Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Temas (Temas)

Temas

7,91

(9 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 41 Dk Dram Duygusal Macera Dram, Duygusal, Macera


Göztepe

6 Mart 2017 21:11

Güzel heyecanlı bir film Harika Avcı'nın muhteşem değişimi ve dönüşü ihanetli bir aşk hikayesi. Ekrem Bora ile Engin Koç rollerinde çok başarılıydı çekim mekanları sahil kenarı olmasıyla muhteşemdi.İyi bir film.

Cevap Yaz

sinemaadamı

10 Ekim 2016 11:28

ekrem bora da engin koç da çok iyi oynamış. harika avcıya zaten laf yok hem güzel hem çekici hemde büyük bir oyuncu. sesi de çok güzeldir.

Cevap Yaz

erakman

24 Ağustos 2016 17:52

Ayni senaryo ile bilmem kacinci Turk filmi.Oyunculuklar kabul edilebilir duzeyde.Engin Koc tutuk kalmis olsa da fazla rahatsiz edici degil.Ortalama bir film.

Cevap Yaz

Kleberson

28 Mart 2013 05:03

konusu biraz degistirilmis ama sanki hülya avsarin oynadigi haram filmi veya tarik akanin oynadigi alev alev adli filmin bir kopyesi

Cevap Yaz

enigmacuture

20 Nisan 2009 18:31

"Sokaktan Gelen Kadın", "Temas" ve "Alev Alev" mukayeseli yorumu:

 

"Sokaktan Gelen Kadın(1984)": 1970”li yılların ortalarına doğru başlayan ve 1980 yılında nihayete eren komedi-macera temalı seks filmleri kuşağından sonra siyasi ortamda Türkiye”yi demokrasinin beşiği yapmak isteyen parti ve liderler aslında farkında olmadan – belki de bilerek- her alanda olduğu gibi sinemada da “KADINI BAŞTAN YARATTILAR” Liberal etki özellikle sömürülen kadın bedenini bir günde ülkeden koparıp attı.

 

Artık edilgen ve istismar edilen kadın değil; hükmeden, savaşan ve lider ruhlu kadın vardı.

 

Çok zengin bir fahişe. Paraya doymuş ve hayatın anlamını aşkı sorgulamaya başlamış bir haleti ruhiyede. Sokaktan gelen kadın filminde Banu Alkan Gazinoda yürürken arkada kocaman ışıklı panoda yazan yazıyı gördünüz mü: Nejat Alp. Herkese kan kusturan Turgut Özatay bile bu filmde yaratılan kadının eteğine kapanıp ağlamaklı olmaktan geri kalmıyor. Ne kadın ama diyesi geliyor insanın.

 

Türkiye”de kanaatimce sinema filmlerinde Itır Esen”in, yakışıklı, mert ağabeyi olarak akıllara kazınan Mahmut Cevher ise filmde zengin bir işadamı olarak başrolde. Belli ki yeni liberal akımlar ve 80”li dönem sinemada erkeği de yeni baştan yarattı. Form ve şekil ikonu olan pek çok karakter hiç alışık olmadığımız bir şekilde karşımıza çıktı. Filmdeki gibi kayak yapan, Karın üzerinde salınarak dolaşan, aşkını abartılı bir şekilde açığa çıkaran, yeri gelince parası ile döven erkek tipi ile de tanışmış olduk.

 

Kadın oyuncunun egosunun hat safhada poh pohlandığı bu filmlerde bir de bu kadınlara yardım eden ve onlara tapan hizmetçi yada kahya yaftalı yardımcı oyuncular yaratılmıştı. Bazen çirkin bir kadından seçilen ya da bazen de eşcinsel bir karakter olarak karşımıza çıkan bu oyuncuların tek bir görevi vardı o da sınırsız ama mutlu bir köle hizmeti sunmak. Filmde Banu Alkan”ın yardımcısı olan kadının bu anlamsız mutluluğu ve kayıtsız şekilde razı oluşunun sebebi bu olsa gerek.

 

"Temas(1987)":Sınırı olmayan kadın yanında, sınırlarını zorlayan kadın ile de tanışmış olduk. Küçük bir sahil kasabasında o yıllarda çok moda olan ve her köşe başında bir adet bulunan “butik”te çalışan üvey babası tarafından istismar edilen güzel ama talihsiz kadın imajı. Harika Avcı”nın başarılı bir şekilde canlandırdığı bu kadın temasında ise konu kaderini baştan yazan, bir hiç iken tüm dünyaya sahip olan güçlü kadındır. Yaşadığı küçük kasabadan onu kurtaracak adam ise verdiği sözü asla tutmayacaktır. Başarı için her yolu mübah sayan kadın bu adamdan olan gayrimeşru çocuğundan elbise askısı ile kürtaj yaparak kurtulacak büyük kente gelip Engin Koç”un patronu Ekrem Bora ile evlenip ondan intikam alacaktır. Zaten Engin ile evlenemez o Ekrem Bora”nın kız kardeşi ile evlenmek zorundadır. Harika avcı amacında başarılı da olur.

