Mustafa Hakkında Herşey

8,79

( 77 kişi yorum yaptı )

Mustafa Hakkında Herşey

Sinema Filmi

2003

Güzel bir düşü aratmayacak denli mutlu bir yaşamı vardı Mustafa’nın. Güzel ve severek evlendiği bir eşe, mükemmel bir işe, dünyalar güzeli bir evlâda sahipti.
Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Mustafa’nın bozulmayacağını düşündüğü, asla uyanmayacağını zannettiği bu güzel düş elim bir trafik kazası sonucu kâbusa dönüşür. Mustafa’nın deliler gibi sevdiği karısı Ceren ve o anda yanında olan genç bir erkek trafik kazası geçirirler. Genç erkeğin ağır yaralandığı feci kazada, Ceren ardında binlerce soru işareti bırakarak hayata veda eder. Bir anda her şeyin kontrolünü kaybeden Mustafa için yaşam artık bilmecelerle doludur. Karısının yanındaki genç adam kimdi? Neden Kilyos’tan dönüyorlardı? Karısı ondan başka neler saklamıştı? Mustafa bütün bu soruların cevabını ken di yöntemleri ile bulmaya karar verir. Karısı ile birlikte kaza geçiren ve adının Fikret olduğunu öğrendiği genci rehin alıp uygarlıktan uzak bir yere kaçırır.

Ölüm kalım savaşına dönüşen planını büyük bir ustalıkla uygulamaya başlayan Mustafa eve kapattığı Fikret’le kedinin fare ile oynadığı gibi oynayarak onu konuşturmaya çalışır. Mustafa'nın amacı Fikret sırları açıkladıkça arka bahçeye onun için kazdığı mezarı yavaş yavaş derinleştirmektir. Ancak polisler, meraklı komşu ve Mustafa’yı arayan yakınları sayesinde hikâye farklı bir yöne doğru ilerler. Hayatını cehenneme çeviren trafik kazasının ardındaki gerçeği çözmeye çalışan Mustafa hiç hesapta yokken kendi hayatının karanlık köşelerini de keşfetmeye başlar. Geçmişiyle yüzleşir ve kökleri çocukluğuna kadar uzanan müthiş bir sırrı da elinde olmadan itiraf eder.

Künye

Yönetmen Çağan Irmak
Senaryo
Yapımcı Timur Savcı , Abdullah Oğuz
Müzik Mor ve Ötesi
Görüntü Yönetmeni Selahattin Sancaklı
Vizyona Giriş Tarihi 19 Mart 2004
Süre 119 dk
Tür Aksiyon, Dram, Gerilim
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Dert, İhanet, Kaza, Koşmak, Ölüm Korkusu, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Erkek Oyuncu (12. ÇASOD "En İyi Oyuncu" Ödülleri-2005)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (26. Siyad Türk Sineması Ödülleri-2004)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (41. Antalya Film Şenliği-2004)

En İyi Film Şarkısı (41. Antalya Film Şenliği-2004)

Ekip

Yapımcı Esra Songün (Yapım Koordinatörü)
Kurgu Şafak Bal (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Murat Güney (Sanat Yönetmeni)
Aynur Topalak (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Ümit Özer (Yapım Sorumlusu)
Senem Aykanat (Yapım Asistanı)
Ali Yiğit (2) (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Cevriye Demir (Yardımcı Yönetmen)
Kamera Ekibi Şener Onar (Teknik Direktör)
Ufuk Kayar (Dolly Operatörü)
Hakan Yamaç (Panther Operatörü)
Durmuş Sorkut (Jimmy-Jib)
Post-Prodüksiyon Eyüp Yıldız (Negatif Kurgu)
Ekrem Ertikmen (Kurgu Asistanı)
Aziz İmamoğlu (Kurgu Asistanı)
Sanat Ekibi İpek Savaş (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Ahsen Gülkaya (Makyaj)
Ses Ekibi Orçun Kozluca (Ses Tasarım)
Kaan Tatlı (Ses Tasarım)
Fuat Güney (Ses Tasarım)
Erol Adilçe (Ses Kayıt)
Erkan Aktaş (Dolby Miksaj)
Sonat Hançer (Boom Operatörü)
Diğer Bülent Turgut (Satış Müdürü)

Firmalar

Ans Production (Yapım)
Fono Film (Laboratuar)
Warner Bros (Dağıtımcı)
Toplam İzleyici 80.122

Son Yorumlar (77)

mkurtsen avatar mkurtsen 09 Eylül 2014 05:31:44

9

Filmi vizyonda iken yillar önce izlemistim . bende pek birsey kalmamış olmaaoalı ki bir yerlerden DVD elime gelince, tatilde iken bir kez daha izlemek istedim.
İzleyenler bilir, aldatma üzerine bir film, aldatmanin nedenleri üzerinde durulmak ist enirken, flim karakter tahliline dönüşüyor
Flash backlerle erkeğin çocukluguna gidilerek, onun marazi ruh hali aldatma nedenymls gibi.gosteriliyor
Cagan lrmak yazmis, yönelmiş, senaryoya rağmen, Çağan flimleri içinde ilk 3' e girebilecek nitelikte
10/8

Kleberson avatar Kleberson 24 Ağustos 2014 20:56:33

9

güzel filmdi

sinemadelisi avatar sinemadelisi 14 Temmuz 2013 04:17:53

9

Çok muazzam bir drama filmi. Çağan Irmağın bu güne kadarki en iyi 2.filmi. Fikret Kuşkan ve özellikle de Nejat İşler harika oynamışlar. Keşke onları aynı yapımlarda daha fazla görsek. Film insanın kendine itiraf edemediği şeyleri anlatıyor. Nejat İşl er tavan yapmıştır. Mutlaka izleyin.

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 09:47:11

9

senaryo güzel oyunculuklar güzel Türk sineması adına çok güzel hareketler bunlar muhakkak izleyin 9/10

ozkaracam avatar ozkaracam 12 Haziran 2011 15:17:06

9

Bu filmin ileride 2000'li yıllarda çekilmiş en iyi Türk filmlerinden biri olarak anılacağına inanıyorum. Bence en çarpıcı yanı, başta Mustafa olmak üzere baş karakterlerin çok boyutlu olarak işlenmesi. Karakterlerle ve olay örgüsüyle ilgili görüşleri mi kısaca sıralayacak olursam:1) Mustafa, tek kelimeyle vurgulanacak olursa, "hayata karşı öfkeli" bir adamdır. Filmin başında eşine ve çocuğuna karşı son derece sevecen, iş yaşamında ise son derece acımasız biri olarak tanırız onu. Geriye dönüşlerle geçmişini öğrenmeye başlarız: İlk başta zannedilebileceğinin aksine, zengin bir adamın mirasını devralmış bir oğul değildir o. Dar gelirli ve parçalanmış (babası, zihinsel engelli ağabeyinden ötürü onları terk etmiş) bir aileden gelmiş ve hayatta başarılı olmuştur. Bu noktada ruhsal dünyasına egemen olan öğe, patolojik bir özseverliktir. Emekçi kesimden gelme kişileri, lümpenleri horlar, tiksinir onlardan. Geçmişteki ezikliklerini ödünlemek için kendi başarısını yüceltme, başkalarını aşağılama ihtiyacı içindedir.2) Karısının kendisini aldattığını çok örseleyici bir biçimde öğrenmesi, tam bir özsever öfkeye (narcissistic rage) yol açar. Hiç beklemediği bir biçimde "boynuzlanmış", karısı öldüğü için de bunun hesabını ondan sorma şansını ebediyen kaybetmiştir. Üstelik karısının aşığı, kendisinin "hanzo" olarak değerlendirdiği insanlardan biri, bir taksi şoförüdür.3) Mustafa'nın karısı Ceren ve taksi şoförü Fikret de çok boyutlu işlenmiş karakterlerdir, fakat onların çok boyutluluğu "göründükleri gibi olmamamaları" ile sınırlı kalır. Fikret'in o kadar da eğitimsiz, "hanzo" bir genç olmadığını, birtakım duyarlılıklarının olduğunu sezeriz. Pek çok "hanzo"nun aksine, ciddi bir ölüm tehlikesi karşısında yalvarmayan, köpekleşmeyen bir yapısı da vardır. Ceren'le ilişkisini de cesurca sahiplenir. Öte yandan Ceren neden kocasını aldatmıştır; Mustafa ile ilişkisinde eksik kalan birtakım yönler mi vardır; kendisiyle farklı bir sosyal tabakadan gelen bir erkekle cinsel ilişkide bulunmakla kalmayıp onunla uzun süreli bir ilişkiye girmesinin nedenleri nelerdir; bunlar pek anlaşılmaz. Seyirciye birtakım olasılıklar sezdirilir sadece.4) Filmde asıl önemli olan, Mustafa'nın yaşadığı ihaneti sorgularken çıktığı "iç yolculuk" ve bunun sonucunda saptadığı şeylerdir. Shakespeare'in tragedyasında Macbeth, iktidarı ele geçirme ve muhafaza etme mücadelesi içinde pek çok hayatı karartırken, nasıl bir özbilince ulaşıyorsa Mustafa da "özsever öfke" ile içine sürüklendiği şiddet çıkmazı içinde, belli bir özbilince ulaşmaktadır.  

gecedensonra avatar gecedensonra 16 Şubat 2011 22:09:02

levi s pantolonu uzun marlboro su ile taksici  rolündeki nejat işlerin harika oyunculuğu  ve mor ve ötesinin on numara şarkısı bir derdim var .. klasik müzik de eksik kalmamış filmde.. replikleri yazılşıp bi kenar konulsı cinstendi ben  öyle yaptım a ma o kağıt kayboldu .. aklımda kalan ise : bir tabak makarna haytımızın anlamı oldu... diyen nejat işler.. filmi izlerken makarna yiyordum nerden bilebilrdim ki konunun  buraya geleceğini...

Yandex.Metrica