Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Orhan Gencebay (Orhan Kencebay)

Orhan Gencebay

Doğum Yeri : Samsun-Atakum

Doğum Tarihi : 4 Ağustos 1944

Eğitim : Konservatuvar

Hakkında : Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay (d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi "yanlıştır ve eksiktir" gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960'larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.

İlgili FilmlerFahri07

26 Mart 2021 14:11

Bazı şarkılarını severek dinlediğim ve bazı filmlerini izlediğim efsane sanatçılardan

Cevap Yaz

Arsivci86

4 Mayıs 2019 22:02

Filmlerini en çok sevdiğim Arabesk sanatçısı... Gerçi müziğine arabesk demek doğru mu tartışılır... Büyük usta... Sağlık ve afiyet diliyorum buradan...

Cevap Yaz

erhaab

3 Ekim 2017 03:23

Türk Müziğinin 1 numarasıdır benim için. Berlin flarmoni orkestrasına Türkiyeden girmiş tek eserin sahibidir Akşam Güneşi ile. Türk Müziğine orkestrasyon ve parkisyonu getirerek renklilik getirmiştir. Led Zeppelin 1974 yılında Orhan Gencebay'ın ritm ve rifflerinden çok etkilendiklerini ve altyapısından faydalandıklarını söylemiştir. 30 civarında enstrümanı gözleri kapalı çalar, elektro bağlamanın mucididir. Beethoven'ın 9.senfoni eserini piyanoda tersten notasız çaldığını gören Barış Manço kendisi için ''50 yıl geriden takip ediyoruz'' demiştir. 70 milyondan fazla satışla tüm zamanların en çok satan sanatçıları listesine Türkiyeden giren tek kişidir. Roll dergisine göre kendisi kusursuz bir caz saksafoncusu, amerikalı death metal grubu nile'a göre ''çok etkilenilen ama asla taklit edilemeyen bir usta'' kendisi. Dünya çapında bir müzik adamıyken aynı zamanda son derece iyi de rol yapar sinemada. Normalde son derece ağır ve donuk bir duruşu varken kamera önünde son derece bereriklidir. Allah uzun ömür versin.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

20 Haziran 2017 14:13

Severek dinlediğim oyuncu olarak izlediğim beğendiğim bir sanatçı. Sağlıklı yaşam dilerim

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Aralık 2016 20:31

orhan babayı anlatmaya kelimeler yeter mi ? bence yetmez :) ama gene de anlatmaya çalışalım. orhan baba arabeskin 4 dev isminden biri. orhan baba ne demek hatasız kul olmaz demek. orhan baba demek bir teselli ver demek orhan baba demek sen hayatsın ben ömür demek . başta bi sürü güzel şarkısı olmakla beraber bi sürü güzel filmi var. büyük üstad osman sedenin en çok tuttuğu isimlerden biridir. vazgeç gönlüm filmindeki perfonması resmen oskarlıktı. bir insan daha sürüsü bir şarkıcı abimiz ancak bu kadar iyi kendini rolüne verebilir. o filmde kardeşi uğruna hayatını bile feda etmişti. ilk filmi bir teselli ver ve sev dedi gözlerim adlı filmlerini ben hiç tutmam ama 1973 ten itibaren ben doğarken ölmüşüm filmiyle kendini göstermeye başlıyor. ordada tam oskarlık bir perfonmas sergiliyor hemen bir yıl sonra dertler benim olsun filmin çekiyor karpuzcu sabahattin rolünü hiç bir zaman unutamam :) bu ne büyük oyunculuk ne muhteşem bir ses hatasız kul olmaz , batsın bu dünya,bıktım hergün ölmekten,çilekeş , yarabbim em şarkı olarak hem de film olarak tam bir şaheser niteliğindeydi. aslında çilekeş acı hayat filminden esinlenerek çevrilmişti film değil orhan baba müthişti. müjde ar ve hülya koçyiğitle çevirdiği filmleri de çok güzel ama en güzel film 1 ben doğarken ölmüşüm 2 dertler benim olsun 3 vazgeç gönlüm. 3 ünü de oskar verilmeliydi bence. işte bikaç cümleyle orhan babayı anlatmaya çalıştım ama yetmez gerçekten de :)

Cevap Yaz

Kaptan34

16 Temmuz 2016 15:41

Hatasız kul olmaz Yarabbim Filmleri Çok Başarılı

Cevap Yaz

bergenfan

11 Şubat 2014 19:27

şarkıları da kendisi de filmleri de harika olan benzersiz bir sanatçı... özellikle hatasız kul olmaz filmi çok güzeldi.

Cevap Yaz

gezgin1903

1 Ekim 2013 16:30

müzik alanında başarılı ama oyunculuğu fazla iyi değil

Cevap Yaz

miraymirayy

22 Ağustos 2013 13:06

Sanatsal manada ne dünyada ne Türkiye de benzersiz sanatçı.........

Cevap Yaz

bysiirtli56

24 Temmuz 2013 21:51

müzik alanı kadar sinama oyunculuğunda başarılı olduğunu ispatlamıştır

Cevap Yaz
Yandex.Metrica