Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Levent Kırca (Zeki Levent Kırca)

Levent Kırca

Doğum Yeri : Ladik-Samsun

Doğum Tarihi : 28 Eylül 1950

Ölüm : 2015-10-12

Hakkında : İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte "Güzel ve Çirkin" ve "Sefiller" adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti. 1998 yılında 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına[1] lâyık görülmüş Kırca'nın bu ünvanı Nisan 2015'te geri alındı. Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardan olup 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir.bltszlk

26 Ocak 2017 16:12

Levent Kırca Olacak O Kadar programında zamanın güncel konularını siyasi görüşlerini memleket meselelerini ele aldığını farkettim izlerken.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

vatansever10

12 Ekim 2016 11:05

Tam 1 sene oldu büyük usta vefat edeli.Rahmetle.. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk'le kalın,Cumhuriyet'le kalın,hoşçakalın.

Cevap Yaz

Financier

26 Ocak 2016 03:12

Adı gibi zekice tiplemeler ve karakterler yaratmış günümüzde yaşadığımız sıkıntıları mizahi bir dille aktarmaya başarmış çok ender sanatçılarımızdan biriydi.Olacak O Kadarı çok beğeniyorduk.Mekanı cennet ruhu şad olsun.Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

liondaddy

16 Ekim 2015 19:42

Allah rahmet eylesin. Büyük ustaları kaybetmek ne kötü.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

14 Ekim 2015 06:43

Levent Kırca 28 Eylül 1950 doğumlu olup,vefat tarihinde 65 yaşındaydı.Bunu kendisi bir çok röportajında dile getirmişti.Ancak basın ısrarla sanatçının 28 Eylül 1948 doğumlu olduğunu yazdı.Rahmetliyi iki yaş büyüttü,Mekanı cennet olsun.Ardında unutulmaz anılar bıraktı.

Cevap Yaz

vatansever10

13 Ekim 2015 08:45

"HERKES BANA DUA ETSİN GİBİ LAFLARI SEVMİYORUM" 65 yaşındayım, ölsem gözüm açık gitmez. Gençler yaşasın, onlara bir şey olmasın. Benim hayatla olan maçım ortada. “Herkes bana dua etsin” gibi lafları sevmiyorum. Yaşanacaksa da yaşarız abi. "ÖLÜMDEN KORKMUYORUM" Ben hayatın hakkını vererek yaşadım. Gözlerimi kapatırken gönlüm rahat olacak. Bu rahatlığı olmayanlar düşünsün. Ben ölümden korkmuyorum....

Cevap Yaz

Göztepe

13 Ekim 2015 01:46

Çok değerli bir sanatçıydı çok iyi oyuncuydu hem sanatı hem düşünceleri dahada önemlisi Atatürkçü Cumhuriyet cidi. Olacak O Kadarla efsane oldu uzun yıllar kısacası aktörlüğü ve siyasetine düşünceleri fazlası ile benimsediğim bir duayendi. Yıllar önce kendisine verilen devlet sanatçısı unvanı 2015 yılı itibariyle geri alındı.Aslında ustayı en üzen olayların başında geldi yazılacak çok şey var aslında onu anlatmaya kelimeler yetmez Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

12 Ekim 2015 19:20

Olacak O Kadar ile müthişti.Taşı Toprağı Altın Şehir,Ne Olacak Şimdi ve Mavi Muammer filmlerinde de harikaydı.Hususi hayatında hoşuma gitmeyen şeyler yapmıştı.Ölmeden önce kimse bana dua etmesin demesi hoş değil.Toprağı bol olsun.

Cevap Yaz

XduygusuzX

12 Ekim 2015 11:50

Türk milletinin başı sağolsun :(( ölümüne üzüldüğüm ender sanatçılardan biri.. mekanın cennet olsun :(

Cevap Yaz

Kleberson

12 Ekim 2015 09:52

cok sevdigim bir sanatciydi cumhuriyetci ve atatürkcüydü büyük bir sanatciydi,olacak o kadardaki tiplemeleri unutulmaz,cok severdim kendisini son zamanlarda olacak o kadari tekrar yapamamanin üzüntüsünü yasiyordu,simdiki basimizdakiler mutlaka birgün gidecekler ve hatirlanmiyacaklar bile ama sen daima hatirlanacaksin usta nur icinde yat allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica