Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İlyas Salman (İlyas Salman)

İlyas Salman

Doğum Yeri : Arguvan - Asar Köyü/ Malatya

Doğum Tarihi : 14 Ocak 1949

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuarı

Hakkında : 14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur.[1][2] Ancak 2007 yılında kendi yazısında[3] ve kitabında[4] Türkmen Alevisi olduğunu belirtti. Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır. Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır.[5] Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.[6] Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

İlgili Filmlerkadir

6 Ocak 2021 17:18

iyi bir oyuncu günümüzde ne yazıkki hem filmlerini izleyip hemde hakaret ediyolar.yok ateistmiş bilmem neymiş ben sanatçının sanatıyla eleştirilmesi taraftarıyım.sosyal yaşantısı inancı hiç bir önemi yok.zaten yaşıda 70i geçti.her yerde diyorum yarın vicdan azabı çekersiniz.ama anlıyan nerde biz elimizdeki değerleri kaybetmeyince bilmiyoruz.yarın kemal sunal gibi ölünce kıymete biner.

Cevap Yaz

Vaska23

6 Haziran 2019 00:30

Kendisini ayrı oyunculuğunu ayrı seviyorum. Bir filmde şener şen ya da ilyas salman varsa o filmi mutlaka izler, çocukluğumdakı gibi mutlu olurum.

Cevap Yaz

mucar

9 Mayıs 2019 03:27

şener şensiz ve kemal sunalsız izlenir tek filmi yok yani kocaman bir SIFIR

Cevap Yaz

yeşilçam1987

27 Mart 2018 02:19

Bana gore turk sinemasinin en iyi 3 oyuncusundan biri.Tek taraflı aktörlerden değildir.hem komedi hem de dramda çok yetenekli.onun filmini seyrederken mutlu oluyorum bazen ağlıyorum bazen gülüyorum.ama kesinlikle hakettiği değeri gördüğüne inanmıyorum.boyle aktörlere gereken değeri göstermezsek türk sinemasının bir yerlere gelmesini beklemek hayalcilik olur.

Cevap Yaz

AlınYazısı

27 Şubat 2017 10:30

İlyas salman çok iyi bir oyuncu. Kendini geliştirmiş nereden geldiğini bilen. Yaşadığı yerlerin ve ücra köşelerin sorunlarını birebir gerçek niteliğinde anlatan biri. Özün ve kökün ne demek olduğunu çaresizlik ve yokluğun ne anlama geldiğini tüm benliğiyle kavramış bunları oynadığı filmlerinde anlatmış bir oyuncu. Saf, temiz masum çaresiz, şaşkın kimsesiz rolleri oynamış Bazen komedi dalında bazen trajikomik karakterleri çok iyi canlandırıp izleyicinin beğenisini kazanmış bir isimdir. 1977 – 1987 yılları arasındaki filmleri çok güzeldir. Kibar feyzo, sultan, banker bilo, çiçek abbas, dolap beygiri, şekerpare gibi filmleri en çok sevilen filmlerdir. Heralde 1.sıraya Banker biloyu koymalı. O filmde çok iyi bir oyunculuk sergileyip şener şen ile çok iyi bir uyum sağlamıştır. Şener şen ile kemal sunal ne kadar uyumlu ise, ilyas salman ile şener şen bambaşka bir uyumdur. Uzun ömürler diliyorum.

Cevap Yaz

mansurx

11 Kasım 2016 08:48

İlyas salman yetenekli iyi bir oyuncu hem komedi hemde dram rollerinde başarılı işler çıkarmıştır buna rağmen vasat bir çok filmi de vardır kemal sunal ve şener şen gibi film seçmemiştir yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

Cevap Yaz

sinemaagresif

13 Nisan 2016 12:03

Filmlerinde saf, kimsesiz, gariban ve köylü tiplemerinde on numara performans sergilemiştir her zaman. Ama Sarp Bayhan adlı arkadaşın da dediği gibi son dönemde hızla gözden düşmektedir. Sarf ettiği saçma sapan sözler ve davranışları bir sanatçıya hiç yakışmıyor. Keşke hep o filmlerde izlediğimiz gariban ve komik adam olarak hafızalarımızda ve gönüllerimizde kalsaydı.

Cevap Yaz

kartal_tibet_1938

27 Nisan 2015 12:36

aslen malatya arguvanlı olan oyuncumuz şener şen ve kemal sunaldan sonra en çok tutulan komedyenimizdir. ilk başrolü 1979 yapımı sefil bilo filmidir. önceleri şener şen le daha sonraları da bülent kayabaş ile çok iyi bir ikili olmuşlardır.

Cevap Yaz

myıldırım

4 Ocak 2015 21:57

Komedi rolleriyle bilinen ilyas salman akıllıca bir seçim yapıp şener şen in izinde gidip dram rolüne geçti hatta gece filminde kötü adam rolündede oynayabileceğini gösterdi mısır adası filminde ise oscarlık bir performans göstermiş umarım film oscarı alır ilyas salman da kırmızı halıda yürür.

Cevap Yaz

SarpBayhan

20 Kasım 2014 02:23

Filmlerde oynadığı rollerin aksine gerçek hayatında komünist ve ateist olduğunu okuduğum kişidir. Ayrıca son dönemlerde hızla gözden düşmektedir. Keşke hiç abuk subuk konuşmasaydı keşke onu hep sinemadan tanıdığımız o saf delikanlı olarak kalsaydı akıllarda.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica