Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Zuhal Tan (Zuhal Kılık)

Zuhal Tan

Doğum Yeri : Çanakkale

Doğum Tarihi : 18 Şubat 1944

Ölüm : 1966-05-26

Eğitim : Ortaokul

Hakkında : Oyuncu/ Çanakkale'de doğdu. Gerçek adı "Zühal Kılık"tır. Bir süre İstanbul Kız Lisesi'nde okudu. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1962'de "Kavgasız Yaşayalım" filmi ile sinema oyunculuğuna başladı. Çoğunlukla ikinci derecede roller oynadı.Güzelliği ile fettan ve baştan çıkartan kişilikleri canlandırdı.1966 yılında Sakarya'da (Adapazarı) geçirdiği trafik kazası sonucu, genç yaşta hayata veda etti.yasak75

31 Mayıs 2013 15:44

başarılı bir sanatçıdır

Cevap Yaz

Alın yazısı

21 Nisan 2010 21:52

25 Eylül 1963 tarihinde,rejisör Sırrı Gültekin'in''Kavgasız Yaşayalım'' filminde başrolde oynatmak üzereseçtiği Zühal Tan ( Kılık ) 25 haziran 1966 günü Adapazarı yakınlarında Tavuklar köprüsünden otomobille geçerken,Sakarya nehrine düşüp boğuldu. Üç yıllık film artisti, yerli sinemada çabuk soyunmakla şöhret yapmıştı. Zühal Tan,son yıllarda sadece hızlı soyunmuyor,aynı zamanda çok hızlı yaşıyordu.23.000 liraya aldığı 1955 model Ford arabasıyla istanbul içinde ve Ankara-İstanbul arasında mekik dokuyor,sık sık erkek arkadaş değiştiriyordu...Zühal Tan (Kılık) kısa denecek kadar tıknaz vucutluydu,ama kolay soyunduğu için üç yıllık sinema hayatında 30'dan fazlafilmde rol almıştı.En büyük rolünü ''Genç Kızlar''da Ediz Hun,Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray'la oynayan Zühal Tan, Biraz boyum olsaydı onlarla başabaş çekişirdim derdi.Zühal Tan,sinema artisti olduktan sonra çeşitli işler yapmış,reklam firmalarında çıplak modellik etmişti.

Cevap Yaz

segal844

17 Ağustos 2009 21:14

Türk sinemasının ikinici dönem oyuncuları içerisinde yer almıştır.Genellikle yardımcı oyuncu sıfatıyla filmleri vardı.Rolleri içerisinde sarışın vamp kadını yer almaktaydı.Çevirdiği filmlere bakıldığında az filmde oynamış ve çoğunda aksiyon - macera türlerinde filmleri olmuştur.Kötü rollerde cin gibi, kurnaz, uyanık ve kaçın kurası diyebileceğim karakterleri oynamıştır.Genç yaşta hayatını kaybetmiş.O da hızlı, çılgın ve dengesiz yaşamının kurbanı olmuştur. Rahmetle anıyorum..

Cevap Yaz

bltszlk

20 Nisan 2009 19:45

ZUHAL TAN ŞİMDİ YAŞASAYDI NE OLURDU ACABA .ALLAH RAHMET EYLESİN

Cevap Yaz

mkurtsen

28 Şubat 2009 23:57

1960 YILLARIN İKİNCİ KADIN OYUNCULARINDAN, BİRKAÇ FİLMDE OYNADIKTAN SONRA OTOMOBİLİNİN ROT ÇIKMASI İLE KAZA YAPIP  GENÇ YAŞTA ARAMIZDAN AYRILIYOR. ALLAH RAHMET EYLESİN.

Cevap Yaz

capone

1 Mart 2008 20:03

vatan ın pazar ekinde çıkmıştı bu oyuncumuzun hayat hikayesi.aranası göle uçmuş onun içinde ölmüş.genç kızlar filmiyle sinemaya geçti.iyi bir oyuncuydu vamp kadınları iyi bir şekilde yansıtıyordu ancak hızlı yaşadığı için erken öldü

Cevap Yaz

Murat Çelenligil

8 Kasım 2007 16:22

Zuhal Tan (1944 - 1966) “Benim için ‘hızlı yaşıyor’ diyorlar. Niçin hızlı yaşamayayım. Hayat kısa..” Enis Rıza Olcayto ile yaptığı bir söyleşide Zuhal Tan bunları söylüyor. 18 Şubat 1944 Çanakkale, Ezine doğumlu. 2. Dünya Savaşının yokluk yılları. “Birkaç adım ötede Almanlar, İtalyanlar, İngilizler boğuşup duruyorlar. Ekmek vesikayla. Şeker, gaz ara ki bulasın.” Kılık ailesi ; Posta memuru Hüsnü, ev hanımı Hatice, Zuhal ve kardeşi Erol. 1948’de Konya. Sonra İzmir Çeşme Ortaokulu ve İstanbul Kız Lisesi. Baba, Anadolu’da görevli. Onlar Beyoğlu Balıkpazarı’ndaki bir evde. Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümüne yazılmış ama bir yandan da çalışmak zorunda. Selamet Hanı, avukat yazıhanesi, eczaneler, pastaneler, ’hepsi bir lokma ekmek için’. Sonunda Yeşilçam. “Çocukluğumda aç kaldığım çok oldu. Annem, babamdan ayrılınca İstanbul’da 3 kişilik ailenin reisliğini ben yaptım. Düşünün, 18 yaşında bir genç kız İstanbul’da tek başına çalışıp evine bakacak. Bu pahalılıkta ne yapılır..Film hayatına atıldıktan sonra gelirim arttı. Filmler sayesinde bütün memlekette adımı daha doğrusu dekolte oynadığım için vücudumu tanıyorlardı. Filmler..benim için vitrindi ama peşin para vermedikleri için aldığım ücret yetişmiyordu. Film işletmecileri, dolu cüzdanlarla İstanbul’a gelip yakın dostluk teklif ediyorlardı. Ama tek kişinin esiri olmamak için kabul etmedim. Nasıl olsa paranın esiri olmuştum. Biraz sesim olduğu için hafif şarkılar söylemeye karar verdim..” Sevdiği şarkılardan biri Domenico Modugno’nun söylediği ‘Lettera Di Un Soldato’ (1963). Her Gün Gazetesinin ‘Bir Yıldız Seçiyoruz’ yarışmasına katıldığı 1963‘ten ölümüne kadar 30’dan fazla filmde oynamış. ‘Genç Kızlar’daki (1963) rolü için yönetmen Nevzat Pesen’in söyledikleri ; “Hülya ve Türkan’dan daha iyi.” Zuhal Tan “Biraz boyum olsaydı onlarla başa baş çekişirdim” diyor. ‘Hızlı’ yaşamı, 25 Haziran 1966 Salı günü, Adapazarı yakınlarında Tavuklar Köprüsünden Sakarya Nehrine uçan 55 model mavi-yeşil Ford’un içinde son bulur. Ölüm haberini duyan arkadaşları ‘doğru dürüst baş sağlığı dilemeden’ aile albümlerine el atmışlar ; “Aman bizim birlikte çekilmiş resimlerimizi gazeteciler almasınlar.” Katherine Mansfield’in Çehov için güncesine yazdıklarını (5 Temmuz 1918) bu tok sözlü genç kız için söyleyebiliriz ; “Ah, Zuhal Tan! Niçin ölüsünüz? Niçin akşamın geç bir vaktinde, kocaman loş bir odada, dışarıda sallanan ağaçların yeşile döndürdüğü ışıkta oturup konuşamıyorum sizinle.”

Cevap Yaz
Yandex.Metrica