Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Amitabh Bachchan (Amitabh Harivansh Bachchan)

Amitabh Bachchan

Doğum Yeri : Allahabad/Hindistan

Doğum Tarihi : 11 Ekim 1942

Hakkında : Amitabh Harivansh Bachchan, Bollywood'un en önemli yıldızlarından olan hintli aktör ve yapımcı...1970’lerin başlarında ‘öfkeli genç adam’ olarak Bollywood Sineması’nda ün saldı. O günden beri Hint sinemasının en önemli isimlerinden biridir. Bachchan kariyerinde birçok ödül kazandı.1987-1984 arasında Hindistan Parlamentosu’nun seçilmiş bir üyesi oladu ve politikaya atıldı. Oyunculuğa ek olarak, televizyon sunucusu ve yapımcı olarak görevlerde bulundu. Amitabh Bachchan tanınmış bir Hint ailesinden gelmektedir. Babası, Dr. Harivansh Rai Bachchan ünlü bir Hint şairdir. Annesi, Teji Bachchan Faisalabad’da (Pakistan) etnik bir grup olan Sikh-Punjabi’dir. Bachchan’ın başlangıçta ismi Inquilaab’dır. Hindistan’ın Bağımsızlık Mücadelesi’ne katılmış Ünlü Inquilab Zindabad’den ilham alınmıştır. Ancak, Şair Sumitranandan Pant’ın önerisi ile ismini Amitabh olarak değiştirdi. Soyismi Shrivastava olmasına rağmen babasının benimsediği Bachchan’ı kullanmıştır. Amitabh ismi ile sinemaya giriş yaptı. Bachchan soyismini ise tüm aile bireyleri halen kullanmaya devam ediyor. Amitabh Bachchan, aktrist Jaya Bhaduri ile evlidir. İki çocuğu vardır; Shweta Nanda ve Abhishek Bachchan. Abhishek’de babası ve annesi gibi bir oyuncudur. Abhishek’de aktrist Aishwarya Rai ile evlidir. Amitabh Bachchan’ın kariyerini seçmesinde tiyatro ile ilgilenen annesinin payı oldukça büyüktür. Filmlerde rol almasını teklif eden annesidir. Kendisini, Slumdog Millionaire'de bir imzasını alabilmek uğruna tuvalet çukuruna atlanan oyuncu olarak izledik. 2005 yapımı Black filmi ile izleyenlerde büyük bir etki yaratmış ve filmi izleyen herkes hayran kitlesi konumuna gelmiştir. Sholay filmiyle Hindistan'da yeri yerinden.Filmin sonunda ölünce kıyamet kopmuş, seyircinin baskısı ile esas adamımızın ölmediği ikinci versiyonu çekilmiştir. Ödülleri: Dört kez Ulusal Film Ödüllerini içeren, Üç kez En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde , on üç kez Filmfare Ödülleri’ni kazandı. Filmfare Awards’da En İyi Oyuncu ve En İyi Yardımcı Oyuncu kategorilerinde rekor kırdı.

ResimlerTuba.Artan

13 Eylül 2017 18:00

Yüzyılın en iyi aktörü seçilmiş kendileri..Ölmeden efsane olmuş aktörlerden.. İlerleyen yaşına rağmen gençleri cebinden çıkartacak kadar da zinde. ve en önemlisi de babacan ve sevgi dolu bir insan..belki de bu yüzden her kesimden hayrana sahip..

Cevap Yaz

mansur34

19 Temmuz 2016 15:23

Hint sinemasının en iyi erkek oyuncularından black filmindeki performansı çok iyiydi black filmindeki başarısıyla hollywooda kadar yükselip muhteşem gatsby filminde de oynamıştı 73 yaşında olmasına rağmen en fazla 60 gösteriyor imdb bakılırsa yeni bir çok projesi var oynadığı her filme renk katan yetenekli,karizmatik iyi bir oyuncu.

Cevap Yaz

portiangel

14 Haziran 2013 17:16

Black filmindeki üstün performansı gerçekten takdire şayan bir aktör.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica