Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alp Zeki Heper

Alp Zeki Heper

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1939

Ölüm : 1984-01-09

Eğitim : Paris Yüksek Sinema Enstitüsü

Hakkında : Hukuk öğrenimi için Cenevre ye gitti ve kirasını karşılayabilmek için resimlerini sattı. Bir yıl sonra okulu bırakıp Fransa ya Paris Yüksek Sanat Enstitüsü ne (IDHEC) kaydoldu. Burada çektiği Bir Kadın ve Şafak filmleri birincilik ödüllerini aldı. Okulun en başarılı yönetmeni seçildi. Mezun olduktan sonra Türkiye ye dönüp Lütfi Ömer Akad ın asistanlığını yapmaya başladı. Akad la anlaşamayan Heper, kendi yapım şirketini kurup ilk uzun metraj filmi Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri ni çekti. Sansür kurulunca müstehcen bulunan filmin yurt içinde ve yurt dışında gösterimi yasaklandı. Bir süre Adana da bir çiftlikte yaşadıktan sonra İstanbul a geri döndü. Yeni bir film şirketi kurup üç uzun metraj film daha çekti. Bu filmler de sansüre takılınca 1975 yılında evinin önünde bütün filmlerini ve resimlerini yaktı. 1984 yılında intihar ederek hayatına son verdi.

Resimlermansuryıldırım

22 Nisan 2015 08:19

Kendi bildiği sinema yani sürrealist sinemanın peşinden gitti sansürle başı hep derde girdi çünkü türkiyede luis bunuel tarzı filmler çekmeye kalktı tabiki olmadı keşke şansını fransada deneseydi ama sansür olmasada filmleri boş salonlara oynayacaktı oda eşkiya halil tarzı ticari filmler çekti ama yine sansüre uğrayacak tarza soktu ticari filmleri keşke biraz türkiye sinemasına uyum sağlasaydı şimdi türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olacaktı koskoca bir ıdhec mezunu ve bu okulun en iyi yönetmeni seçilen bir değer yanlış seçimlerle yok oldu gitti.

Cevap Yaz

mkurtsen

19 Nisan 2009 00:32

ALP ZEKİ HEPER GALATASARAY LİSESİNİ BİTİRDİKTEN SONRA FRANSA'DA (İDHEC) YÜKSEK SİNEMA BİLİMLERİ OKULUNDAN MEZUN OLDU. PARİS'TE İLK KISA FİLM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI. BİR KADIN VE ŞAFAK ADLI KISA FİLMLERİ YÖNETTİ. YURDA DÖNÜNCE LÜTFİ AKAD'A ASİSTANLIK YAPTI. 1966  DA SİNEMA PRODÜKSİYON ŞİRKETİNİ KURUP YAPIMCI-YÖNETMEN OLARAK ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.AYNI YIL YÖNETTİĞİ İLK FİLMİ SOLUK GECENİN AŞK HİKAYELERİ İLE BİÇİME DAYALI SOYUT BİR DENEME GERÇEKLEŞTİRDİ.FİLM GÖRÜNTÜ OLARAK ESTETİK BİR DÜZEYİ OLMASINA KARŞIN  İÇERİĞİYLE HALKTAN İLGİ  GÖRMEDİ. YAŞAMININ SON YILLARI BÜYÜK BİR YALNIZLIK İÇİNDE GEÇTİ. AKLİ DENGESİNİ YİTİRDİ VE AİLESİNDEN KOPARAK KENDİNİ ÖLÜME TERK ETTİ. ŞANSMI KADERMİ YOKSA O YILLARDA YEŞİLÇAMIN KURALLARINA KARŞI DURMASI MI  VE YABANCI, BATI TARZINI  O YILLARDA KABUL ETTİREMEMESİMİ (BENCE BU SONUNCUSU) BU BÜYÜK BİR YÖNETMEN OLABİLECEK BİR SANATÇIYI VAKİTSİZ 45 YAŞINDA ARAMIZDAN ALDI. ANISINA SAYGI İLE.

Cevap Yaz

performer

31 Ağustos 2007 02:37

türk sinemasının akademik yönetmeni heper ne yazık ki sinemada başarı yakalayamamıştır, son yıllarında akli dengesini yitirmiştir.

Cevap Yaz

mmansuryıldırım

25 Mayıs 2017 01:40

Sinemada başarı yakalamasına yani kendini göstermesine izin verilmeyen bir yönetmene başarı yakalayamadı demek anlaşılır değil sansüre uğramış yarım film eşkiya haydut filminde bile yeteneği ortada.

nedim yıldız

13 Mart 2007 10:43

türk sinemasının en talihsiz yönetmeni...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica