Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fakir Milyoner

Fakir Milyoner

7,60

(13 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 1 Saat 14 Dk Dram Komedi Dram, Komedi

Yönetmen: Orhan Elmas Orhan Elmas

Ülke: türkiye

Oyuncular: Gönül Demirkol, Hüseyin Kaşif, Tevhid Bilge, Ayşen Gruda, Mehmet Ali Erbil, Bahar Öztan, İlyas Salman, Şemsi İnkaya, Ahmet Turgutlu, Faruk Savun Devamını Gör...

Konusu : Yoksul balıkçı İlyas ile zengin amcasının komik mücadele öyküsü... Kısa süren hapis günlerinden sonra İlyas’ı daha da kötü bir ortam beklemektedir. Onun serseriliklerinden ve tembelliğinden bıkan zengin amcası Rükneddin yeğenini adam etmeye karar verir. İlyas’a şirketinde iş verir ancak o amcasının otoriter davranışlarına dayanamaz. Arkadaşlarını özlemektedir üstelik evin hizmetçisi onunla evlenmeyi kafasına koymuştur. Evden kaçan İlyas sandalında saklanan bir kıza rastlar ve onu kulübesine alır. Arkadaşlarıyla sahip çıktığı Ayşe’ye evini ve yüreğini açmıştır. Ancak evlenmeye karar verdiği anda büyük bir sürprizle karşılaşacaktır.performer

30 Ağustos 2018 22:27

bu kadroyla daha iyisi olabilirdi. değerli yönetmen orhan elmas'ın tarzı olmadığından pek iyi değil ama ortanın üstünde bir film. zaten dar bir bütçeyle çekilmiş gibi göründüğünden prodüksiyon kısıtlı olmuş olabilir.

Cevap Yaz

vatansever10

21 Eylül 2014 09:32

konusu itibarıyle güzel bır fılm.gazetecının haber uğruna 2-3 garıban ınsanı kullanmasını anlatan film. 8/10

Cevap Yaz

bysiirtli56

27 Aralık 2013 18:41

film aydemir akbaşın amigo hüsnü.kemal sunalın çarıklı milyoner.ferdi tayfurun allahım sen bilirsin filmlerini fazlasıyla anımsatır.ama hiçbirine yaklaşamaz bile.

Cevap Yaz

jeremiekhan

18 Ağustos 2013 21:16

Güzel bir film komediyle duygusallık iyi harmanlanmış

Cevap Yaz

beyzacetin

5 Ocak 2013 14:20

Sadri Alışık ın muhteşem filmi "Efkarlıyım Abiler" filminin yeni bir versiyonu ama biz ikisini kıyaslamayalım. Çünkü Sadri Alışıkla da bu filmle de rekabet etmek mümkün değil. O zamanın etkileyici samimiyeti çok önemli. Her ne kadar İlyas Salman cok cok iyi bir oyuncu da olsa Sadri Alışık ın çok gerisinde kalır. Ayrıca "Efkarlıyım Abiler" in senaryosu çok daha iyi. Bu kadar çok şey söyledim ama bagımsız düşünürsem yani sırf bu filmi değerlendirirsem iyi, güzel bir film. Daha önceki yorumumda da söylemiştim

Cevap Yaz

Loverman

31 Ekim 2012 17:59

mehmet ali erbil iyi bir arkadaş rolünde. genelde uyanık tipleri canlandırdığı için değişik geldi bu sefer. bahar öztanın güzelliğine diyecek yok. film iyi.

Cevap Yaz

beyzacetin

1 Ekim 2012 12:12

güzel, içten, sıcak bir film. Bazen komik bazen hüzünlü... Aysen Gruda nın İlyas Salman ın peşinde koşması ve replikleri cok hoş; İlyas ve dostlarının namuslu, tertemiz kalpleri de. Sevdiğim, güzel bir film. cok komik bir ayrıntı var filmde;ilyas salman ın şivesini hepimiz biliyoruz. Ama amcasının şivesi nasıl karadeniz şivesi olur:) Amcası resmen karadeniz şivesi, ilyas salman dogu sivesiyle konusuyor:)))) Ama olsun, böyle tatlı bir filmde bu hiç batmadı gözüme, sadece komik geldigi için yazdım

Cevap Yaz

yeniefsane

14 Temmuz 2011 13:22

tebrikler çok güzel açıklamışsınız filmi..saiden ilyas salmanın sevdiğim filmlerindendir..insana izlediği zaman birsıcaklık hiisi veriyor..böyle bir makale paylaştığınız için teşekkürler..

Cevap Yaz

eylül fırtınası

30 Haziran 2011 20:28

Yeni bir roman veya yazı dizisi hazırlığında olan genç,güzel ve sosyetik yazar, kimsesiz ve korunmaya muhtaç,masum bir genç kız olarak hiç bilmediği bir dünya olan ''kenar mahalle'nin orta yerine kendini atıverir.Amaç,daha önce kenarından köşesinden geçerken araba camından izlediği,belki de hafif bir küçümseme ile baktığı bu kargacık burgacık evlere ve onun içindeki yoksul ama umut dolu insanlara daha yakın olabilmektir.Bu sayede,''aşağı tabakaya" mensup bu insanların yaşamlarını,iç dünyalarını,özlemlerini,beklentilerini vb.yakından mercek altına alabilecek ve yeni romanı için eşsiz  bir malzeme kaynağı oluşturacaktır.Denek olarakta,mahallenin en gariban,en serseri ama en  gönlü bol delikanlısını seçer.Tabi ki evdeki hesap çarşıya uymaz,çünkü o delikanlıya aşık olabileceği aklının ucundan bile geçmemiştir.

Osman F.Seden'in 1961 tarihli Mahalleye Gelen Gelin filminin iskeletini oluşturan bu tema,1966 yılında Türker İnanoğlu tarafından çekilen Efkarlıyım Abiler filminde de kullanılmıştır.1985 yılında bu kez Orhan Elmas,daha önceki iki filmin dokusunu bozmayarak komedi ve hüznü başarıyla dengelediği Fakir Milyoner filmi ile bir üçüncü çevrimi gerçekleştirmiştir.Tespit edebildiğim kadarı ile konunun dördüncü kullanımı video piyasası için çekilen ve sinematurk kayıtlarında olmayan ''Aşk Dediğin Laftır'' adlı filmdir.Başrolleri Mehmet Ali Erbil ve Bahar Öztan paylaşmıştır.Yönetmeninin de  Feridun Kete olduğunu tahmin ediyorum.

Bu konu,son kez Faruk Turgut'un 1989 tarihli Allahım Sen Bilirsin adlı filminin de omurgasını oluşturmuştur.Ancak,bir Ferdi Tayfur filmi olmasından mütevellit,bu film komedi unsurundan tamamiyle soyutlanmıştır,senaryoya  bir de özürlü çocuk eklenerek konu  dramatize edilmiştir.

Fakir Milyoner iddiasız,gösterişsiz ancak oldukça sıcak ve içten bir film.Aşk,samimiyet,yer yer neşe ve coşku,yer yer hüzün ve gözyaşı,iyilerle kötülerin ezeli rekabeti,çıkarcılıktan uzak,hakiki dostluklar,çelişki ve çatışma...

Bir anlamda belirli bir döneme kadar Yeşilçam'ın kimyasını oluşturan bütün unsurlar bu küçücük filmde mevcuttur.

1980'lerin ortalarından itibaren gitgide gözden düşen ve video piyasasına hitap eder hale gelen İlyas Salman'ın sevilen ve en çok bilinen filmlerinden birisidir.İlyas Salman,gerçekten de oldukça inandırıcı ve duygulu oyunuyla filme değer ve izlenebilirlik kazandırmıştır.

İlyas Salman'ın,amcasının işyerinde kendisine ukala bir tavırla "Makine,işçi,üretim üçlüsünün kazanç artı değeri üzerine etkilerini nasıl yorumluyorsunuz? diye soran memura,"Çakmam o işlerden...Çiçeklerden,kuşlardan anlarmısın? Yürek yüreğe oldğun arkadaşın var mı?Sabaha karşı yağmurda balığa çıktın mı hiç? şeklindeki repliği etkileyicidir.Bir başka akılda kalıcı replik ise,dağ gibi yığılı dosyaların arasında çalışmaktan bunalan İlyas'ın sıkılarak çilingir sofrası kurup, klarnetini üflerken amcasına hitaben sarfettiği"bak sana bir garip hicaz çalayım,olmayan vicdanın sızlasın'' şeklindedir.Sadri Alışık'lı Efkarlıyım Abiler filminin senaristi olan Safa Önal bu filminde senaristidir ve kaçınılmaz olarak diyaloglarda bir "Sadri Alışık havası ve lezzeti" mevcuttur.

Filmle ilgili en hoş ayrıntılardan birisi de oldukça buruk bir klarnet taksimi eşliğinde,akşam kızıllığına bürünmüş Kız Kulesi ve diğer muhteşem İstanbul manzaraları..

Netice itibarı ile,daha önce de belirttiğim gibi küçük ama sevimli,sempatik bir film Fakir Milyoner.Bundan dolayıdır ki,tipik doğulu fiziği ve aksanına karşın İlyas'ın,tepeden tırnağa Karadenizli Rükneddin Bey'in özbeöz yeğeni olması gibi bir ilginçliği bile pek fazla önemsettirmiyor izleyiciye.Yeşilçam'dır,olur böyle şeyler deyip,hafif bir gülümseme ile geçiştiriyoruz...

Cevap Yaz

liondaddy

13 Şubat 2011 15:35

sıkılmadan izlenebilicek keyifli bir film 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica