Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kenar Mahalle

Kenar Mahalle

8,40

(1 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram

Yönetmen: Seyfi Havaeri Seyfi Havaeri

Ülke: türkiye

Oyuncular: Hüseyin Kaşif, Senih Orkan, Hüseyin Baradan, Müşerref Çapın, Sami Ayanoğlu, Suphi Tekniker, Parla Şenol, Çolpan İlhan, Yılmaz Duru, Muhterem Nur Devamını Gör...

Konusu : Fatih İlçesi'nin Yavuz Selim Semti. İstanbul'un 7 tepesinden 5.sinin üzerine Kanuni'nin babası Yavuz Sultan Selim hatırasına  kırk merdiven ile çevrili bir tepe üstüne yaptırdığı Yavuz Selim Camii. Camiyi çevreleyen yüksek duvarlar. Mahallenin bıçkın delikanlısı  Kabadayı Kemal (Suphi Tekniker)  zaman zaman duvar üzerinde muhteşem haliç manzarası eşliğin de içip sızmakta. Merdivenlerin dibindeki ahşap evde Gülnaz (Muhterem Nur) pencereden onu seyretmekte. Yüreği ağzında düşm emesi için dualar etmekte. Karşı tarafta  Salacak'ta ise varlıklı bir iş adamının kızı Jale (Çolpan İlhan) ile Gazeteci Fikret (Yılmaz Duru)birbirlerini delice sevmekte ve evlilik planları yapmaktadırlar. Sevgililerinden ayrılan, ayrılmak zorunda bırakılan Gülnaz ile Fikret'in yolları Tarlabaşı'nda bir evde kesişir. Bu iki yaralı insan birbirlerinin yaralarını sarmak üzere evlenirler.mkurtsen

4 Şubat 2010 00:14

Fatih İlçesinin Yavuz Selim Semti. İstanbul'un  yedi tepesinden beşinciisinin üzerine 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın Babası Yavuz Sultan Selim hatırasına yaptırdığı Yavuz Selim Camii. Cami Küllüyeyi kuşatan bir dış avlunun ortasında. Bir tarafan derin sarnıç, diğer taraftan kırk merdiven uçurumu ile çevrili bir tepenin üzerinde yer alıyor. Avlunun etrafı yüksek duvarlarla çevrili. Duvarın derinliğe bakan kısmında iki karadut ağacı. Gülnaz (Muhterem Nur) Kırkmerdiven kapısının karşısındaki ahşap evde annesi ve  kumarbaz üvey ağabeyi Recep  (Hüseyin Baradan) ile oturmaktadır. Semtin kabadayı ve bıçkın delikanlısı Kemal'e (Suphi Tekniker) aşık.. Kemal'de ona. Kemal zaman, zaman cami duvarı üzerinde muhteşem haliç manzarası eşliğinde içip, sızmakta. Gülnaz ise yüreği ağzında,  düşmemesi için dualar etmekte. Rüyalarında düştüğünü görüp, ağlayarak uyanmakta. Kemal için kabadayı dedik. Kabadayı kavgasız durur mu?. Gülnaz'ı annesinden istediği ve serseri hayatından ayrıldığın gün Gülnaz senindir sözünü aldığı, tabancayı, bıçağı Gülnaz'ın Annesine bıraktığı günün akşamı mahalle kahvesin de bir kavgaya karışır. Sonuç o işlemesede cinayet ve 15 yıl hapis. Sonra Sinop Cezaevi. Deniz kazası ve ölüm haberi.

Diğer taraftan şehrin karşı yakası Salacak'ta Gazeteci Fikret (Yılmaz Duru) ile Jale (Çolpan İlhan) birbirlerine bağlılık yeminleri etmekte, evlilik planları yapmaktalar. Jale iflasın eşiğinde zengin bir iş adamını kızı,  babası (Sami Ayanoğlu) durumunu kurtarmak için başka hesaplar peşinde. Düzenlediği bir senaryo ile Jale'yi Fikret'ten ayırmayı başarıyor.  Sevgililerinden ayrılan bu iki yaralı İnsan Gülnaz ve Fikret'in yolları Tarlabaşında bir evde kesişir,  birbirlerinin yaralarını sarmak üzere evlenirler. Gülnaz'ın hayatı Fikret'in yazdığı Kenar Mahalle Romanı'nın konusu olur.

7  yıl geçer Fikret ile Gülnaz'ın kızları Alev ( Parla Şenol) okula başlar. Alev'in öğretmeni ise ne tesadüftürki Jale'dir . Jale acısından İstanbul'u terk etmiş. Anadolu'Da Öğretmenliğe  başlamış, tekrar İstanbul'a tayin olmuştur. Kızını almak üzere okula giden Fikret  Jale'yi görür. Jale'de onu. Uykusunda Jale'yi sayıklar. Gülnaz ile tartışırlar. Gülnaz görevlerinin bittiğini, birbirlerinin yaralarını sardığını; aşkına sahip çıkmasını, aynı şey kendisi için olsa hiç  tereddüt etmeyeceğini söyler. Oysa bimediği bir şey vardır. Kemal ölmemiş, bir hapishane ropörtajında tahliye olduğu gün Fikret ile tanışmışlardır. 

 

 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica