Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Muhterem Nur (Aysel Kısa)

Muhterem Nur

Doğum Yeri : Bitolj, Yugoslavia

Doğum Tarihi : 31 Aralık 1932

Ölüm : 2020-03-20

Hakkında : Asıl adı Olga'dır. Annesini ve babasını hiç bilmedi. Daha sonra “teyze” dediği bir kadın tarafından büyütüldü. 1942'de, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşeti içinden bir kamyonun altında İstanbul'a kaçırıldı. Eyüp'e yerleştiler. “Teyze”si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve nüfûsa Muhterem Kısa adı ile kaydedildi... İlkokulu Eyüp'te bitirdi, 14 yaşında yine Eyüp'te bir dokuma fabrikasında çalışma hayatına başladı. Bir subay ile evlendi ve bir oğlu oldu. 1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku'ydu. İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden'in yönettiği "Kanun Namına"ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı. Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nur'u "yıldız" sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç "dev" oyuncu ile başrolü paylaştı. Muhterem Nur sevgisi, 1960'larda, belki ancak sonraki "Türkân Şoray sevgisi" ile karşılaştırılabilecek bir boyuta ulaştı. Bu kıyaslamayı yapanlardan biri de Türk sinemasının en yetkin uzmanlarından Âgâh Özgüç'tü. Özgüç, vardığı sonucu şöyle ifade etmişti: “Bugün o mertebeye Türkân bile erişemedi. Sultan oldu ama Muhterem'in gördüğü sevgiyi göremedi.” Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında ayrılmıştır. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi. 20 Mart 2020 tarihinde sabah 06:30'da tedavi gördüğü İstinye Devlet Hastanesi'nde vefat etti...Aynı gün kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda, eşi Müslüm Gürses'le aynı mezara defnedildi...

İlgili FilmlerGöztepe

22 Mart 2020 23:36

Yeri doldurulamaz bir oyuncu ayrıca Müslüm Gürses'in eşiydi Müslüm Baba'yla iyi bir çift oldular ve birbirlerini yıllarca iyi tamamladılar Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Sinemakralı1

21 Mart 2020 09:14

Üç arkadaş filmiyle biliniyordu iyiki müslüm gürses ile karşılaşmış 80 lerde yoksa hali ne olurdu ikiside birbirine iyi gelmiş diğer yıldızlarımız gibi ünlenememiştir ne yazık ki çabuk yaşlandı bir filmde 80 ler filminde müslüm gürses in annesini oynuyordu allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

circuscharlie

20 Mart 2020 19:48

Allah rahmet eylesin yeşilçam bi oyuncusunu da kaybetmiş oldu

Cevap Yaz

KlaraMiliç

19 Eylül 2019 20:30

Tam bir Yeşilçam güzeli, prenses...Kerime Nadir uyarlamalarına en çok yakıştırdığım aktrist. Ayhan Işık’la başrol paylaştığı bir filminin olmaması bence kayıptır. İkisini birarada görmeyi çok isterdim. Yapımcılar neden böyle bir tercihte bulunmamış anlamıyorum. Diğer yandan en çok Sadri Alışık ve Kenan Pars ile yakıştırıyorum. Allah gani gani ömürler versin bu güzeller güzel oyuncumuza.

Cevap Yaz

MGUNAY

31 Aralık 2018 16:34

Doğum günün kutlu olsun sanat güneşi kralıçemiz.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

12 Haziran 2016 11:43

hayatımı mahveden kadın funda ayşecik yetimler ahı filmlerini çok severim aslında bütün siyah beyaz filmleri güzeldir

Cevap Yaz

MGUNAY

17 Kasım 2015 11:25

Siyah beyaz filmlerde güzelliğine ve oyunculuğuna hayranım. Allah uzun ömür versin.

Cevap Yaz

mkurtsen

24 Nisan 2015 21:04

Agah Özgüç'ün Türk Sinemasının Kadınları Kitabından; ".... dünyada böyle güzel surat yok. Kızın bin tane fotoğrafını çekin, her fotoğraf birbirinden güzel. Rolüne başladığı zaman böyle bir oyuncuda yok. Halbuki kenarda otururken hiç de o havada bir insan değil. Çok özel bir kabiliyet...." ( Göksel Arsoy)

Cevap Yaz

beyzacetin

18 Nisan 2013 13:32

Muhterem Nur için "en güzel burunlu aktris" denildigini duymustum. Gercekten kendisi de cok güzel bir kadın. Kaliteli bir oyuncu. Rahmetli Müslüm Gürses in de eşi. Türkiye Müzik Ödülleri Gecesi nde iki kişinin koluna girerek sahneye cıkması ve o acılı hali beni hüngür hüngür aglattı. Allah yardımcısı olsun cok zor.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

10 Aralık 2010 19:15

Sanatçı öyle aman aman takip ettiğim bir oyuncu hiç olmadı. Bu demek değildir ki! Oda sıradan bir Sanatçı. Bilakis aksine benim dikkatime çekmedi, yinede 4 yıldızlık bir oyuncudur... 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica