Katil Kim

7,95

( 5 kişi yorum yaptı )

Katil Kim

Sinema Filmi

1971

Pink Floyd’un ‘Atom Heart Mother’ albümündeki (1970) ‘Atom Heart Mother’. Ardından ‘Once Upon a Time in the West’deki (1968) (Ennio Morricone) ‘As a Judgement (Come Una Sentenza)’ ve ‘The First Tavern (La Posada No. 1)’.
Gazino patronu Turgut ve içkisine ilaç kattığı genç kız.
Leyla; “Hâlâ inanamıyorum benimle evlenmek istemenize.”
Turgut; “Haklısın, benim gibi bütün hayatı kadınlar arasında geçen bir erkeğin birden bire evlenmeye kalkması herkesi şaşırtır.”
Leyla; “Midem bulanıyor. Başım dönüyor. Çok fenayım. Bulanık görüyorum her şeyi. Oda da sallanıyor.”

Leyla, Samsunlu bir genç kız. Sonradan Almanya’da işçi olarak çalışan ‘üvey kardeşi’ Ahmet ortaya çıkıyor ama gerçekte, Emniyet Müdürü Kayhan Yıldızoğlu’nun dediği gibi ‘kimsesiz’. İstanbul’a iki yıl önce gelmiş. Madam Katina’nın pansiyonunda kalıyor. Bir aydır da Turgut’a ait gece kulübünde şarkıcı.
Karşılaştığımızda, Neşe Karaböcek’in sesiyle ‘Yarım Kalan Aşk’ı (1971) (Kerem Güney / Hikmet Münir Ebcioğlu) söylüyordu. O gece, yaşamının da ‘yarım kalacağını’ nerden bilsin!
Kadın delisi Turgut, elde etmeyi kafasına koymuş bir kere. ‘Kontratın bir ay uzatılması, maaş artımı, hatta evlilik önerisi’ sonuç vermeyince gelsin ‘ilaçlı içki’! Genç kız direnip evden kaçar. Ama ‘namuslu bir tüccar’ olan Naci’nin arabası ‘görüp göreceği’ son şey oluyor.
Morg raporu ile ‘vakadan kısa bir süre önce esrar aldığı’ ortaya çıkınca Emniyet kuşkulanır. Görev, Narkotik Şube’den Murat’ın. “Bu olayın, uzun süredir peşinde olduğumuz uyuşturucu madde imal ve dünya piyasasına sevk eden şebekeyle bir ilgisi olabilir… Şu andan itibaren çok paralı bir alıcısın. Mal almak için dışardan, taşradan gelmişsin” diyor Kayhan Yıldızoğlu.
İlk ziyaret Naci Bey’e. Karakoldaki ifadesine ekleyecek başka bir şeyi yok işadamının. “Evime dönüyordum. Normal hızla sürüyordum arabayı. İçkili de değildim. Birden önüme atladı.”
‘Sarışın’ Leyla’nın, gazinodaki yerini şimdi ‘esmer’ afet Ayla almış. ‘Dükkânın kraliçesi’. Gönül Akkor’un sesiyle ‘Sen Nerden Çıktın’ı (1970) söylüyor. Murat da araştırması için ‘erkeklerin gece ilacı’ barmen Nilay ile kaynatıyordu.
‘Rumeli Karşılaması’ duyulurken Turgut’a bıçakla saldıran Ahmet’e engel olur.
Fausto Papetti’nin ‘10a Raccolta’ uzunçalarındaki (1969) ‘Melodia’ (1967) (Argenio / Cassano / Conti). Müdüriyetteki teşekkür faslında fırsatı kaçırmaz; “Her türlü uyuşturucu maddeye talibim… Hem de peşin parayla.” Gazinocu, işi geçiştirme telaşında. “Yanlış kapı çaldınız aslanım.” Bu işlerden anlamazmış beyimiz!
Fausto Papetti’nin ‘12a Raccolta’ 33’lüğünden (1971) ‘Tanta Voglia di Lei’ (Negrini / Facchinetti). Soruşturma Nilay’ın yatağında devam eder. Genç kadın “Kalçamdaki beni gördün mü? Sana da uğur getirir” diyor. Sarmaş dolaş oldukları gece, bunun dışında bir şey öğrenemez Murat!
‘Z’deki (1969 ) ‘The Happy Youth’ (1969) (Mikis Theodorakis). ‘Tekerlekli iskemle mahkûmu’ Madam Katina ve yardımcısı Stavro’dan da bir şey çıkmıyor. (Sonradan Madam’ın kötürüm olmadığı anlaşılacaktır. Yoksa ‘uğurlu ben’ini görmek isterdi kahramanımız).
Turgut’un ‘bir taşla iki kuş’ planı var. Adamları Osman ve Nuri’ye, Ahmet’in bıçağını çaldırmış. Murat’ı öldürüp suçu üzerine atacaklar. Neyse ki durum çabuk anlaşılır. Artık çeteye karşı işbirliği yapacak kahramanlarımız.
Emniyet Müdürü ve Murat, başka yer kalmamış gibi, durum değerlendirmesi için bir meyhanedeler. [Behiye Aksoy müşterileri hüzünlendirmekte; ‘Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar’ (1971) (Teoman Alpay). Bu sırada filmin bir sürprizini var. Yönetmen Mehmet Bozkuş yanlarından geçiyor]. Ayla’dan gelen telefonla ‘düşman nihayet başını kovuğundan uzatır’. Çete, Murat’ın istediği malı verecekmiş. Ama asıl patron hâlâ belli değil.
Genç kızla, ‘Etiler, Tepe Mezarlık mevkiindeki’ buluşmasından sonra Turgut ve Nilay’ı öldürülmüş olarak bulur kahramanımız. Her şey karman çorman ama aşk için hep zaman var. Tokatladığı (konuşturmak içinmiş) Ayla’ya biraz sonra arabada âşık oluyor! “Güzel kızsın, iyi kızsın. Bu yılan yuvasında ne işin var senin? Seninle başka şartlarda tanışmış olsaydık sevebilirdim. Teklifim de başka olurdu sana.” Sevgisini söylemesi böyle!
Film, seyirciyi şaşkına çevirerek bitiyor. Meğer çetenin patronu, ortalarda pek görünmeyen Naci’ymiş. Ahmet, ‘Cinayet Masası’; Ayla da ‘Narkotik Şube’ elemanı.
Murat’ın ‘başka şartlardaki başka olan teklifini’ kabul ediyor genç kız. “Elbette, yalnız tokatlamak yok!”

‘Our Man Flint’teki (1966) (Jerry Goldsmith) “It’s Gotta Be A World’s Record”.
Suat Sadıkoğlu’nun Ortaköy’deki yalısı. Büyük Patron Naci, adamlarına ama asıl durumu hâlâ anlayamayan seyirciler için bir açıklama yapıyor; “Bütün bela Turgut sersemiyle başladı. O kadın budalası kendi keyfi için delilikler yaptı. Bir takım kızları mal kullandırarak kendinden geçirdi. Onlarla düşüp kalkmak için bizi güç duruma düşürdü. Leyla namuslu çıktı, kaçtı. O sırada ben Turgut’a gidiyordum. Kızcağız arabanın altında can verdi. Akıllanmadı Turgut. Başka kızlara da aynı şeyi yapmaya kalkışınca ölümü hak etti. Üstelik polis de O’ndan şüphelenmeye başlamıştı. Nilay’ı da maalesef boşboğazlık edeceği için temizledik.”
‘Kalçasındaki ben’ kendisine uğur getirmemiş(!) güzel barmene.
(Yazan: Murat Çelenligil)

Oynayanlar

İzzet Günay İzzet Günay Dedektif Murat
Nazan Şoray Nazan Şoray Şarkıcı Ayla
Turgut Özatay Turgut Özatay Pavyoncu Turgut
Aynur Aydan Aynur Aydan Nilay
Diclehan Baban Diclehan Baban Katina
Aykut Bora Aykut Bora Ahmet
Necip Tekçe Necip Tekçe Osman
Yaşar Güçlü Yaşar Güçlü Nuri
Lütfü Engin Lütfü Engin Naci'nin Adamı
Muzaffer Yenen Muzaffer Yenen Aydın
Ali Demir Ali Demir Komiser
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Naci
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Emniyet Müdürü
Hasan Ceylan Hasan Ceylan Stavro
Gül Banu Gül Banu
İnci Peker İnci Peker
Elda Ferrara Elda Ferrara
Yunus Yılmaz Yunus Yılmaz Genç
Haldun Ergüvenç Haldun Ergüvenç Lütfü Engin Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Diclehan Baban Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Hasan Ceylan Seslendirmesi
Vala Önengüt Vala Önengüt Turgut Özatay Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Nazan Şoray Seslendirmesi
Doğan Bavli Doğan Bavli Aykut Bora Seslendirmesi
Tijen Par Tijen Par Aynur Aydan Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Kayhan Yıldızoğlu Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Feridun Çölgeçen Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu İzzet Günay Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ali Demir Seslendirmesi

Ekip

Yapım Ekibi Fehmi Tengiz (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Yunus Yılmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Yunus Yılmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Post-Prodüksiyon Mahmut Eskici (Negatif Kurgu)
Bayram Türkkan (Negatif Kurgu)
Cemil Orhon (Laboratuar)
Ses Ekibi Marko Buduris (Ses Kayıt)
Süleyman Karakaya (Senkron)
Cevat Sezer (Senkron)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Yıldız Film (Seslendirme)
Yıldız Film (Film Hazırlık)
Ender Işık Servisi (Işık)
Erbil Film (Yapım)

Son Yorumlar (5)

beyzacetin avatar beyzacetin 10 Ekim 2013 11:48:31

Temposu yeterince yüksek olmayan, bu yüzden ara ara sıkılmama ragmen sonuna kadar izlemeyi basardıgım bir macera filmi. Belki de macera filmlerini hiç sevmedigim için. Ama senaryosu kötü degil.

ali87 avatar ali87 23 Haziran 2012 12:05:06

bence izzet günayın en iyi filmi film kendini izlettiriyor

kamil zafer 25 Aralık 2008 13:19:12

7

   Konusunda ahenk namına bir şey yok.Dedektif Murat'ın Turgut'tan  uyuşturucu istemesinin bakkaldan peynir ekmek istemesinden hiç bir farkı yok ! Ya Ayla ile Ahmet'in polis çıkması ? 25.08 zafer algan

bir_demet_menekse avatar bir_demet_menekse 19 Haziran 2008 04:47:06

9

Bana göre de güzel bir film değildi ama İzzet Günay yine çok tatlı ve sevimliydi.Sırf onun için izlenir..

erbiş 01 Temmuz 2007 06:55:07

4

vasat bir film çok içine çeken bir tarafı yok ama izzet günay için izlenir..............................

Yandex.Metrica