Şefik Döğen

Doğum Tarihi 2 Mart 1947
Ölüm Tarihi 14 Ocak 2016
Doğum Yeri Ayancık, Sinop
Ölüm Yeri istanbul
Eğitim Durumu Samsun Erkek Sanat, İst. Belediye Konservatuvarı

Biyografisi

1947 yılında Ayancık'ta dünyaya geldi. Döğen’in tiyatro ile tanışması edebiyat öğretmeni Nermin Hanım’ın Nasreddin Hoca fıkralarını oyunlaştırdığı oyunla başlar.

İlk kez bu oyunda sahne alan Döğen, a rdından Türkiye Öğretmenler Sendikasının amatör tiyatrosuna gider. Usta oyuncu bununla yetinmez ve bir grup arkadaşı ile Samsun Oda Tiyatrosunu kurmaya karar verir.

Ancak Döğen esas ününü Cemal Reşit Rey’in müziklerini yaptığı, Erol Günaydın’ın senaryosunu yazdığı oyun ‘Yaygara Yetmiş’te oynadığı Şarhoş Bekir ile kazanır. Şarhoş Bekir tiplemesi çok beğenilen Döğen Yeşilçam'dan davet alır ve sinemanın kapıları açılır.

Hayat Sevince Güzel, Hayat Bayram Olsa, Yuvasız Kuşlar gibi sevilen Yeşilçam filmlerinde rol alan sanatçı 14 Ocak 2016'da İstanbul'da 69 yaşında vefat etti, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi

Oyuncu (33)

Son Yorumlar (12)

sinemaagresif avatar sinemaagresif 19 Temmuz 2016 16:53:38

9

Bu kadar yakın bir tarihte vefat ettiğini bilmiyordum. Çok değerli karakter oyuncularımızdan biriydi . Bebek Gibi Maşallah filminde ki Şefik rolü unutulmaz.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 06 Mayıs 2016 16:04:35

10

çok komik bir adam bebek gibi maşallahta ölü rolünde çok güzel oynamıştı. deli ferhatta kadın budalası osman , şaka yapmada zekinin paragöz kardeşi yuvasız kuşlarda yankesici acı sevda da tamer yiğidin kızkardeşine platonik aşk besleyen rolleri benim unutamadığım rolleri arasındadır. allah rahmet eylesin iyi bir karakter oyuncusuydu.

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 24 Mart 2016 21:59:09

10

Allah rahmet eylesin. Vefatından iki buçuk ay sonra yorum yapıyoruz.

Yandex.Metrica