Jennifer Aniston

Gerçek Adı Jennifer Linn Anastassakis
Namı Jen
Doğum Tarihi 11 Şubat 1969
Doğum Yeri Sherman Oaks, Kaliforniya, ABD

Biyografisi

Jennifer Joanna Aniston (d. 11 Şubat 1969, Shermen Oaks), sinema ve dizi oyuncusudur.

Los Angeles'da doğan ve 80'li yıllarda küçük rollerde oynamaya başlayan Jennifer Aniston, çeşitli dizi ve filml erde rol aldı. En bilinen rolü Friends dizisindeki Rachel Green rolüdür. Dünya ve Amerikan tarihinde en çok izlenen tv dizisi olan ve çekimleri 10 sene süren "Friends" dizisi ile birlikte, adeta fenomen olan ve yıldızı parlayan Jennifer bu rolü ile bir Altın Küre ve bir de Emmy Ödülü almıştır. Aktör Brad Pitt ile beş yıl evli kalmıştı. Evlilikeri çok mutlu gitmesine rağmen ayrıldılar[1][2] 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünyanın 8. en güçlü ünlüsü seçilmiştir.[3] Kalifornia eyaletinde doğmasına rağmen New York eyaletinde büyümüştür.[4] Kendisi gibi babasıda bir sinema oyuncusu idi, kendisi Yunan asıllıdır.[5] Annesi ise iskoç kokenlidir.[6] İki tane kardeşi vardır, ve küçüklüğünde bir sene Yunanistan'da yaşamıştır.[4][5] Aniston'nın vaftiz babası, kendi babasının en yakın arkadaşı olan Telly Savalas'tır.[4][5][7] Sinema oyuculuğuna yeni başladığı zamanlarda birçok değişik işler yapmıştır, garson ve telesekreterlik bunlardan birkaçıdır.[5] 1989 yılında, Los Angeles, California'ya göç etmiştir.[8] Filmleri Amerika'da 990,344,238$ ve dünya çapında ise 1,508,048,564$'lık gişe hasılatı toplamıştır.[9] Aktrislik kariyerinin yanında Meksikada bir öksüzler evini işletir. Bunun için birçok reklama ve televizyon şovlarına çıkmış ve para toplamıştır.[10]

2007'de Forbes Dergisi'nin belirlediği "Dünya'nın En Zengin Ünlüleri" listesin de toplam 110 milyon dolarlık servetiyle 10. sırada yer almıştır.

Konu başlıkları [gizle]
1 Kariyeri
2 Friends Dönemi
3 Televizyon Dizileri
4 Filmografi
5 Kaynaklar
6 Dış bağlantılar
Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]
Küçük yaşlarda sanat eğitimine başlayan Jennifer Aniston'ın babası “Days of Our Lives” adlı TV dizisinin oyuncularındandır. Annesi de bir oyuncu olan Jennifer, 12 yaşlarında New York’un prestijli tiyatro okullarından birinden mezun olur ve oyunculuğa konsantre olmaya karar verir. Jen bu dönemde “For Dear Life” ve “Dancing on Checker’s Grave” gibi Broadway oyunlarında rol alır.

1989 yılında rol aldığı TV dizisi “Molloy”un ardından beyaz camda da şöhreti yakalar. Başrolünde Matthew Broderick’in rol aldığı “Day Off” filminin sit-com versiyonu olan “The Edge” ile TV izleyicisinin karşısına geçen Jen 1991’de “Herman’s Head”deki rolünün ardından “The Ben Stiller Show”da ufak bir rol kapmayı başarır.

Friends Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Aniston “Friends Like These” adı altında başlayan fakat daha sonra “Friends” adına dönen ve tüm dünyada büyük beğeniyle izlenen dizide daha sonra Courtney Cox’un canlandırdığı Monica karakteri için seçmelere katılır. Jen seçmeleri kazanır fakat Monica yerine Rachel Green karakteriyle büyük beğeni toplar.

Gün geçtikçe popülerliği artan dizideki saç stiliyle de adından söz ettiren Jen 1996’dan itibaren romantik-komedi tarzında bir dizi filmde rol alır. Bunlar “She’s The One” (1996), “If There Was You” (1997) ve “The Object of My Affection” (1998)’dır. Bu süreç içinde “Meksikalı”, “Dövüş Klübü” ve “Kapışma” gibi filmlerin yıldız aktörü Brad Pitt ile tanışır ve çift 2000 yılında dünya evine girer.

Güzel yıldız 1999 yılında “Office Space” adlı filmdeki etkili performansının ardından Stephen Herek’in yönettiği 2000 yapımı ”Rock Star”la izleyicisine adeta dramatik rollere de uyum sağlayabildiğini kanıtlar. 2002 yılında “The Great Girl” ve Jim Carrey ile birlikte rol aldığı “Aman Tanrım” Jen’i tekrar gündeme taşır.

“Friends” dizisinin çekimlerinin bitmesinin ardından eşi Brad Pitt’le kariyerlerinde ve ilişkilerinde çocuk yapmayı olanaklı kılacak bir noktaya geldiklerini düşünerek bebek sahibi olmaya karar verdiklerini açıkladı.Bu dönemde Hollywood'un en gözde çifti olan Brad Pitt ve Jennifer Aniston,tüm dünyayı ve hayranlarını şok ederek Ekim 2005'de boşandılar.

Yönetmen (1)

Yapımcı (3)

Oyuncu (48)

Son Yorumlar (9)

mansurx avatar mansurx 08 Kasım 2016 17:05:40

7

Jennifer aniston yetenekli,güzel başarılı bir oyuncu friends dizisiyle ünlendi 47 yaşında hala popülerliğini koruyan bir oyuncu her rolde oynayabilen iyi bir oyuncu.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 08 Kasım 2016 14:04:06

10

çok yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.

enigmacuture avatar enigmacuture 06 Şubat 2009 17:28:02

2

oyunculuğunu beğenmiyorum ama bir yandan da üzülüyorum. dünyanın en şanssız kadını o bana göre

Yandex.Metrica