Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ümit Efekan

Ümit Efekan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 20 Ağustos 1953

Eğitim : Gedikpaşa Lisesi

Hakkında : 20 Ağustos 1953 İstanbul doğumlu olan Ümit Efekan, Gedikpaşa Lisesi mezunudur. 2005 yılında hayatını kaybeden oyuncu Efgan Efekan'nın kardeşidir. Yönetmenliğe 1977 yılında Müjde Ar'ın baş rolünde olduğu Tokat filmi ile başlamıştır. Genellikle konusu dram, arabesk olan filmleri yöneten Efekan, "Halkalı Köle", "Darbe", "Bu Devrin Kadını", "Madde 438", "Acı Dünya", "Fırtına Gönüller" gibi toplumsal filmleri vardır. Özel televizyon kanallarının yaygınlaşmasının ardından televizyon dizileri de çeken Efekan, Benim İçin Ağlama", "Böyle mi Olacaktı?, "Bize Ne Oldu", "Kırık Ayna", "Yıkılmadım" gibi dizilerde yönetmenlik yaptı. Adnan Şenses'in son albümü "Adnan Şenses Bir Efsanedir"in "Bekleyemedin mi" şarkısına çekilen klibin yönetmenliğini yaptı

İlgili Filmler

Resimleryeşilçam1987

27 Mart 2018 18:21

ilyas salmanla çektiği filmleri çok seviyorum.tarihi filmler hariç her türden film çekmiş ama en önemlisi güzel filmler çekmiştir.emrahla çektiği vurmayın filmide çok iyidir..uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum..

Cevap Yaz

murat1984

10 Ocak 2017 16:33

İyi bir yönetmendir.Özellikle komedi de daha başarılıdır.1949 istanbul doğumludur.bu bilgi doğrudur.katıldığı bir sinema programında kendi söylerken denk gelmiştim.gün ay yıldan emin değilim sadece 1949 doğumluyum demişti.20 ağustos doğru olabilir.

Cevap Yaz

performer

28 Eylül 2016 23:17

abi geçenlerde sermin hürmeriç ve mazlum kiper'in konuk olduğu bölümü izledim sinirden saçımı başımı yolacaktım. yıllarca dublaj yapmış olan ve yeşilçam filmlerinde de sesi olan sermin hürmeriç'in gözlerinin içine baka baka mazlum kiper ile dublaj muhabbeti yaptılar tamam suna yıldızoğlu'na birşey demiyorum anlamaz bu konulardan ama mazlum kiper neden sermin de dublaj sanatçısıydı gibi bir laf etmedi, yüksek ihtimal o da bilmiyor...ne acı ve ne nankör bir meslek şu dublaj sanatçılığı...bu yazıyı okuyup bilmeyenler için söyleyeyim, youtube dan bakabilirler sermin hürmeriç'in en bilinen dublajı şener şen'in aşık oldum filminde şehnaz dilan'a yaptığı o muhteşem dublajdır.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

29 Temmuz 2016 17:04

İyi filmler çekmiştir.Beğeniyorum.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

5 Mart 2015 10:32

Kariyerinde türkücü filmleri,komedi filmleri, aşk filmleri ve dizilerde olan renkli bir yönetmen bence memur bir yönetmen yani gişe için film çeken yönetmen ne popülerse o zaman onu yönetmiş 2000 lerde bir çok dizi yönetti malesef çoğuda tutmadı halbuki komedi filmlerinde daha başarılıydı bu türde devam etse çok iyi bir kariyeri olabilirdi komedi türünde güzel filmleri var şaşkın ördek,yayayaşaşaşa gibi bence sıradan bir yönetmen.

