Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Civan Canova (Civan Cinova)

Civan Canova

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 28 Haziran 1955

Eğitim : TED Ankara Koleji, Ankara Devlet Konservatuvarı

Ajans : Ali Sabuncugil Menajerlik Oyunculuk Ajansı

Hakkında : Yönetmen Mahir Canova'nın oğlu olan Civan Canova, Ankara TED Ankara Koleji mezunudur. Sanat hayatına ilk kez 1974 yılında Yılmaz Güney'in Arkadaş filminde oyuncu olarak başlayan Canova, aynı yıl Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümüne kayıt yaptırdı. Dört yıl sonra bitirdiği konservatuvardan sonra Devlet Tiyatroları kadrosuna girdi. Tiyatronun yanı sıra sinema ve dizi filmlerde de rol alan sanatçı, aynı zamanda oyun yazarıdır. 1998'de sanatçı Açelya Akkoyun ile evlenerek 2004 yılında boşanan Civan Canova, Devlet Tiyatrosu'nda görev yapmaya devam etmektedir.MusaKaya

4 Kasım 2020 14:30

Henüz 19 yaşında Yılmaz Güney'in Arkadaş filminde rol aldığını öğrendiğimde şaşırtmıştı.Filmde Halil isimli genç bir delikanlıyı canlandırıyordu..

Cevap Yaz

sinemaagresif

24 Haziran 2016 17:08

Tiyatro yönetmeni Mahir Canova'nın oğludur . Annesi Gündüz Hanım babasından boşandıktan sonra 1963 yılında Kartal Tibet ile evlenmiştir. Bu evlilikten Kanat ve Kumru adında iki kardeşi vardır. Tiyatro kökenli bir oyuncu ama tiyatro da pek izleme şansım olmadı. Eminim sahnede de çok yeteneklidir. Sinemada ise en çok Yaşamak Bu Değil filminde ki kötü adam rolü unutulmaz olmuştur benim için. Doğrusunu söylemek gerekirse filmde ki o serseri baba parasıyla geçinen şımarık Fatih rolünde oynayanın o olduğunu bilmiyordum önceleri. Gerçi çok sinirimi bozmuştu Serpil'e tecavüz etmekle ama performans 10 numaraydı. Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde ki avukat Kadir rolü de çok iyiydi. Doğrusu Fatmagül ile Yaşamak Bu Değil filminde ki rollerinin arasındaki farka baktığımda hakikaten oyuncu buymuş dedirtiyor. Birinde iyi birinde kötü. İkisinde de performans 10 numara. Kendisine selamlar.

Cevap Yaz

Aslan42902

16 Şubat 2013 21:02

Yaşamak Bu Değil Filminde kötü roldeydi.

Cevap Yaz

0k3v1n0

9 Aralık 2010 13:03

Süper ßir oyuncu.Uzun ömürler..

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

7 Ekim 2010 10:37

Naçizane insanı tanımlamada bir söz var: "Adam gibi adam." Sanatçının o yönünü kendisini yakinen tanımadığım için, onu bilemem ama.. oyunculuk bazında tam bir oscarlık Aktör... 

Cevap Yaz

delikadir39

6 Haziran 2010 17:55

İyi bir oyuncu ve Sungun Babacana çok benziyor.Uzun ömürler ve başarılar dilerim.

Cevap Yaz

Loverman

19 Aralık 2009 00:07

arkadaş filminde uzun saçlarıyla başlangıçta tanımakta zorlandığım bir oyuncudur. ne yapacağı belli olmayan tehlikeli kötü karakterleri oynamada birebir. başarılar dilerim.

Cevap Yaz

Halil Güneşli

25 Temmuz 2009 13:06

Civan Canova'yı ilk olarak Çiçek Taksi adlı dizide Artist Celal tiplemesiyle tanıdım, ondan önce birkaç kez, başrolunde Tarık Akan'ın olduğu Nehir adlı filmde izledim. Gerçekten dikkat çekici ve ben oyuncu diye basbas bağırmadan kendini çok net belli eden bir oyunculuğu vardı. Nehir filminden sonra dönemin şartlandırılmış ve ekonomik kaygı ile çekilmiş arabesk filmlerinde yer bulan değerli oyuncu, çeşitli dizilerde yer aldıktan sonra, dün izlediğim Eve Dönüş adlı filmde İşkenceci Komiser rolünde son derece başarılı, gerçekçiydi, dönemin işkence teknikleri, uygulama biçimleriyle, filme damgasını vuran Civan Canova, kendisine şans verilince ne denli büyük bir oyuncu olduğunu cümle aleme ispat etmiştir. Ben oyuncuyum diye sağda-solda dolaşanlara ise resmen ayar verip, kapak etmiştir.

Cevap Yaz

zoran

10 Nisan 2009 00:43

komple bir sanatçı çok başarılı hayranlıkla izledigim bir aktör

Cevap Yaz

ozcanbektas1982

27 Ekim 2008 18:24

Çok başarılı bir sanatçı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica