Kız Kolunda Damga Var

7,74

( 4 kişi yorum yaptı )

Kız Kolunda Damga Var

Sinema Filmi

1967

Zorla evlendirilmek istendiği bir kızın ağabeylerinden kaçarak İstanbul’a gelen Dümen Basri ile bilimsel bir toplantı için geldiği İstanbul’da gizli bir örgüt tarafından kaçırılan ünlü bir bilim adamını bulmakla görevlendirilen gizli ajan Demirçiçek’in maceralı güldürüsü.

Künye

Yönetmen Halit Refiğ
Senaryo
Yapımcı Memduh Ün
Görüntü Yönetmeni Cahit Engin
Tür Komedi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler otel, elma, ajan, iğfal, dümen basri, Daha Fazlası

Oynayanlar

Fatma Girik Fatma Girik Demirçiçek
Sevda Nur Sevda Nur Gülsüm
Mehmet Ali Akpınar Mehmet Ali Akpınar
Eva Bender Eva Bender Madam Eva
Altan Günbay Altan Günbay Zakkum Zakof
Adnan Uygur Adnan Uygur Türk İstihbarat Şefi
İsmet Erten İsmet Erten Gülsüm'ün Abisi Nazım
İhsan Bayraktar İhsan Bayraktar Gülsüm'ün Abisi Hazım
Nejat Özemre Nejat Özemre Rol Adı Ekle
Enver Dönmez Enver Dönmez Gülsüm'ün Abisi Kazım
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Seslendirme
Agah Hün Agah Hün Altan Günbay Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Fatma Girik Seslendirmesi
Kamer Sadık Kamer Sadık Profesör Giuseppe Marconelli
Behçet Nacar Behçet Nacar Rus Ajanı İgor
Sadri Alışık Sadri Alışık 007 James Bond/Dümen Basri

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Adnan Uygur (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Emre Çağatay (Yönetmen Yardımcısı)
Işık Ekibi Erol Batıbeki (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)

Firmalar

Uğur Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (4)

erhaab avatar erhaab 18 Ekim 2017 09:32:04

8

Şaka değil, Sadri Baba bu filmde 007 James Bond rolünde:)) Aynı zamanda da açlıktan kıvranan ve abileri tarafından zorla Gülsüm ile evlendirmek istenen Dümen Basri.

Karakolda Ayna Var (1966) filminin devamı niteliğinde olsa da o filmden sadece Demir çiçek (Fatma Girik) karakteri yer alıyor burda.

Ütopik bir komedi filmi, tam bir goygoy dönüyor filmde. Öncelikle belirtelim, Sadri Baba'nın oynadığı James Bond için ABD ajanı diyorlar. Oysaki orijinal Bond karakteri İngiliz ajanıdır ama olsun, bizimkiler öyle yakıştırmış:)

Zenta isimli uluslararası cinayet şebekesi, Rus ajanları, ABD adına Bond, bizim adımıza Demirçiçek, Gülsüm'ün abileri, sonlara doğru Çin ajanları derken sebze çorbasından daha karışık bir hâl alıyor film:) hatta bir ara Rus ajanlarıyla Gülsüm'ün abileri kavga ediyordu, herkes o kadar birbirine karışmıştı ki sırayla birbirlerine girdiler farklı amaçlarla:)

James Bond ile Dümen Basri'nin birbirine çok benzemesi sonucu karışıyor her şey. Basri'nin yaşamıyla Bond'un yaşamı birbirine giriyor. Mesela Gülsüm'ün abilerinin tek amacı kızkardeşlerini Basri'ye vermek, Zenta isimli uluslararası cinayet şebekesinin tek amacıysa kaçırdıkları Profesör Marconelliyi 10 milyon dolara ABD ya da Rusyaya okutmak. Bu iki alakasız grup birbiriyle kavga falan etmek zorunda kalıyor, tam bir kara komedi:)

Bond'u da bir ara aşağıladık resmen, adam kendi ülkesini Ruslara satmaya falan kalktı:) koskoca James Bond'u bıçak zoruyla Gülsüm ile evlendirdik filmin sonunda:))

Profesörü en son Çinliler kaçırınca Dümen Basri ve Demirçiçek Çin'e gitti ve film bitti. Muhtemelen seriyi sürdürme niyetindeydiler ama serinin 3.filmi gelmemiş.

Sadri Baba filmin başında espri katılmış şarkılarla açıyor filmi ve ara ara döktürüyor yine. Fatma Girik de kavga sahnelerinde birçok aktörden daha başarılıydı.

Senaryoya çok takılmayın, gülmek için izleyin gitsin. Sadri Baba var, daha ne olsun:)

benimsinema avatar benimsinema 01 Nisan 2012 18:43:04

8

hollywood filmlerini aratmayan türden... hem macera hemde komik. o yillara bakarak ve türkiye sartlarina göre iyi derecede teknoloji kullanilmis.. oyunculara diyecek laf yok, hepsi mükemmel...sadri alisikin söyledigi sarkilar dinlemeye deger. hazim, nazim, kazim kardesler filme ayri bir renk katmis. kesinlikle izlenmeli :)

performer avatar performer 12 Kasım 2011 20:53:11

8

güzel bir film. komedi ve macera karışımı bir film. sadri alışık nihayet halit refiğ gibi iyi bir yönetmenle çalışmış.

iigood avatar iigood 26 Haziran 2011 07:13:06

Sadri Alisik bu filmde iki roldedir birinde Amrikan ajani James Bond digerinde ise koyden sehire gelen garip biri Dumen Basri koydeki kizla zorla evlendirilmekten kacan sonrada demir cicek (fatma girik) tanisir. Demir cicek gizli bir sebekenin pesind edir bir icatta bulunan bir profesorun pesinde. profesor ise akrep maskesi giyen bir sebekenin elindedir film birazda fantastik tarzindadir. oldukca komik olaylarin gectigi bu film izlenmeli hele sadri alisik'in hazim, nazim, kazim demesi cok komik.

Yandex.Metrica