Susuz Yaz

8,86

( 11 kişi yorum yaptı )

Susuz Yaz

Sinema Filmi

1973

Fon müziği Ürgüplü Refik Başaran’ın ‘Cemalim’ türküsü olan filmde iki kardeş. Köylüler, suyu salmadığı için ağabey Hasan’a kızgın.
Hasan; (Sadettin Erbil’in sesiyle) “Şunlara bak hele sanki su onların toprağından çıkıyor. Kaynağı benim tapulu malım değil mi? İster salarım ister salmam suyu.”
Osman; (Abdurrahman Palay’ın sesiyle) “Köylü canı bahasına da suyu alır. Su toprağın bereketi, canı (1963’deki çevrimde ‘kanı’ demişti). Su olmadıktan sonra kuru toprağı ne etsinler?”
Hasan; “Hah, iyi dedin işte. Toprak susuz kalınca satıp savacaklar topraklarını. Alıcısı da ben olacağım. Tüm köyün sahibi olacağım.”

Aynı adlı öykünün (1960) (Necati Cumalı) (Tekin Yayınevi) (9. Basım–1987) ikinci çevrim i. İlk filmin aksine bu kez Kocabaş kardeşlerin isimleri kitaptaki gibi kullanılmış. Yıl yine 1947, yer Urla’nın Bademler Köyü. Su yöreye yetmiyor. Kaynağı da Hasan ve Osman’ın arazisinde. Ağabey, yaşça büyük olmasını kullanarak, kardeşine her dediğini yaptırıyor. Filmde söylenmiyor ama karısı, 6 ay önce doğum sırasında ölmüş. Ama o zaten artık kadın kızla (kitap ve bir önceki çevrimdeki kadar) ilgili değil. Varsa yoksa “Tüm toprak bizim olacak, bizim.” Suyu da köylülerin çekip gitmeleri için bir silah gibi kullanıyor. İlerde 8 aile toprağını ona satıp gidecektir.
Osman sevdiceği Bahar’ı kaçırıp düğün yapar. 1963’de çok tantanalı bir şekilde kutlanmıştı. Bu kez tek bir köylü bile gelmez.
Mahkeme falan bir sonuç vermiyor. Su yine Hasan’ın ‘tasarrufuna verilir’. En olmaması gereken şey ortaya çıkıyor; Şiddet. Kocabaşların köpeği Arap öldürülür; Zeytinlikleri yakılır. Nihayet bir gece silahlar patlar. Hasan, Sarı Veli’yi gra kurşunu ile öldürülür. Tutuklanırlar. Gra tüfeğini kullananın mahkûm olacağını öğrenince, ‘ağabeyliğini’ kullanıp kardeşini onun yerine hapis yatmaya ikna ediyor.
Bu arada Bahar’ın bir kızı (öyküde oğlu) olur. Adı, Osman’ın yatacağı 9 yıla (bir önceki çevrimde 8’di) çok uygun; Hasret.
Günler aylar sonra gazetedeki ‘Denizli Cezaevinde Osman isimli bir mahkûmun şişlenerek öldürüldüğü’ haberini de kendi çıkarına kullanıyor. Sorup soruşturmadan herkesi kardeşinin öldüğüne inandırır. Bahar’ı da. “Gençsin, elbet evleneceksin bir gün” dediği gece isteğini gerçekleştiriyor.
1950 seçimleri ve ‘Milli Şef’in söylemiyle ‘ayı ile yatağa girme dönemi’. Bahar’ın bir çocuğu daha olur. ‘Demir Kırat’ af ilan etmiş. Hapisten çıkan Osman, öyküde genç kadının çifteyle yaptığını, bir önceki çevrimde suda boğarak yapmıştı. Bu kez, ilave olarak, bıçakla. “Emanetimi böyle mi korudun Hasan Ağa?”

Hapishane Koğuşu. Bademler’den haber alamayan Osman.
Salih; “Ben senin demediğini deyim mi? Sen haber de almak istemiyorsun değil mi?”
Osman; “İyi dedin Salih Ağa. Ben haber de almak istemiyorum. Kötü bir haber alırım diye korkuyorum. Ya haber kötüyse, hepten yıkılır giderim. Ama şimdi içimde bir ümit var ‘ya kötü bir şey yoksa’ diye.”
(Yazan: Murat Çelenligil)
Künye

Yönetmen Yılmaz Duru
Senaryo ,
Yapımcı İrfan Atasoy
Müzik Yılmaz Duru
Görüntü Yönetmeni Muzaffer Turan
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mayıs 1974
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Af, Bademli Köyü, Cezaevi, Çocuk, Deli, Daha Fazlası

Oynayanlar

İrfan Atasoy İrfan Atasoy Osman
Hamiyet Yankı Hamiyet Yankı Bahar
Yılmaz Duru Yılmaz Duru Hasan
Deniz Erkanat Deniz Erkanat Asiye
Tuncer Necmioğlu Tuncer Necmioğlu Veli Sarı
Danyal Topatan Danyal Topatan Köylü
Nurhan Nur Nurhan Nur Gülsüm
Nizam Ergüden Nizam Ergüden Köylü
Bilal İnci Bilal İnci Mahkum
Eşref Kolçak Eşref Kolçak Salih
Lütfü Engin Lütfü Engin Köylü
Sırrı Elitaş Sırrı Elitaş Köylü
Kemal Karayiğit Kemal Karayiğit
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay İrfan Atasoy/ Bilal İnci Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Yılmaz Duru Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Hamiyet Yankı Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Danyal Topatan Seslendirmesi
Erdoğan Esenboğa Erdoğan Esenboğa Tuncer Necmioğlu Seslendirmesi
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Deniz Erkanat Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Nizim Ergüden Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Osman Koşkan (Kurgu)
Yapım Ekibi Mustafa Oğuz (2) (Yapım Amiri)
Nizam Ergüden (Set Amiri)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Mehmet Gülmez (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Muzaffer Hiçdurmaz (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Serdar Servidal (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Hüsamettin Üren (Negatif Kurgu)
Hikmet Kuyucu (Laboratuar Şefi)
Hüseyin Kuğu (Laboratuar)
Hayati Akbulut (Laboratuar)
Işık Ekibi Fethi Oğuz (Işık Şefi)
Ses Ekibi Marko Buduris (Ses Kayıt)
Osman Koşkan (Senkron)
Müzik ekibi Yılmaz Duru (Beste)

Firmalar

İrfan Film (Yapım)
Ören Film (Renklendirme)

Son Yorumlar (11)

performer avatar performer 08 Kasım 2016 21:36:11

8

2012 yılında yaptığım yoruma kısmen katılıyorum 2016 da tekrar izlediğimde filmin gayette güzel çekildiği muzaffer turan'ın kamera çalışmasının diğer filmlerine göre daha daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tv kanallarında filmleri pek gösterilmey en şahsen beğendiğim oyuncular yılmaz duru ve irfan atasoy'un aynı filmde oynamış olmalarıda benim gibi bu iki ismi seven seyirciler için bir fırsat olmuştur. 2012 de 7 puan verdiğim bu filmde şimdi 8 puan veriyorum, kabul edenler etmeyenler kabul edilmiştir :)

MGUNAY avatar MGUNAY 25 Kasım 2015 09:15:44

10

Ulvi Doğan'ı sevmediğim için bu film benim daha çok favorim. Ayrıca Deniz Erkanat abla ölen köpek taklidini harika yapmış. Hele Yılmaz Duru'nun başarısı hem yönetmen hem kötü adam filmin sonuna tek gözü kapalı harika iş çıkartmış.

performer avatar performer 15 Aralık 2012 00:01:48

8

yani bu hikaye daha güzel olabilirdi. oyuncular ellerinden geleni yapmış ama reji pek olmamış gibi olsada emeği geçenlerin yüreklerine sağlık. günümüz oyuncularına bakınca eskiden elleri öpülecek nede çok oyuncumuz varmış değil mi? Canla başla film ç ekmişler.

jamiroguai 15 Mayıs 2011 14:32:05

bu filme ne zaman baksam kana kana su içesim gelir...

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 06 Mart 2011 20:08:03

10

Gerçek bir başyapıt. Türk Sinemasının iki yetenekli aktörü İrfan Atasoy ve Yılmaz Duru'nun başrolde olduğu film. "Hasan" Yılmaz Duru ile "Osman" İrfan Atasoy kardeşlerdir. Kurak bir bölge olan bu bölgede su fazlasıyla "Hasan& quot; Yılmaz Duru'da  mevcuttur. Fakat susuzluktan kırılan köylü ile paylaşmamaktadır. Bu yüzden köylü ile arası açılır. Hatta "Hasan" Yılmaz Duru köylülerden. "Veli" Tuncer Necmioğlu'nu vurur. Olayı yaşı küçük olan kardeşi "Osman" İrfan Atasoy üstlenir. İçerdeyken osman, hasan yengesine "Bahar" Hamiyet Yankı'ya göz koyar. Hatta ırzına geçer. "Osman" hapisten çıktığında iki kardeş kavga eder ve "Hasan" Yılmaz Duru havuzda boğularak ölür. Bu film herkesin bildiği gibi 1963 yapımı başrolünü Hülya Koçyiğit ve Erol Taş'ın rol aldığı Susuz Yaz'ın renkli versiyonudur. O ödüllü film kadar başarılı ve prestijli olamasada. Tekrarı olarak başarıyı yakalamıştır. İki çevrim arasındaki fark olarak ilk çevrimde akli dengesi yerinde olmayan. Bir kadın oynamamıştır. İkinci çevrimde bu vardır. Bu karakteri "Asiye" Deniz Erkanat oynamış ve filme ayrı bir tat vermiş. Sağlam bir eser olduğundan çevrilen her iki filmde başarılı olmuştur. Fakat siyah beyaz çevriminin ödüllü olması ve ilk çevrimi olmasından dolayı. Bir adım öndedir bana göre.

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 02 Aralık 2008 23:20:12

10

Başrollerinde Hülya KOÇYİĞİT, Ulvi DOĞAN ve Erol TAŞ'ın oynadığı 1963 yapımı ''SUSUZ YAZ'' filminin renkli versiyonudur. Yılmaz DURU'nun havuz sefası görülmeye değer. Hapisanedeki çelişkili saneleri bende farkettim. Güzel izlenmeye değer bir film ama ben siyah-beyaz çekilen ilk versiyonunu daha çok beğeniyorum...

Yandex.Metrica