Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ayfer Feray

Ayfer Feray

Doğum Yeri : Bornova-İzmir

Doğum Tarihi : 27 Mayıs 1928

Ölüm : 1994-07-13

Hakkında : ürk tiyatro ve sinema oyuncusu. Yetmişin üzerinde filmde oynamış ve kendi adını taşıyan bir tiyatro kurmuştur. Bornova'da bulunan Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosuna adı verilmiştir. Özellikle sinemadaki yardımcı rolleriyle tanınır. Bu rollerin en bilinenlerinden biri, Vesikalı Yarim'de oynadığı Müjgan'dır. Feray, kendisine özgü güçlü oyunculuğuyla seyircilerin zihninde yer etti. Oynadığı yetmişi aşkın filmde, Türk sinemasının güçlü ve önemli kadın karakterlerini canlandırdı. Murathan Mungan, oyuncunun Türk sinemasındaki yerini ve değerinin yeterince bilinmemiş olmasını bir söyleşisinde, "Fransız olsaydı şimdiye ikondu." sözleriyle vurguladı.

İlgili Filmlertoprakcan01

1 Haziran 2017 18:36

Abartmıyorum eger bir abd li bir fransız aktor olsaydı inanın şuan dünya tanırdı rahmetliyi çok ama çok başarılı bir oyuncu kendisi rollerini layıkıyla yapmış ender yeşilçam oyuncularından kardeşi gülfer hanımda iyi bir oyuncuydu Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Kaptan34

17 Temmuz 2016 18:07

Sakar şakir vesikalı Yarim Aslan Yürekli Kabadayı ve Hakemde Dört Kadın Filmlerinde Süper di Özellikle Birsen Menekşeli İle Bir Filmde Çok,samimi Rolünde Çok,Başarılıydı

Cevap Yaz

sinemaadamı

22 Şubat 2016 11:46

sakar şakir ve şaşkın damat filmlerindeki rolüyle tanınan çok yetenekli bir oyuncu. allah rahmet eylesin büyük bir aktristi ayfer ablamız :)

Cevap Yaz

vatansever10

1 Şubat 2016 09:53

Sakar Şakirde ki Sevda rolüyle zihnime kazınmıştır.Oyunculuğu oldukça iyi.Tiyatro kökenli bir oyuncumuzdur.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Loverman

4 Şubat 2014 18:54

yeşilçamın en başarılı yardımcı oyuncularından biridir. vasat bir oyunculuk çıkardığı filme henüz rastlamadım. yaşını da hiç göstermeyen güzel bir oyuncuydu.

Cevap Yaz

Alın yazısı

25 Ağustos 2011 20:31

(d. 27 Mayıs 1928, İzmir - ö. 13 Temmuz 1994, Bodrum, Muğla)Yetmişin üzerinde filmde oynamış ve kendi adını taşıyan bir tiyatro kurmuştur.Özellikle sinemadaki yardımcı rolleriyle tanınır. Bu rollerin en bilinenlerinden biri, Vesikalı Yarim’de oynadığı Müjgan’dır.Sinema filmlerinin yanı sıra, tiyatroya da yoğun emek verdi. Şahane Züğürtler, Yedi Kocalı Hürmüz gibi oyunlarda oynadı.Bir süre Dormen Tiyatrosu kadrosunda yer aldı, daha sonra buradan ayrıldı. Ayfer Feray - Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosunun kurucularından biri oldu.Bu topluluk da daha sonra dağıldı ve oyuncu, Ayfer Feray Tiyatrosunu kurdu.Tiyatronun oyuncuları arasında Ferhan Şensoy, Şevket Altuğ, Kemal Sunal, Hadi Çaman gibi önemli isimler yer aldı.Kendisi gibi oyuncu olan Günfer Feray’ın ablasıdır. Gazeteci Samim Tara’yla bir dönem evli kaldı.Bu evlilikten, ünlü bir reklam yönetmeni oğlu Ali Tara (1949-2004) ve Süeda Tara adlı bir kızı dünyaya geldi.66 yaşında, çok sevdiği Bodrum’da öldü. Mezarı da buradadır. İzmir’de, Bornova Büyükpark’ın içinde bulunan açıkhava tiyatrosuna, oyuncunun anısına,“Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu” adı verildi.Feray, kendisine özgü güçlü oyunculuğuyla seyircilerin zihninde yer etti.Oynadığı yetmişi aşkın filmde, Türk sinemasının güçlü ve önemli kadın karakterlerini canlandırdı.Murathan Mungan, oyuncunun Türk sinemasındaki yerini ve değerinin yeterince bilinmemiş olmasını bir söyleşisinde,“Fransız olsaydı şimdiye ikondu.” sözleriyle vurgulamıştı.

Cevap Yaz

MGUNAY

28 Ocak 2010 11:24

sakar şakir ve şaşkın damatda iyi oynadı bence sesi güzeldi dikkat ettiğim kadarıyla çoğu filmlerinde sesini dublajlamışlar. Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

enigmacuture

26 Ocak 2010 13:00

Özellikle 50li yıllarda çevirdiği filmlerle hafızalara kazınan ve Kırık Plak filmindeki rolü ile adeta devleşen çok güçlü bir sanatçı...

Cevap Yaz

mimarsinan

5 Nisan 2008 19:28

Uzun bir süre boyunca Ayfer Feray da dillerde pelesenk olan sanatçılarımızdandı. Sanat hayatının ilk yıllarında baş rollerde oynayan, zamanla tali rollerde izlediğimiz, iri gözlü, çok güzel yüzlü sanatçımız ölümünün üzerinden 14 sene geçmekle biz eskilerin dahi aklından çıkmış. Yazık.

Cevap Yaz

tarkan1900

20 Mart 2008 23:52

AMANSIZ BİR HASTALIĞA YAKALANDIĞI İÇİN ÇOK SEVDİĞİ BODRUMDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMMUŞTUR. USTA HALDUN DORMENİN DEYİMİ İLE BU ZAMANA KADAR EN İYİ ÇALIŞTIĞI SANATÇI  VE DEĞERİNİ BİLEMEDİĞİ TEK KİŞİDİR. TİYATRODAKİ BAŞARISIDA SİNEMADAKİ BAŞARASINDAN DAHA  ÜSTÜNDÜR.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica