Özgür Bakar

Gerçek Adı Özgür Bakar
Doğum Tarihi 5 Ağustos 1982
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Üniversite
Website

Biyografisi

Okul hayatı bittikten sonra LeMan ve Gırgır dergilerinde amatör denemelerini yayınlattıktan sonra oradaki ustalarının vesilesiyle hepsi komedi olmak üzere birçok televizyon programı ve dizisinde senar ist olarak çalıştı. Yazdıklarının aktarılmasındaki memnuniyetsizliği kendisini yönetmenliğe itti. Kısa filmler çekerek başladığı yönetmenlik denemeleri 7 yıl sürdü. Kısa filmleri ülkenin prestijli film festivallerinde gösterildi. Ödüller aldı. Bu zaman zarfında 2000’lerin önemli kısa ve uzun metraj yönetmenlerinin de yetiştiği Film Fabrikası platformunu kurdu. 7 yıl üstüste Kısadan Hisse Kısa Film festivalini organize etti. İlk uzun metraj denemesini bankacılık sistemini eleştiren “Bu bir soygundur” isimli tiyatro oyununu çekerek yaptı. Film televizyon filmi olarak yayınlanabildi. Altyapısının aksine 2013 Nisan ayında ilk sinema filmi Ammar: Cin Tarikatı filmini çekti. Film 2014 Mart’ında vizyona girdi ve türün hatırda kalan örneklerinden birini teşkil etti. Ammar filmi Hollywood’tan remake teklifleri aldı fakat ilgili yapımcıların sektörden ayrılmasından dolayı proje havada kaldı. Hem bütçe-gişe performansı hem de filmin yarattığı etkiyle korku filmleri çekmeye devam etti. Aynı yıl Azazil: Düğüm filmi Ağustos ayında vizyona girdi ve ilk filmin üstünde bir başarı elde etti. Aynı yıl Çilek ifilminin de ortak yapımcılığını üstlendi. 2015 yılında da Helak: Kayıp Köy ve Deccal olmak üzere iki filmi daha vizyona girdi. Son filmi Deccal 170.000 seyirciye ulaştı. Bir yandan mizah yazarlığına devam ederken diğer yandan Türk Korku Sineması’nın önemli bir alanını işgal etmeye devam ediyor.

Yönetmen (15)

Senaryo (14)

Oyuncu (9)

Son Yorumlar (3)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 30 Mayıs 2015 16:22:04

7

Korku türünde ilk defa Hasan Karacadağ'dan sonra gelecek vadeden bir yönetmenin geldiğine şahit oldum.Ammar Cin Tarikatı'nın eksikleri vardı.Azazil'de yarım kalan şeyler vardı.Ama Helak-Kayıp Köy kurgulanış olarak efsane olmuş.Tebrikler.

Tepegöz avatar Tepegöz 07 Aralık 2014 12:07:12

8

Korku gerilim türünde ümit veren değerli bir yönetmen televizyon için mizah yazarlığı yapmış kariyerinde oyunculuk senaristlik yapımcılıkta olan dört dörtlük bir sanatçı başarıların devamın dilerim sevgili özgür bakara.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Aralık 2014 08:53:16

6

Korku türünde başarısız olduğumuzu düşünürsek 3 filmindede özgür bakar ın ayrı konular hikayeler peşinde koşduğunu görmek sevindirici korku türü için umut verici yeni farklı hikayeler peşinde koşduğu ve sadece cin konulu korku filmi yapmadığı için ö zgür beyi tebrik ederim ilerde daha iyi filimler yapacak gibi umarım bizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Yandex.Metrica