Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yılanı Öldürseler

Yılanı Öldürseler

8,88

(16 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Mart 1982 Aksiyon Dram Duygusal Aksiyon, Dram, Duygusal

Yönetmen: Türkan Şoray Türkan Şoray

Ülke: türkiye

Oyuncular: Erol Demiröz, Yaman Okay, Hüseyin Peyda, Aliye Rona, Ahmet Mekin, Mahmut Cevher, Talat Bulut, Türkan Şoray, Pars Sezer, Erdal Cindoruk Devamını Gör...

Konusu : Esme (Türkan Şoray) köyün en güzel kızıdır. Yaşadığı yörede herkes ona vurgundur. Esme de köyün yiğit delikanlısı eşkıya Abbas'a (Mahmut Cevher) sevdalıdır, ama köy ağası Halim'le (Ahmet Mekin) evlenmek zorunda kalmıştır. Bu evlilikten çocuğu olmuştur. Esme uğruna elini kana bulayıp, onbir yıldır hapislerde yatan Abbas bir gün çıkar gelir. Abbas kararlıdır. Çünkü hâlâ Esme'ye vurgundur. Onu kaçırmak ister. Esme de ona boş değildir. Gene de direnir, kaçmaz. Çünkü çocuğu Hasan'ı (Pars Sezer) düşünür. Abbas, bir gece evi basıp Esme'nin kocasını öldürür. Esme'yi kaçırır. Ama köylüler Abbas'ı öldürüp cesedini köy meydanına atarlar. Esme'nin uğursuz güzelliği felaketler getirmektedir. Esme'nin köyden alıp başını gitmesi ya da ölmesi istenmektedir. Bu kez Esme'yi öldürmek için Ali (Talat Bulut) görevlendirilir. Ali de bu işi beceremez. Çünkü bu güzelliğe kıyamaz. Peki ya kim yapacaktır bu işi? Oğlu Hasan mı? Silah Hasan'a verilir. Babasının kanı yerde kalmamalıdır. Bütün olaylardan suçlu olan Esme öldürülmezse Hasan'ın babası Halil, mezarında hortlayacaktır. Esme çırılçıplak leğende yıkanırken, Hasan anasına silahı ateşler...Göztepe

3 Aralık 2019 01:25

Çok güzel bir filmdi seyretmeye adeta doyamadım ne diyeyim herhalde bu kadar gaddar, acımasız bir film yoktur. Esme'nin dillere destan güzelliği başına fena bela oluyor filmde. Köylü köyün delisi fena kışkırtıyor çocuğu amcalarıda dahil baban hortladı her kılığa giriyor diye. Büyük usta rahmetli Yaşar Kemal'in mükemmel bir eseridir bu film kanımca ayrıca Yaşar Kemal'in doğduğu Osmaniye Hemitler Köyü'nde çekilmiştir Türkan Şoray yönetmenliğinde.

Cevap Yaz

performer

17 Şubat 2019 22:21

güzel bir film...yönetmen türkan şoray'ın diğer filmlerine göre reji anlamında biraz zayıf gibi... nette izlediğim filmin görüntüsü video kamerayla çekilmiş gibi ama film 35mm çekilmiş görünüyor sanırım film sonradan manyetik banta kopyalanmış olabilir.

Cevap Yaz

sevda1979

24 Eylül 2013 05:10

çok başarılı bir film türkan sultanın bir serisi daha filmin hem yönetmeni hemde senaryosu çok güzel bir başyapıt oyuncularda muhteşem.

Cevap Yaz

beyzacetin

18 Mart 2013 15:18

Etkileyici, tüyler ürpertici bir film. Sıradışı bir anlatımı var. Bir benzerini daha görmedim. Kavetli, gergin, can sıkıcı bir atmosfer ve içime işleyen bir acı var bu filmde. Tartısmasız BAŞYAPIT!!!!! "Kim dokunursa ölür esmeye, çünkü dünyalar güzelidir esme"

Cevap Yaz

eylül fırtınası

8 Ocak 2011 18:16

Sinemamızın sultanı Türkan Şoray'ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu dördüncü ve şu ana kadar ki son filmi olan Yılanı Öldürseler Yaşar Kemal'in ayni adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır.

