Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ölümsüz Kadın (L'Immortelle)

Ölümsüz Kadın

8,67

(3 kişi yorum yaptı)

2012-08-29 13:43:52 1 Ocak 1970 1 Saat 41 Dk Gizem Dram Duygusal Gizem, Dram, Duygusal
IMDb puanı: 7

Yönetmen: Alain Robbe-Grillet Alain Robbe-Grillet

Ülke: italya, türkiye, fransa

Oyuncular: Jacques Doniol-Valcroze, Necdet Mahfi Ayral, Osman Alyanak, Vahi Öz, Asım Nipton, Catherine Robbe-Grillet, Sezer Sezin, Guido Celano, Ulvi Uraz, Belkıs Mutlu Devamını Gör...

Konusu : İstanbul'a yeni gelen bir Fransız,gizemli bir kadınla tanışır ; en az kendisi kadar gizemli ve tekinsiz ,İstanbul'u birlikte dolaştığı bu kadının çekimine kapılır.Bir süre sonra kadın ortadan kaybolur.Adam umutsuzca onun izini sürdükçe ,içinden çıkılmaz bir labirentin içinde kaybolur.Alain Robbe Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi "L'immortelle / Ölümsüz Kadın" da Marienbad'ın durağan otel dekorunun yerini bu kez büyülü,gerçek üstü bir durağanlığa sahip İstanbul alıyor.Filmde Türk yönetmen Lütfü Akad yardımcılık yapmış.Filmin ışıklarını da Feyzi Eryılmaz yapmış.filmin sonunda yer alan jenerik yazılarında filmde oynayan Türk oyuncuların tümünün adı yazılı değil.tevfikcakmak

24 Ekim 2016 22:00

Film Müzeyyen Senar'ın "OY FARFARA FARFARA" türküsü ile başlıyor.İlerleyen sahnelerde,filmin baş oyuncusu arabasında adı radyodan anons edilen Sevim Tuna'dan ,"ÖLÜMSÜZ KADIN" şarkısın dinliyor.Filmin tamamının fonunda Türk müzikleri yer almış.1963 yılının İstanbul'u filmde her yönğyle harika görülüyor.

Cevap Yaz

tevfikcakmak

24 Ekim 2016 01:35

Filmi izlebizle.net sitesinden Türkçe alt yazılı olarak izledim.Fransız yönetmenin ilk filminde başarılı olduğu söylenemez.Lütfü Akad gibi usta yönetmenimiz yardım etse de ortaya sürükleyici bir film çıkmamış.Filmin çekimi için iyi bir siyah beyaz film çalışması diyebiliriz.Gece ve dahili çekimlerde ışık iyi kullanılmış.Filmde Türkçe konuşmalar,bir çok yabancı filmdeki konuşmalara göre harika.Anlaşılır Türkçe diyaloglar var.Türk oyuncuların filme katkısı olumlu olmuş.Küçük küçük rollerde onları görmek ve tanımak seyrederken harika oluyor.Filmi merakla takibimdeki en büyük unsur,1963 yılının İstanbul'unu çok iyi yansıtması.Filmin fonunda Türkçe şarkılar da İstanbul görüntüleri ile kulağımıza güzel bir zevk tattırıyor.

Cevap Yaz

mkurtsen

18 Eylül 2012 16:38

FİLMİ DÜN İZLEDİM. iLK YORUMUDA BEN YAPAYIM. Film fransızca alt yazıda yok. sadece küçük rollerdeki sınırlı sayıdaki türk oyuncular türkçe konuşuyor. Zaten çok fazla dialog da yok. Jenerik Müzeyyen Senar'ın sesinden oy farfara şarkısı ile başlıyor. Konuda bir karmaşa yok. Anladığım kadarı ile Boğazda Yalıda yaşayan bir adam çok güzel gizemli bir kadınla tanışıp ona aşık oluyor, , sonra beraberce bir gece eğlencesi dönüşünde araba kazasında onu kaybediyor. Sonrası Istanbul'un her tarafında onu görmesi. Mezarlıklar, cami avluları, Kayıkhaneler, boğaz yalıları boğaz vapurları, vapur güverteleri, yerebatan sarnıcı, arnavut kaldırımlı daracık eski İstanbul sokakları. Beyoğlu'nun arka sokakları, Pavyonlar, gece kulupleri, fonda Türk Sanat Müziği şarkıları Müzeyyen Senar, İnci Çayırlı vede Aşık Veysel şarkı ve türküleri.. Birde Radyoda şarkı okuyan Müzeyyen Senar'ın Sevim Tuna olarak anons edilmesi.....Sonrası onun kaza yaptığı arabasını satın alma. Sonunu söylemeyeyim. Melankolik çılgın bir aşığın yapacağını yapıyor. Filmi 1963 Yılında Fransız Y azar ve Yönetmen Alain Robbe-Grillet' çekmiş.Daha önce hibir Türk Yönetmenin yapmadığı ya yapamadığı bir şekilde arka planda Istanbul'un portresini olağanüstü bir güzellikte sergilemiş . İlgi ile izleniyor.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica