Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Memleketim

Memleketim

8,48

(26 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Şubat 1975 1 Saat 30 Dk Dram Duygusal Dram, Duygusal

Yönetmen: Yücel Çakmaklı Yücel Çakmaklı

Ülke: türkiye

Oyuncular: Mehmet Akdil, Nubar Terziyan, Birtane Güngör, Diclehan Baban, Kenan Pars, Cemil Şahbaz, Filiz Akın, Tarık Akan, Nezahat Tanyeri, Lütfü Seyfullah Devamını Gör...

Konusu : Leyla, ailesinin eksik ve yanlış eğitiminin sonucu, kültürüne yabancı bir kişi olmuştur. Viyana’daki müzik eğitimi sırasında kökenlerine bağlı Mehmet’le tanışır ve bir ilişki yaşamaya başlar. Ancak Leyla’nın ölçüsüz batı hayranlığı bu ilişkiyi bitirecektir.burcusara

20 Nisan 2019 02:53

Almanya da doğup büyümüş birisi olarak filmin senaryosu baya abartalı geldi bana. Biz hepimiz filmdeki Filiz Akın gibi türk kültürünü hiçe saymış olsaydık, Avrupadaki politikacılar bu kadar Türklerden şikayetci olmazlardı. Onlara göre türkler hala türk kültürüne çok fazlasıyla değer verip, onların istediği kadar asimile olmuyorlar. Sanırım zamanına göre bazı endişelerden kaynaklanmış bir film. Türk vatandaşlarımız avrupaya işci olarak gittiler, türklüklerini kaybederler mi acaba diye düşünülmüş olunabilir bu filmi çevirirken. Ama işte, avrupada yaşayan birisi olarak film çok abartılı geliyor insana.

Cevap Yaz

performer

5 Kasım 2018 20:47

milli sinemanın güzel örneklerinden bir film. yücel çakmaklı'nın da önemli filmlerinden...

Cevap Yaz

erakman

8 Ağustos 2018 06:29

Belli kaliplar icersinde kalmis sozum ona avrupanin yoz bir kulture sahip olup reel ve guzel kulturun dogu da oldugunu nakseden tutarsiz bir film.Baslangici ne kadar guzel ve tempolu ise sona dogru son derece monoton ve kotu.

Cevap Yaz

keskincan

25 Şubat 2014 19:50

bu filmde sanki bir şeyler eksik almanyalı yarim kadar başarılı ve samimi gelmedi 1 kaç sahne dışında bana

Cevap Yaz

beyzacetin

11 Temmuz 2013 18:08

Daha cok belgesel havasında bir film.

Cevap Yaz

performer

15 Ağustos 2012 23:59

ben bu filme 10 üzerinden 9 veririm. çok güzel bir film. helal olsun merhum yücel çakmaklı'yı saygı ve rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

benimsinema

30 Mayıs 2012 21:38

anlamli bir film, memleket sevgisi en iyi bu sekilde anlatilir... özellikle avrupada yetisenlerin izlemesini gerektigini düsünüyorum. filmde biraz hatalar olsa bile yinede izlemeye deger...

Cevap Yaz

t_rex

10 Ocak 2012 16:34

Leyla; "Aslında güzel olan her şey çok kısa sürüyor.Mesela İlkbahar günleri o kadar kısa ki.

Mehmet; "Her mevsimin kendine göre bir güzelliği vardır.

Leyla; Hayır asla.İlkbaharda çimenler toğrağa kaldırıp başını uzatır, yapraklar  ağaçların dallarını aralayıp çıkarlar.,Çiçekler sevinçle yaşama gülümserler.İlkbaharda canlanışın varoluşun, yaşama katılmanın sevinci görülür ama az sonra gelen yaz herşeyi yakar, kavurur., tabiat sonbaharda kendini öldürür.,tıpkı bir ipek böceği gibi. Ve sonra kış: Yağmuru, karı, fırtınası ile herşeyi topa tutar.Savaş meydanına çevirir. Hayatımın diğer mevsimler gibi değil, yalnız ilkbahar gibi olmasını istiyorum.Güzel günlerimi kaçırmamak, yakalamak..."

Mehmet; " güzel günleri kaçırmıcaz".

Muhteşem yeşilçam dönemimizden yine hoş enstantaneler. 

Cevap Yaz

MGUNAY

23 Haziran 2010 11:10

yönetmenliğini Yücel Çakmaklının yaptığı yarı belgesel yarı sinema tadı veren mükelmel bir film.

Cevap Yaz

MGUNAY

23 Haziran 2010 08:42

Yücel Çakmaklı vasat bir yönetmenmi sende kuruluş ve küçük ağa gibi mükelmel filmler yapda görelim o zaman birde birçok yeşilçam oyuncusunu birleştirerek Yücel Çakmaklı sinemamızda en saygın yönetmenlerden biridir tamammı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica