Dost Bildiklerim

8,27

( 2 kişi yorum yaptı )

Dost Bildiklerim

Sinema Filmi

1978

Kemal'in (Ahmet Mekin) işleri kötü gitmektedir, bunu eşi Nilgün'de gizlemektedir. Avukatı Murat (Göksel Arsoy) ile konuştuktan sonra köşkünü ipotek ederek gazinocular kralı cemilden (Yalçın Gülhan) borç alır. Cemil Nilgün'nün sesini çok beğenmekte, onu şarkıcı yapmak istemektedir.
Borç aldıktan kısa bir süre sonra kemal öldürülür. nilgün arkasından ateş etse de katili yakalayamaz Elinde tabanca ile yakalanan nilgün hapse atılır fakat Avukat Murat'ın çabalarıyla kısa sürede kurtulur. Cemil nilgünle evlenmek istede nilgün gönlünü murata kaptırmıştır.
Büyük ihtimalle kemalin 40'ı bile çıkmadan evlenirler. "dost bildiklerim" filminin adı da buradan geliyor olsa gerek adam öldükten sonra ne gözyaşı döken oldu ne de bir helva dağıtan. Ahmet Mekin bu filmden değişik bir roldeyim derken çok doğru söylemiş.
Evlenmelerinin hemen sonrasında nilgün ve murat kafalarına kadın çorabı giymiş saldırganlar tarafından dövülürler. muratın kulak ve dil sinirleri zarar gördüğünden artık sağır ve dilsizdir.
Olayları hassasiyetle takip eden komiser talat (Baki Tamer) Devlet Malzeme Ofisinden alınmış gibi duran demir masalı ve sehbalı devlet dairesine benzeyen bürosunda gazinocular kralı cemil'i ziyaret eder. Kemal beye borç para verildiğini adamlarından birisi biliyor olabilir mi diye zarflar.
Nilgün ise Muratın avukatlık yapamadığından dolayı evin geçimi için şarkıcı olması gerekmiştir. murat bunu istemese de Cemil'in gazionusunda çalışmayacağı için sesini çıkaramaz zaten dilsizdir. iletişimini yazarak gerçekleştiren avukat murat kendine saldıran adamlardan birini teşhis etmiş, canına okuyacağım notunu gazinocular kralına vermiştir... (aulus)

Künye

Yönetmen Mehmet Aslan
Senaryo ,
Yapımcı Şevki Tosunoğlu
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Dinçer Önal
Vizyona Giriş Tarihi 01 Ocak 1979
Tür Dram, Duygusal, Polisiye
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ümit Yaşar Oğuzcan Daha Fazlası

Oynayanlar

Göksel Arsoy Göksel Arsoy Avukat Murat
Nilgün Atılgan Nilgün Atılgan Nilgün Atılgan
Baki Tamer Baki Tamer Komiser Talat
Tevfik Şen Tevfik Şen Cemil'in adamı
Yusuf Çetin Yusuf Çetin Cemil'in adamı
Bahri Ateş Bahri Ateş İmam
Cevdet Balıkçı Cevdet Balıkçı Cellat
Mehmet Yağmur Mehmet Yağmur Kiralık Katil/Cemil'in adamı
Esen Günay Esen Günay Yalçın Gülhan Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Göksel Arsoy Seslendirmesi
Metin Serezli Metin Serezli Ahmet Mekin Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Nilgün Atılgan Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Baki Tamer Seslendirmesi
Ali Demir Ali Demir Hakim
Ali Demirel Ali Demirel Polis
Yalçın Gülhan Yalçın Gülhan Gazinocular Kralı Cemil
Ünal Gürel Ünal Gürel Mehmet Yağmur ve Yusuf Çetin Seslendirmesi
Saltuk Kaplangı Saltuk Kaplangı Tevfik Şen Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Necdet Tok (Kurgu)
Post-Prodüksiyon Ömer Sevinç (Negatif Kurgu)
Selahattin Kaya (Laboratuar)
İsmet Tomaçgil (Laboratuar)
Mahmut Doğan (Laboratuar)
Hasan Örnek (Renk Düzenleme)
Müzik ekibi Ümit Yaşar Oğuzcan (Söz Yazarı)

Firmalar

Hayat Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)

Son Yorumlar (2)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 15 Ocak 2016 11:44:41

8

filmin jenerik kısmı çok ilginçti. göksel arsoy abdurrahman palay dublajıyla ben göksel arsoy bu filmde avukat murat rolüyle tekrar karşınızdayım diyor. yalçın gülhan esen günay sesiyle kendini tanıtıyor, ahmet mekin metin serezli, baki tamer timuçin caymaz sesiyle profilini tanıtııyor. filmi güzel yapan gökselin yıllar sonra sinemaya üstün oyun gücüyle dönüş yapması. yalçınla olan kavga sahnesi çok güzeldi müziklerde çok iyi seçilmiş. yalçın yine hain bir rolde oynuyor.ahmet mekin konuk oyuncu zaten rolü çok kısa 10 dk var yok filmde yalçın ahmeti öldürtür. ahmetin karısı nilgünle göksel arasında aşk başlar. sonra yalçının adamları gökselide döve döve sağır eder. filmin sonunda ise yalçın tek yumrukla gökseli gene eski sağlığına kavuşturur. demek istediğim basit ama çok matrak bir film. bence mutlaka izlenmeli :))

anelka39 avatar anelka39 12 Ekim 2013 16:39:39

ben de özledim :)

Yandex.Metrica