Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ahmet Mekin (Ahmet Mekin Kurtdereli)

Ahmet Mekin

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 6 Ağustos 1932

Hakkında : Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Karslı olan Ahmet Mekin’in esas adı Ahmet Kurtdereli’dir. Arkadaşları uzun boyundan dolayı “Filiz Ahmet” derlermiş. İş hayatına manifaturacılıkla başlamıştır. Bir ara güreş sporuna da başlamıştı, tam usta olduğu sırada kaburga kemiklerini kırıp, bırakmıştır. Sonra kayağa el attı, beli incinince, onu da bıraktı. Bakırköyspor’da oynarken büyük bir futbol takımına transfer olacaktı. Deneneceği gün ayağından sakatlandı. Ve böylece spor yaşantısı bitti. Bir süre Bakırköy Halkevi’nde amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. “İttihat ve Terakki” oyununda oynadı. Sonunda, yine başka bir Bakırköylü olan Kenan Pars’ın aracılığıyla, 1957 yılında “Mahşere Kadar” adlı filmiyle sinemaya geçti. Ahmet Mekin, Selvi Boylum, Al Yazmalım filmiyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer aldı. “Mahşere Kadar”, “Kavanozdaki Adam”, “Bir Yudum Su”, “Bugünün Saraylısı”, “Vurun Kahpeye”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Ezo Gelin”, “Çiçek Abbas” gibi önemli filmlerin unutulmaz aktörüdür. 1978’den sonra ‘Denizin Kanı’, ‘Bağrıyanık Ömer ile Gütelevizyon filminde oynadı. Sinemaya adım attığı 1956 yılından bu yana yaklaşık 200 filmde rol alan Ahmet Mekin, 1975 yılına kadar “jön” oynayıp, karakter oyunculuğuna kendi isteğiyle geçmiştir. Kendisi gibi oyuncu olan Şükran Sabuncu‘yla evli olan Ahmet Mekin, 1998 yılından bu yana Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesinde sakin ve mütevazı bir hayat yaşıyor. Zeynep ve Kezban adında iki kızı vardır. Ödülleri : 1961’de İzmir Fuar Festivali’nde ‘En Başarılı Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı. 2011 yılında oynadığı “Görünmeyen” adlı film ile 30.İstanbul Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

İlgili FilmlerTamer.Yiğit

9 Aralık 2019 22:09

Gerçek bir sanatçı. Özellikle Cüneyt Baba ile çok iyi bir ikililer. Cemilde komiser Ahmet, Çaresizlerde Koca Kurt Osman, Yaralı kurt ve kin filmlerinde komiser rolleriyle anımsarım.kendisi bir vakitler güreşle de ilgilenmiş. Tamer Yiğit. Serdar Gökhan ve Kadir inanırlada gayet uyumlu bir oyunculuk sergilemiştir. Hemen hemen herkesle çalışmış 200 üstünde filmde rol almış olabileceğini tahmin etmekteyim.

Cevap Yaz

Antalyalı96

28 Haziran 2019 16:55

Çok Sevdiğim Bir İsim Ömrü Uzun Olsun İnşallah

Cevap Yaz

eskiseyyah

11 Haziran 2019 23:09

kaliteli bir oyuncu .. başarılı eserlere imza atmış ..

Cevap Yaz

burcusara

18 Nisan 2019 15:02

Çok başarılı bulduğum bir aktör.

Cevap Yaz

Kleberson

13 Ocak 2019 18:39

Ahmet mekinin en iyi rolü selvi boylum al yazmalimdaki cemsit rolüdür baska iyi filmleride olsada en cok bu filmle hatirlanacaktir bazi yanlis projelerdede oynamisligi vardir ama buna ragmen iyi bir oyuncudur iyi bi aktördür saglikli ömürler diliyorum

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

31 Temmuz 2017 02:50

Türk sineması yeşilçam'ın kendini özgü oyunculuğu ile öne çıkarak ilk yıllarıda başrol 1975 den itibaren ikinci rolde başarılı olan usta bir aktör olup, oda tek komedi tarz filmde yer almamamıştır Sağlıklı bir yaşam dilerim

Cevap Yaz

OmrFrkDmr

30 Haziran 2017 20:19

Bu kadar film için bir ömür.. Vay be! Usta bir oyuncu ama diğer oyuncular kadar ismini duyuramamış olması kötü...

Cevap Yaz

@CNN

15 Mayıs 2017 23:18

Her basarili erkeğin yaninda bir kadin vardir.Ahmet - sukran Mekin sizleri seviyorum

Cevap Yaz

vatansever10

6 Kasım 2016 21:20

Manyas'ta Göçlerin Gölü isimli belgesel çekimi için bulunan büyük usta,bugün bandırmada bir açılışa katıldı..Giderken seslendim ve beni kırmayarak yanıma geldi fotoğraf çekindik. Filmlerde gördüğüm o naif insanı yanımda görünce mutlu oldum.Kendisine sağlıklı uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

Kaptan34

20 Temmuz 2016 11:17

Çok,çok, değerli bir oyuncumuz

Cevap Yaz
Yandex.Metrica