Yönetmenlikteki sınırlı tecrübesine rağmen bir Yaşar Kemal romanını sinemalaştırma konusundaki cesaretinden dolayı Türkan Şoray'ı kutlamak gerekli.Tabi ki eserlerinin sinemaya aktarılması konusunda son derece titiz olan ve sanıyorum sadece inandığı kişilere veya dostlarına bu şansı veren Yaşar Kemal'le olan özel dostluğu Şoray'ı cesaretlendirmiş olabilir.

Yılanı Öldürseler, ünlü yazarın diğer bazı eserlerinin sinema uyarlamaları olan Memduh Ün'ün yönettiği Ağrı Dağı Efsanesi,Peter Ustinov'un yönettiği ve bir hilkat garibesi olan İnce Memed ve Zülfü Livaneli'nin yönettiği Yer Demir Gök Bakır'a nazaran şüphesiz birkaç gömlek üstündür. Türkan Şoray'ın özgün ve epik bir anlatım tarzı oluşturma çabası oldukça belirgindir.Senaryo Yaşar Kemal'in de dahil olduğu dört kişilik güçlü bir ekip tarafından yazılmıştır.Görüntü yönetmeni Güneş Karabuda'dır.Filmde Türkan Şoray'ın yanısıra Ahmet Mekin,Mahmut Cevher,Talat Bulut,Aliye Rona,Hüseyin Peyda,Yaman Okay gibi önemli oyuncular rol almış,müzikler Zülfü Livaneli tarafından hazırlanmış,teknik işlemleri İsveç'te gerçekleştirilmiştir.

Filmde herşeyin en iyisi olması için çok özen gösterildiği açıktır.Yani un vardır,şeker vardır,yağ vardır lakin ortada helva yoktur.Bunca çabaya,masrafa ve iyiniyete rağmen olmamış ve dudak bükülerek karşılanmış bir filmdir.Ortada kesin bir başarı yoktur.Ne seyirciden ne de eleştirmenlerden ilgi görmüş, beğenilmemiş,görece görkemine rağmen kıyıda köşede kalmış,iç ve dış festivallarde önemli  ödüllere layık görülmemiş,tabir-i caizse tam bir hayal kırıklığı olarak nitelenecek bu çalışma Yaşar Kemal'in bile Türkan Şoray'ı kırmamak adına zoraki beğendiği bir yapım olarak Yeşilçam'ın tozlu arşivindeki yerini almıştır.

Cevap Yaz

capone

21 Şubat 2009 19:42

Çok güzel bir film.Türkan Şoray oyuncu olarak da çok iyi bir iş çıkarmış yönetmen olarak da.Tüm oyuncular çok başarılı.Eser usta yazarımız Yaşar Kemal'den uyarlama.Mutlaka izleyin

Cevap Yaz

turgut1955

27 Ağustos 2008 19:13

yılanı öldürseler 1981de adana yaşar kemalin köyünde kadirlide çekimi yapmiştik çok güzel bir çalişmaydi bu film türkan şorayin son yönetmeni olduğu film türkan hanim çok iyi yönetmen artik böyle çalişmalari özledik ışık yönetmeni turgut köse

Cevap Yaz

f_ebru_b

7 Temmuz 2008 02:56

yaşar kemal in eserinden uyarlanmış yönetmenliğini ve başrolünü türkan şoray ın yaptığı bu filmi anlatmak için mükemmel kelimesi az kalır.

Cevap Yaz

mimarsinan

6 Mayıs 2008 19:01

Ölümsüz eserler veren ünlü yazarımız Yaşar Kemal ile Işıl Özgentürk, Türkan Şoray ve Arif Keskiner'in senaryolaştırdığı, Türkan Şoray'ın yönetmeni olduğu ve baş rolünü oynadığı Yılanı Öldürseler filminin senaryosu müthiş ilginç, oyuncuları son derece başarılı. Bir insanın güzelliğinin başına bu denli sorunlar açacağı ancak bu kadar anlatılabilir.

Cevap Yaz

göknil

7 Nisan 2008 14:05

ya bu film çok acımasız

Cevap Yaz
Yandex.Metrica