Zeynep Aksu

Gerçek Adı Füsun Demiroğlu
Doğum Tarihi 1 Ocak 1949
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Işık Lisesi

Biyografisi

Türk sinemasında 1960'ların sonlarıyla 1970'lerin başlarında oynadığı baş rollerle tanınır. 5 yılın sonunda sinemayı bıraktı. 2003 yılında bir TV dizisiyle setlere döndü. Dönemin tanınan iş adamlar ından Cudi Demiroğlu'nun kızı olarak, Füsun Demiroğlu adıyla dünyaya gelen Aksu, annesiyle babası ayrıldıktan sonra babasıyla yaşamaya başladı. İlkokuldan itibaren yatılı okulda okudu. Işık Lisesi'ne devam etti. Çok tutucu olan babası söz vermesine rağmen kendisini okutmak için İsviçre'ye göndermekten vazgeçti. Bunun üzerine, onu kızdırmak için, Hürriyet Gazetesi'nin açtığı güzellik yarışmasına katıldı. 16 yaşındayken girdiği yarışmada "sinema güzeli" seçildi. Bunun sonucunda aldığı film tekliflerini değerlendirerek sinemaya adım attı. Sinemada Zeynep Aksu adını kullandı. Kısa bir dönem filmlerde oynamasına rağmen, oynadığı başrollerle akıllarda yer etti. O dönemde basın tarafından Türkân Şoray'a rakip gösterildi. 1972'de Üvey Ana filmindeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 22 yaşındayken sinemayı bıraktı.Kendisinden habersiz yarışmaya katıldığı için kendisiyle 5 yıl boyunca görüşmeyen babasıyla barıştı. Babasıyla tekneyle açıldıkları bir gün bütün resimlerini, ödüllerini ve sinemayla ilgili diğer her şeyini Büyükada'ya gidene kadar yırtarak Marmara Denizine attı. Bir süre babasıyla yaşadıktan sonra evlendi. Bu evliliği iki yıl sürdü. İkinci evliliğinden bir oğlu oldu. On dört yıl süren bu evliliğini de boşanmayla sonuçlandı.

Annesinin sonraki evliliğinden olan iki erkek kardeşinden küçüğü, yönetmen Ferzan Özpetek'tir.

Ayfer Tunç, Aksu'nun sinemaya başlama öyküsüne, Ömür Diyorlar Buna adlı kitabında yer vermiştir. Tunç, öyküde Aksu'nun adını "Efsun" olarak değiştirmiştir.

Oyuncu (40)

Son Yorumlar (16)

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 11 Haziran 2016 12:25:52

10

filmlerini beğenmişimdir afacan ve afacan harika çocuk filmlerinde performansı güzeldi

lebkuchen avatar lebkuchen 01 Şubat 2016 01:52:04

5

Zeynep Aksu...Türkan Soray,a benzerligi ile,Sinemada bir dönem yer almis..Cok da fazla basari gösterememis,Taklitleri aslinin yasatir misali,Sinemadan Bir süre sonra kopmustur..Türkan Soray,in Oy illarda Koydugu,Kanunlari icin bir araya gelen sinema cilar..Onu ortadan Kaldirmak icin bir sürü,Planlar kurup..Ona Benzeyen kisileri sinemaya sokup...Türkan Soraya rakip yaratmaya Calismislardir..Zeynep Aksu,Maalesefki Bence istenilen basariyi elde edememis,Sinemayi birakmak ile belkide en iyi karari vermistir...Zira Kamera nerde hangi isiga bakacagim der gibi,merakli ve Ürkek bakislari ile Yetersiz ve Basarisiz Kalmistir....Asalet Budalisi adli bir Kitap cikaran,Sanatci,Yazarlik alaninda,bence Oyunculugundan cok daha basarili Olmustur..

minimalist avatar minimalist 20 Şubat 2014 17:01:42

6

22 yaşında sinemayı bırakmış türkan şorayı andırsada iyi bir oyuncuydu

Yandex.Metrica