 

Sokaktan gelen kadın filminde yer alan yardımcı, kadın iken; bu filmde erkek olarak karşımıza çıkıyor. Harika avcıya şöhret ve para konularında akıl veren aynı zamanda ona aşkını ilan etmekte de sakınca görmeyen aşık bir adam: Erdal tosun. Bu kadar caydırıcı görünüşlü bir adamın bir melek edasında filmde salınışı akıllara acaba eşcinsel mi sorusunu da getirmiyor değil. Ama ne önemi var ki? Önemli olan esas adamı ayartıp onla evlenip, şöhret ve para sahibi olup, esas oğlanı kıskandırmak değil mi? Aşkı intikamına yenik düşen Harika enginle kaçar ve Ekrem ikisini de öldürür.

 

"Alev Alev(1984)":Yine Butik temalı bir film daha. Yalnız bir farkı var ki; filmin dev kadrosu iki dünya bir araya gelse de bir daha birleşmeyecek cinsten. O denli iddialı.

 

Temas filminde yer alan gemi kaptanı aynen bu filmde de var. Ortak noktaları da aynı:Yakışıklı ve paylaşılamayan...

 

Alev(Gülşen Bubikoğlu) yaşadığı kasabada Hulusi Kentmen(Asım Baba)”in vesayeti altında mutlu bir hayat sürerken kaptan Murat (Tarık Akan)”la tanışır ve hayatı değişir. Hatta ondan hamile kalır. Ne var ki geminin sahibi olan Şahin (Cüneyt Arkın)”ın yeğeni Ümran(Çiğdem Tunç) hiç de kolay bir lokma değildir. Ümran”ın filmde yer alan “TUTTUĞUMU KOPARTMASNI SEN ÖĞRETTİN BANA DAYICIM, TUTTUĞUMU KOPARTMASINI DAYIMDAN ÖĞRENDİM” sözleri de her şeyi açıklıyor gibi. Çünkü yeni dönemle birlikte sinemada yer almaya başlayan kötü  kadınlar o denli tehlikeli ki onlarla yarışmak mümkün değil. Aşk ve intikam uğruna kadınların ne denli tehlikeli olabileceğini gözler önüne serliiyor. Ümran kancayı Murat”a takınca Alev doğal olarak ihtimal dışı kalıyor. Gözünü hırs bürüyen Alev ise bebeğinden elbise askısı ile kurtularak o gün otelde bulunan mankenlik ajansının üyelerinin teklifi ile en gözde meslek olan mankenliği seçiyor. Şemsi İnkaya(Reklamcı Bülent)”in yardımları hat safhada. Sokaktan gelen kadın ve Temas filmindeki gökten zembille inen yardımcı karakter bu filmde de unutulmamış yani. Alev”in, Şahin”i ayartıp Murat”tan intikam almasına ramak kalmışken Alev işi çok ağırdan alıyor. Şahin”in kendine yolladığı değerli kolyeyi bile aide ediyor. Kolyeyi Ümran ise havada kapıyor. Düzmece şekilde canına kıyarak Murat”a sahip olan Ümran, Alev”in üzerinde kara bulut gibi. Hayatında her şeyi satın alan Şahin  ise ilk defa bir ricada bulunup Murat”ın Ümranla evlenmesini istiyor. Murat”ı elde eden Ümran ise Alev”in, dayısı Şahin ile olan birlikteliğinden rahatsız. Entrikaları hiç bitmiyor. Filmin finalinde tıpkı Temas filmindeki, gibi beraber kaşan Alev ve Murat  feci şekilde -Ümran ve dayısının kurduğu tuzak sonucu- ölüyorlar.

 

80”lerde yaratılan güçlü kadın, tehlikeli kadın, şöhretli kadın, köle ruhlu çirkin ya da eşcinsel görünüşlü yardımcı, para ve şöhret tutkunun kadın…  Konu aynı, benzer değil bire bir aynı. Ama yine de farklı tadı olan filmler bunlar…

Cevap Yaz

Exotic

11 Şubat 2009 12:36

bildigimiz yesilcam entrika filmiydi ama ben seviyorum.bugun tv de ciksa yine izlerim. filmde harika avcinin bide muzikleri caliyor...harika once kahve rengi perukla dolasiyor sonra guzellesiyor degisiyor intikam almaya karar veriyor sarisin oluyor :) filmde ekrem boranin kiz kardesinide bi kac filmden hatirliyorum tatli yuzlu yamuk carpik disli bi kizdi :)

Cevap Yaz

cansu.demir24

1 Ağustos 2007 07:51

Bence cok sacma, ve öylesine yazılmıs bir senaryo. Hiçbir ayrıntı düsünülmemiş, mantıksal bütünlük saglamaya bile gerek duyulmamıs.İlk yarım saatten sonra filmin suyu cıkıyor.

Cevap Yaz

performer

29 Temmuz 2007 12:00

yeşilçam'ın maalesef can çekiştiği yıllardan bir film, yönetmen temel gürsu herzamanki gibi karakterleri abartı kullanmış, filmde bana göre tek olumlu şey görüntü yönetmeni ertunç şenkay'ın varlığı.

Cevap Yaz

overmars

27 Ocak 2006 19:00

engin koç tarafından kandırılmış harika avcının dramını ve azmini konu alan bir 80 ler filmi.nedendir bilmem engin koç ve harika avcı bütün filmlerinde hep aynı karaktedirler.harika avcı hep birileri tarafından kandırılıp kötü yola düşer.engin koç ise hep zampara rollerindedir.1980 lere ait bu tip filmleri nereden bulabilirim?yardımınızı bekliyorum.overmars_11_@hotmail.com

Cevap Yaz
Yandex.Metrica