Ana

8,84

( 11 kişi yorum yaptı )

Ana

Sinema Filmi

1967

Anadolunun kapanmak bilmeyen bir yarası olan kan davasının öyküsü.Türkan Şoray'ın ilk kez gerçek oyun gücünü gösterdiği filmlerinden bir tanesi,bunun yanında Lütfü Akad ustanın yönetimi,Erol Taş ve Kadir Savunun oyunları gerçekten izlenmeye değer ...Nedim Yıldız.

Künye

Yönetmen Lütfi Ö. Akad
Senaryo
Yapımcı Nami Dilbaz
Müzik Orhan Gencebay , Abdullah Nail Bayşu
Görüntü Yönetmeni Cengiz Tacer
Süre 91 dk
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Göçebelik, Hasat, Kan Davası, Kız Kaçırma, Sahil, Daha Fazlası

Oynayanlar

Türkan Şoray Türkan Şoray Döndü
Yılmaz Duru Yılmaz Duru Üzeyir
Erol Taş Erol Taş Şevket
Kadir Savun Kadir Savun Musa
Selahattin İçsel Selahattin İçsel Murat Dayı
Gonca Alyanak Gonca Alyanak Halime
Osman Alyanak Osman Alyanak Salman Ağa
Sırrı Elitaş Sırrı Elitaş Temel
Asım Nipton Asım Nipton Yusuf
 Talia Saltı Talia Saltı Köylü Kadın
Orhan Çoban Orhan Çoban Garson
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Yılmaz Duru-Kadir Savun Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Seslendirme
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Türkan Şoray Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Selahattin İçsel-Asım Nipton Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Gonca Alyanak Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Talia Saltı Seslendirmesi
Hakkı Haktan Hakkı Haktan Esnaf

Ekip

Yönetmen Ekibi Kensuke Sawa (Yönetmen Yardımcısı)

Firmalar

Şahin Film (Yapım)
Pesen Film (Laboratuar)

Son Yorumlar (11)

dedeefendi 06 Ağustos 2016 20:40:31

10

90'lı yıllarda seyretmiştim. Farklı senaryo, farklı bir oyunculuk, farklı bir film.

yzrr avatar yzrr 30 Haziran 2016 15:59:33

Ilk kez bu gün mesaj tv de rastladim.gercekten değişik konusu ile makyajsiz türkan soray dan usta bir film olmuş.daha önce tv kanallarında yayinlanmaması ya da benim rastlamam ilginc.siyah beyaz oldugundan mı acaba?

alyosha 25 Ocak 2016 23:49:30

Türkan Şoray, sadece gözleriyle oynamayı, az makyaj ve az mimikle rolün ifade gücünü kullanmayı bu filmde Lütfi Akad'dan öğrendiğini söylemiştir.

benimsinema avatar benimsinema 25 Aralık 2014 17:11:43

8

bu filmde de diyaloglar azdir... daha cok sazin sesini duyariz... elbet bir filmde müzik cok önemlidir... o yüzden hem orhan gencebaya hemde abdullah nail baysu ya sonsuz tesekkürler.. türkan icin cok önemli filmidr bu film.. artik salon ask filmler inden bikmis bir arayisin icine girmistir... daha önce cekmis oldugu lütfü akadin hudutlarin kanunu filminden etkilenerek, degisik bir filmde oynamaya karar verir..bastan sonuna kadar filmi adeta sirtlamis türkan, ve tabiiki erol tas, yilmaz duru ve kadir savun esliginde... lütfü akad gibi yönetmenler senede az ama öz filmler yapmistr herzaman...

ali87 avatar ali87 25 Ağustos 2012 11:28:49

gerçekten izlenmesi gereken çok iyi film bir an da film sizi içne çekiyor

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 29 Haziran 2011 22:54:06

10

Kan davası yüzünden kocasını himayesine aldığı damat adayını kaybeden. Taşralı bir kadının çetin hayat mücadelesi. "Şevket" Erol Taş kan davasından kurtulmak için memleketinden farklı köylere göç etmiş. Fakat bu beladan kurtulamamıştır. Nih ayetinde günün birinde izini bulmuşlar onu vurmuşlardır. Kanlıları "Musa" Kadir Savun ve "Temel" Sırrı Elitaş'tır. Dul kalan kocası şevketi kaybeden. "Döndü" Türkan Şoray davadan kaçmak için çok çabalar fakat başaramaz. Irgat olarak çalıştığı bir yerde izini bulan musa. Henüz döndü'nün damat adayı olan suçsuz. Arabacı "Üzeyir" Yılmaz Duru'yu vurur. Kızı "Halime" Gonca Alyanak en sonunda isyan eder. İz süren döndü en sonunda sahilde yakaladığı musa'yı vurur çocuklarına sahip çıkar. Öncelikle Lütfi Akad ustanın ellerine sağlık diyorum. Çok güzel bir film çekmiş. Ailesine sahip çıkan gerektiğinde aç kalmaması için yetişkin çocuğunu bile emziren. Cesaretli Türk kadınını Türkan Şoray iyi canlandırmış. Cast, görüntü kalitesi ve senaryo mükemmel. Yılmaz Duru'nun diyolagları çok az filmde. Diğer faktör dublajların farklı oyuncularda olması. Kadir Savun'u palay seslendirmiş. Halbuki Haldun Ergüvenç olsaydı daha farklı olurdu. Kadir Savun'u farklı bir rolde gördüğümüz bir film. Erol Taş'ada yakıştıramadım dublajını onada Sadettin Erbil yada Kemal Ergüvenç iyi giderdi. Filmde sadece dublajlarda biraz sıkıntı var. Onun dışında harikulade bir yapım.

Yandex.Metrica