Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alev Sezer (Ali Alev Sezer)

Alev Sezer

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 23 Nisan 1945

Ölüm : 1997-09-03

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuvarı

Ajans : Tümay Özokur Film Reklam

Hakkında : 1945 yılında İstanbul’da doğan Alev Sezer, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olmuştu.Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başlayan Sezer, 1981 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosu’nd a çalışıyordu. ‘Candida’, ‘Romeo ve Juliet’, ‘Meçhul Asker ve Karısı’, ‘Damdaki Kemancı’, ‘Bütün Oğullarım’ gibi pek çok oyunda rol alan sanatçı, ‘Mikado’nun Çöpleri’, ‘İnsan Maier’, ‘Gardiyan’, ‘Salıncakta İki Kişi’, ‘Komedi Sanatı’, ‘Maymun Davası’ ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ adlı oyunları da yönetmişti. 1986 yılında Candida adlı oyunla ‘Yılın Ümit Veren Sanatçısı’ ödülünü alan sanatçı, yönetmen olarak da birçok ödül kazanmıştı.Tiyatro dışında kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Alev Sezer, Yıllarca Bruce Willis’i seslendirdi, onun o alaycı tavrını sesine çok iyi yansıttı. Alev Sezer yaşadığı sürece Bruce Willis’i başka hiç kimse seslendirmedi.Bir dönem TRT’de haber spikerliği de yapmıştı. Kronik ishal ve kusma şikayetiyle kaldırıldığı hastanede 3 Eylül 1997 tarihinde yaşamını yitirdi.

İlgili Filmler

Resimlersadowski

16 Mayıs 2019 11:56

henüz 52 yaşında aramızdan ayrıldı oysa daha yapacak çok işi vardı çok vakitsiz oldu vefatı 1980 yılında dallas dizisinde patrick duffy 1987 yılından itibaren bruce willis i seslendirerek dublaj tarihinde harikalar yarattı...o bir efsane dir.....

Cevap Yaz

truer

15 Aralık 2017 18:22

çok severdik sesi çok güzeldi çok kişiyi seslendirdi ama hatırladığım kadarıyla en son rol aldığı bir iki dizide kendi kendini seslendiremedi

Cevap Yaz

MGUNAY

25 Ocak 2017 09:59

Bazı erotik filmlerde başrolde oynamasına rağmen cesur sahnelerde gözükmemiştir. Oyunculuğu ortalamadır. Ama Allah vergisi sesiyle yaptığı seslendirmeler fevkalededir. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

10 Aralık 2015 12:18

katiller de ağlar da sesi tuğrul meteere çok yakışmıştı. ceylanla çevirdiği filmdede çok başarılıydı. allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Alın yazısı

25 Ağustos 2011 20:20

1945 yılında İstanbul’da doğan Alev Sezer, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olmuştu.Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başlayan Sezer, 1981 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışıyordu. ‘Candida’, ‘Romeo ve Juliet’, ‘Meçhul Asker ve Karısı’, ‘Damdaki Kemancı’, ‘Bütün Oğullarım’ gibi pek çok oyunda rol alan sanatçı, ‘Mikado’nun Çöpleri’, ‘İnsan Maier’, ‘Gardiyan’, ‘Salıncakta İki Kişi’, ‘Komedi Sanatı’, ‘Maymun Davası’ ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ adlı oyunları da yönetmişti. 1986 yılında Candida adlı oyunla ‘Yılın Ümit Veren Sanatçısı’ ödülünü alan sanatçı, yönetmen olarak da birçok ödül kazanmıştı.Tiyatro dışında kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Alev Sezer, Yıllarca Bruce Willis’i seslendirdi, onun o alaycı tavrını sesine çok iyi yansıttı. Alev Sezer yaşadığı sürece Bruce Willis’i başka hiç kimse seslendirmedi.Bir dönem TRT’de haber spikerliği de yapmıştı. Kronik ishal ve kusma şikayetiyle kaldırıldığı hastanede 3 Eylül 1997 tarihinde yaşamını yitirdi.

Cevap Yaz

Loverman

29 Temmuz 2010 02:18

burada seslendirme konusunda az katkı yapılmış. hem türk aktörleri hemde yabancı aktörleri seslendirmişti. örneğin bülent bilgiç ve kenan kalav. yabancılardan mel gibson ve bruce willis. ama ben bruce willis ve mel gibson a daha çok yakıştığını düşünüyorum. Allah rahmet eylesin. 

Cevap Yaz

segal844

28 Kasım 2008 15:23

Türk sinemasına erken ve çabuk girdi, çok çabuk yükseldi, yıldızı parladı.Genelde yan rollerde oynamaktaydı.Kendisine başroller daha sonraları verildi.Karakterleri oynamada çok usta olmasa da iyiye yakın bir görünüm çizdi.O da daha çok seslendirme sanatçısı olarak gözde oldu, ön plana çıktı.Başrollerde sinema kariyerinin 2.döneminde daha fazla ismini duyurdu.70'li yılların ortalarında maalesef kendisi de seks furyasının bir parçası oldu.Sesi o kadar güzeldi ki, o meziyetini ustaca kullanması dublaj açısından onu farklı bir noktaya götürdü.Genç yaş kabul edilen 50'li yaşlarda hayatını kaybetti.rahmetle anıyorum..

Cevap Yaz

ozcanbektas1982

23 Ekim 2008 13:50

Çok iyi bir seslendirme sanatçısıydı...

Cevap Yaz

Benyas

25 Eylül 2008 13:34

Biraz önce Şerif Sezer i okurken aklıma geldi ( Kardeş oldukları yazıyordu bir yerde ) .O muhteşem sesiyle Bruce Willis i sevdirmişti bana.(Mavi AY dı galiba ) Mekanı cennet olsun..

Cevap Yaz

travolta

11 Ocak 2008 18:56

erken yata kaybettiğimiz bir değerHalkımıza sesiyle bruce willisi sevdiren adam

Cevap Yaz
Yandex.Metrica