Beyoğlu Canavarı

7,70

( 4 kişi yorum yaptı )

Beyoğlu Canavarı

Sinema Filmi

1968

Kadir (Yılmaz Güney), namı İstanbul'da yankılanan bir kabadayıdır. Türlü olaylardan ve baş düşmanı İbo'ya posta koymasından sonra cezaevine düşer. Cezaevinden kendiyle hesaplaşarak çıkan Kadir'i türlü belalar beklemektedir. Cezaevindeyken onun yokluğunu fırsat bilen kabadayılar türemiştir. Kendilerini yüksek bir mevkiide görmek isteyen bu kabadayılar, Kadir ile İbo (Hayati Hamzaoğlu)'yu, eski düşman olarak, birbirlerine düşürmek isterler ve başarırlar da. Kadir'in sevdiği Feriha (Nebahat Çehre) ise Kadir'in başına birşey gelmesinden korkmaktadır. Kadir, bu genç kızı belalı hayatına çekmek istemez, "Var git yoluna, gençsin, güzelsin, evlen yuva kur, beni bekleme" der. Ne var ki genç kız, aşkından vazgeçmeyecektir. Bunu bilen İbo'nun yeni yetme kabadayıları Feriha'nın evini basar ve Kadir'e tuzak kurarlar. Eve gelen Kadir'e tuzak olduğunu hissettiren Feriha, kurşunların önüne kendini siper eder ve oracıkta ölür. Kadir'in intikamı acı olacaktır. Yeni yetmeleri temizledikten sonra asıl çibanın başına sıra gelir. İbo'yu mekanında öldüren ve intikamını alan Kadir'i bir sürpriz beklemektedir. İbo'yu vurur ve tam gidecekken, arkasını döndüğü sırada silahlar patlar... Yaralı halde, mekanın dibinde kıvrıla kıvrıla ölür. İçerden sesler gelmektedir: "Hey Kadir'i vurdum, Beyoğlu Canavarı Kadir'i vurdum, yeni canavar benim, yeni canavar benim..."

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Nejat Okçugil
Süre 65 dk
Tür Aksiyon, Dram, Polisiye
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Bela, Beyoğlu, Galata, Haraç, Para Daha Fazlası

Ekip

Yönetmen Ekibi Samim Utku (Teknik Yönetmen)

Firmalar

Er Film (Yapım)

Son Yorumlar (4)

mncelik 10 Mart 2017 21:04:51

Güney’in kayıp filmlerinden biri. Filmin finali, 1961’de çekilen İkisi de Cesurdu’nun sonuna benzemektedir. Beyoğlu Canavarı 1971’de Saklambaç gazetesinde foto-roman olarak yayınlanmıştır.

kemalcalik avatar kemalcalik 13 Şubat 2015 12:30:38

Film in cekimlerinin bit kismi beyoglundaki londra pavyonunda yapilmisti..kardesimkaan batur beni davet etmisti..yine degerli arkadasim funds postaci ile bit masada oturuyorlardi.ben yanlarina vardim ve tokalastik..merger film cekimi yapiliyormus..ho op motor stop ve naaptin arkadasim yaa...ben utanip kizarmistim...ne gunlerdi..

yaşam11 avatar yaşam11 27 Haziran 2013 10:39:56

10

çok başarılı bir film

benimsinema avatar benimsinema 28 Nisan 2013 15:00:40

4

ertem görece yakismadi filmde gördüklerim...ses ve görüntü kaydi cok kötü...ayni film kadir inanir ve perihan savasla da var...yilmaz güney yazmasa ve yönetmese bile onun adina yapilan bir film belliki...yine kan tabanca ask ve ölüm....

Yandex.Metrica