Cevap Yaz

performer

14 Kasım 2014 22:54

tvem de suna yıldızoğlu ile birlikte "kalplerimiz seni unutur mu yeşilçam" isminde çok önemli güzel bir program sunuyor. Çok başarılı gerçekten çok derin sorular soruyor yani teknik sorularla bizim duygularımıza tercüman oluyor. bu arada program pazar günleri saat 12:00 da. uzun lafın kısası ümit efekan genel olarak güzel filmler çekmiş bir yönetmen. kendisine saygı ve sevgilerimle.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

12 Ocak 2011 22:16

Sinemanızın Tanju Gürsu,Temel Gürsu gibi bir diğer abi-kardeş sinemacıları Efgan Efekan ve Ümit Efekan biraderlerdir.

Her iki ailede de ağabeyler oyuncu kardeşler yönetmendir.Bir diğer ilginç benzerlik kardeşler Temel Gürsu ve Ümit Efekan'ın yeni kuşak teknikerler olarak ticari sinema anlayışına yatkınlıkları,özellikle 80'lerin en tutulan piyasa işi filmlerinin aranılan yönetmenleri olmalarıdır.

Temel Gürsu Tatlıses'li,Gencebay'lı,Tayfur'lu bir tır dolusu filme imza atarak bu tarzın en büyük öncülerinden birisi olmuş,Ümit Efekan'da Küçük Emrah filmlerinin unutulmaz yönetmeni olarak Gürsu kadar olmasa da arabeskle haşır neşir olmuştur.

Her iki yönetmende yapımcının istekleri ya da bir başka deyişle standart Yeşilçam izleyici profilinin beğenilerine uygun olarak sıradan ve özgünlük içermeyen birçok filme imza atmışlardır.

Ancak her zaman piyasanın en iyi şirketleri ve oyuncuları ile çalışmışlardır ve filmleri Yeşilçam ölçeğinde 1.sınıf seyirliklerdir.Bir Çetin İnanç ya da Remzi Aydın Jöntürk gibi işi ayağa düşürmemişlerdir.

Yeşilçam'da 1960'lardan beri farklı denemelere,tür ve anlatım çeşitlemelerine girişen yönetmenler olmuş,ortaya yurtdışında ödüller alan ve tarihe geçen büyük filmler çıkmıştır.Diğer yandan tüm ülke sinemalarında olduğu gibi ülkemiz sinemasında da ticari veya halk için sinema anlayışı süregelmiştir ve bugünde devam etmektedir.Seyircisiz sinema zaten düşünülemez.,

Bu açıdan bakılacak olursa sinemamızda Metin Erksan,Ömer Kavur,Nuri Bilge Ceylan,Reha Erdem'lerin yanında Temel Gürsu'lar,Ümit Efekan'lar,Melih Gülgen'ler de olmalıdır.

Son olarak Ümit Efekan'ın arada Halkalı Köle, Kadın Dul Kalınca,Bu Devrin Kadını,Madde 438 gibi iyiniyetli ve eli yüzü düzgün filmlere de imza attığını belirtelim ki haksızlık etmiş olmayalım.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

17 Eylül 2010 22:08

Ümit Efekan sinemaya 70li yıllarda birkaç erotik filmlerle başlamış daha sonra son derece iyi filmlerle sinemaya devam etmiş bir isim.Yönetmen olarak 74 yönetmenlik birkaç kamera arkası çalışmaları var. Ayrıca rahmetli ünlü karakter oyuncusu Efgan Efekanın kardeşidir bildiğim kadarıyla uzun ömürler diliyorum...

Cevap Yaz

casusbellı44

5 Eylül 2008 19:19

yanılmıyorsam aktör efgan efekan'ın kardeşidir.emektar yönetmenlerden

Cevap Yaz

turgut1975

8 Temmuz 2007 10:33

ümit efekan çok iyi yönetmen çünkü üç günde yönetmen olmadı yıllarca çok iyi yönetmenlere asitanlık yaptıktan sonra yönetmen çünkü temeli sağlam şimdi üç günde yönetmensin ümit abi bu işi çok iyi bilenlerden insan olarak on numara işi iyi yapanı taktır eder ümit efekan bir türksinemasi emekçısıdır seni çok seven ışık şefi turgut köse

Cevap Yaz
Yandex.Metrica