü Yönetmeni Fethi Mürenler , Vedat Akdikmen
Süre 83 dk
Tür Dram, Duygusal
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Mahalle, Menenjit Daha Fazlası

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Diamandi Filmeridis (Kurgu)
Ali Ün (Kurgu)
Yapım Ekibi Cengiz Batuhan (Yapım Sorumlusu)
Post-Prodüksiyon Cemil Orhon (Laboratuar Şefi)
Bayram Güzel (Laboratuar Şefi)
Işık Ekibi Mehmet Çakar (Işık Şefi)
Ses Ekibi Marko Buduris (Ses Kayıt)

Firmalar

Roket Film (Yapım)
Yıldız Film (Yapım)
Ender Işık Servisi (Işık)

Son Yorumlar (5)

yaşam11 avatar yaşam11 24 Haziran 2013 15:25:09

10

çok başarılı bir film

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 06 Şubat 2012 01:23:02

10

Mahalleye de yeni taşınmış olan Sema, Gülgün OK'U karşı da ilgi duyan Yavuz, Tamer YİĞİT ile Orhan, Tuncel KURTİZ ikisi bir aşk yarışı içine de girerler ama Yavuz, Orhan'nın havai kız kardeşi de Oya, Gülbin ERAY ile sözlü'dür. Görsellik açısından pek bi'şey de vermeyen bu film salt Gülbin ERAY'IN usturuplu oyunculuğunu görmek için izlenmeli...

yalnızlar_rıhtımı avatar yalnızlar_rıhtımı 08 Nisan 2009 19:38:04

filmi izledim ama çok sıkıcı bie film geldi.tamer yiğitin en kötü filmlerinden bence.

nedim yıldız avatar nedim yıldız 10 Kasım 2007 14:07:11

6

mahalleye taşınan güzel bir kıza ilgi duyan iki gencin aşk ve mücadele öyküsü..tuncel kurtiz ve gülbin eray filmin önemli isimlerinden..izlenebilir...

Yandex.Metrica