Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!


mansur.yıldırım

12 Mart 2017 12:36

Yeşilçamdaki bir çok filmde set fotoğrafçılığı yapmış değerli bir set fotoğrafçısıydı umarım arşivini sinemaseverlerle paylaşır uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

mncelik

25 Ağustos 2015 10:31

"Yeşilçam'ın en parlak yılları... Öyle bir film trafiği var ki setten sete koştururken vakit bulup da kıyafet değiştiremeyen oyuncular filmlerde hep aynı giysiyle görünüyor. Giysiler gibi isimler de değişmiyor; Göksel Arsoy-Belgin Doruk, Ayhan Işık-Belgin Doruk, Türkan Şoray-Ayhan Işık... Fotoğrafçımız yerinde bir tespitle; "Sinemanın sönüş nedenlerinden biri de hep aynı kişilerin üzerlerine yapışmış aynı giysilerle hep aynı mekânlarda, üç aşağı, beş yukarı aynı konulu senaryolarda rol kesmeleriydi." diyor. O dönem senaristlerinin hâli başlı başına komedi zaten. Bir yabancı filmden üç senaryo çıkarabiliyor ve bu senaryoların orijinalinden daha iyi olduğunu savunabiliyorlar. Ama daha komiği, yönetmenlerin senaryo tamamlanmadan filmi çekmeye başlaması. Gecenin bir yarısı gelen senaryoya bakıyorlar ki şövalye yüzük lâzım. Prodüksiyon amiri dışarı fırlıyor, parmağındaki yüzüğü vermek istemeyen bir karpuzcuyla dönüyor, adam ikna ediliyor vs... Yeşilçam'ı bitiren hadiseler zinciri hep böyle şenlikli değil elbette, Özsoy'un hep muzdarip olduğumuz 'üçkâğıtçı imam' tiplemesiyle ilgili de bir hatırası var: "Bir Hollywood filmi olan 'İki Rahibin Hayatı' el çabukluğuyla 'İki İmam'a dönüştürülmüştü. Ali Şen ile Sadri Alışık iki imamı oynuyordu. Senaryoya 'sadık' kalındığı için filmdeki imamlar da tıpkı rahipler gibi içki içiyordu. Müslümanlığın 'M'sini bilmeyenlerin imamlar üzerine film kotarmasındaki birkaç yanlışı düzeltme çabam ters tepti ve ilk ve son kez bir setten kovulmuş oldum." Güngör Özsoy

Cevap Yaz

Yuxel1907

9 Haziran 2009 16:09

Musiki sanatçısı bir babanın oğlu olarak Sinemaya 50 yıldan fazla hizmet vermiş değerli bir emekçidir. Film fotolarını hazırlayarak sektöre girmiştir. Pek çok filmin sahne arkasını da kapsayan büyük bir fotoğraf arşivi vardır. Bunların bir kısmını kitaplaştırarak sinemaseverlerle paylaşmıştır. Uzun ömürler dilerken, elindeki çalışmaları sinemaseverlerle paylaşmasına devam etmesini temenni ediyorum.

Psk. N.Yüksel Çakır

Cevap Yaz
Yandex.Metrica