Zıkkımın Kökü

8,84

( 38 kişi yorum yaptı )

Zıkkımın Kökü

Sinema Filmi

1992

Küçük Muzo (Emre Akyıldız), yoksul bir ailenin çocuğudur. Adana'da bir gece konduda, annesi, trahomlu ağabeyi ve işsiz babasıyla (Menderes Samancılar) birlikte yaşamaktadır. Muzo, mahallede darı satarak, ev kirasını bile veremeyecek kadar büyük bir sıkıntıya düşen yoksul ailesine katkıda bulunmaya çalışır. Balonları çok seven, ama parasızlıktan onlara sahip olamayıp balon satıcılarının peşine takılarak düşler kuran Muzo'nun çocuk yüreğinde asıl tutkusu sinemadır. Eski film parçalarını birbirine ekleyerek, tahtadan yapılmış bir oyuncak göstericiyle, mahalle arkadaşlarına sinemacılık yapar. Aradan 10 yıl geçmiştir. Sevimli bir delikanlı olan Muzo, yeni komşularının kızı ile ilk aşkını yaşar. Bu sevdanın sonunda evlilik gündeme gelirse de Muzo, okumayı seçecektir.


Kanal-6'dan da destek aldı

Künye

Yönetmen Memduh Ün
Senaryo ,
Yapımcı Kadri Yurdatap
Müzik Cahit Berkay
Görüntü Yönetmeni Orhan Oğuz
Eser
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Adana, Bahşiş, Balon, Gecekondu, Geçim Sıkıntısı, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (8. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği-1994)

En İyi Görüntü Yönetmeni (8. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği-1994)

Ekip

Kurgu Nevzat Dişiaçık (Kurgu)
Sanat Yönetmeni N. Esra Ören Akol (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Günay Girik (Yapım Ekibi)
Aynur Gültekin (Yapım Ekibi)
Perihan İnici (Yapım Ekibi)
Hayri Tunar (Yapım Ekibi)
Hüseyin Ünlü (Set Ekibi)
Alaattin İzgü (Set Ekibi)
Turgut Karasu (Set Ekibi)
Ali Yenel (Çevre Düzeni)
Yönetmen Ekibi Uğur Ün (Yönetmen Yardımcısı)
Şebnem Ceyhan (Yönetmen Yardımcısı)
Süreyya Kilimci (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Cenap Cevahir (Kamera Asistanı)
Yalçın Sayın (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Eyüp Yıldız (Negatif Kurgu)
Özkan Sevinç (Jenerik Tasarım)
Yahya Öztürk (Laboratuar Şefi)
Mustafa Oruç (Laboratuar)
Adnan Şahin (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Süleyman Çekiç (Işık Şefi)
Halil İbrahim Çekiç (Işık Şef Yardımcısı)
Muammer Doğan (Işık Şef Yardımcısı)
Ses Ekibi Ercan Okan (Ses Kayıt)
Erkan Aktaş (Ses Kayıt & Final Miks)
Seslendirme Ersin Sanver (Seslendirme Yönetmeni)
Berna Terzierol (Seslendirme Yönetmeni Yardımcısı)

Firmalar

Mine Film (Yapım)

Son Yorumlar (38)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 27 Temmuz 2016 10:15:21

8

Samimi ve sıcak bir film bir yazarın hayatını konu alır. Tema yaşam zorluğu ve ümittir. Ailede ümit bağlanan ufacık bir çocuğun büyük hayalleri de vardır. Anne rolünü oynayan kadın çok başarılı. Dikkat edilmesi gerek bi nokta muzonun yemeğinin hep ekmek zeytin olması. O dönem yaşanan zorluklar, ve yokluk çok güzel anlatılmış.
Babasının takunyadan ayakkabı yapması ayrıca dikkat edilmesi gereken nokta.
Menderes samancılar ve çocuk oyuncu Gayet iyi oynamışlar. Yönetmenlik Koltuğunda bir usta var…Büyük muzo rolüyle Kılıbık filminden hatırladığımız oyuncuda iyi bir oyun çıkarmış.
Elif İnci’nin kısa rolü var. Filmde anlatılanlar ve çocuk oyuncu muzonun yaşadıkları hayalleri ümitleri izleyiciyi koltuğa bağlıyor. Kısacası sıcak ve masum bir film. Mutlaka izlenmeli.

dioy avatar dioy 02 Ağustos 2014 22:32:40

9

Aşağı yukarı babamın çocukluğunun geçtiği zamanları anlatan çok güzel bir film olmuş. Maalesef daha yeni izledim. Aynen babamın anlattığı gibi bir "yoklar zamanı". Okula giderken tahta takunya giydiğini anlatırdı. Tek çeşit (genelde hep aynı çeşit) yemeğe kaşık salladıklarını söylerdi. Yokluğun tabana yayıldığı ve hemen hemen her kesimin iliklerine kadar hissettiği "yoklar zamanı".
Zaman zaman yürek burkan, kimi zaman tebessüm ettiren (özellikle Müjgan ın arkasından ağlayan Sırrı Elitaş ın, sandıktan çamaşırlarını çıkarıp bu Mügan ın donuydu diye iç çekmesi çok komikti), en çokta baloncuya ağız dolusu küfür ettiren güzel bir film olmuş.

gemilervebiz avatar gemilervebiz 14 Mayıs 2014 22:12:24

film çok güzel.ama filmde bir mantık hatası var: film adana 1949 diye başlıyor.film afişinde ise aysel bataklı damın kızı adlı 1934 yapımı film var.

sinemadelisi avatar sinemadelisi 10 Şubat 2014 03:25:20

9

1950'lerin Adanasında geçen sımsıcak bir öykü.Muzaffer İzgünün aynı adlı öyküsünden uyarlanmış bir Memduh Ün başyapıtıdır .Filmn kurgusu ve o yılların sımsıcak Adanası çok güzel birleşmiştir.Küçük bir çocuğun okuma azmiyle yanıp tutuşması ama bunu ön ünde fakirlik gibi bir engel olması küçüklükte bu yana türlü işlerde çalışması çok güzel bir öyküydü.Yer yer komik yer yer burnumun direğini sızlatan harika bir film olmuş.Küçük Muzaffer rolündeki çocuk oldukça başarılı.Ama bu filmde hemşehrim Menderes Samancılar Adana şivesini harika kullanmıştır.Hayalperest, umudunu yitirmeyen,şefkatli,çocuklarını çok seven her zaman umut dolu baba rolünü çok iyi canlandırmıştır.Tüm emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Göztepe avatar Göztepe 16 Nisan 2013 16:01:14

10

Yazarımız Muzaffer İzgü'nün kendi hayatını romana aldığı Zıkkımın Kökü sinema çevrimi başarılı kusursuz dört dörtlük bir film. Film ayrıca Adana'da çekilmiş cidden çok güzel. 1949 yıllarına gidilmiş o yılların Adana'sı insan ilişkileri ve o yılları n teknolojisi geçim kaynakları falan süper bir film bence 90'lı yılların başyapıt filmlerinden !

desree avatar desree 04 Ağustos 2009 22:35:08

Çok güzel sıcacık bir film her defasında zevkle izlerim, küçük muzo' nun hayata hep olumlu bakışı, küçücük baraka evlerinde verdikleri yaşam savaşı izlenmeye değer.

Yandex.Metrica