Anne ya da Leyla

6,88

( 16 kişi yorum yaptı )

Anne ya da Leyla

Sinema Filmi

2005

Nezih bir semtte babası ve dadısıyla birlikte yaşayan 10 yaşındaki Kerem, yıllardır haber alamadığı annesinin yokluğu nedeniyle derin ruh sarsıntıları yaşamaktadır.

Sonunda dadısından annesine ait olduğunu öğrendiği bir fotoğraf alan Karem, babasının ilgisizliği karşısında evi terkedip Beyoğlu'nda annesini aramaya başlar.

Kerem, önce annesinin geçmişte yanında kaldığı kadını bulur; ancak annesini kötüleyen yaşlı kadın yalnızca Kerem'in umudunu kırar. Kaybettiklerini Beyoğlu'nda arayan tek kişi küçük Kerem değildir. Yitmişliklerin başkenti İstanbul'un bu görkemli ama köhne semti, Mecnun adındaki bir gencin Leyla'sını da saklamaktadır.

Çocukluk aşkının peşinden İstanbul'un yolunu tutan ve bir yakınının pavyona düştüğünü söylediği Leyla'yı karış karış Beyoğlu sokaklarında arayan Mecn un, ansızın karşısına çıkan Kerem'le arasında gelişen sıcak dostluğa engel olamaz. Üstelik çocuğun koynundan düşen fotoğraf, Leyla'nın ta kendisidir. Leyla'nın evlendiğine ihtimal vermeyen Mecnun; bir yandan fotoğraftakinin annesi olmadığına dair çocuğu ikna etmeye çalışırken, bir yandan da Leyla'yı bulduktan sonra Kerem'in gerçek annesini aramaya karar verir.

Annesinin adının Zarife olduğunu öğrenen Kerem ise çaresizlikten peşine takılır, bu genç Anadolulunun. Sürdükleri izler onları nihayet modern bir otele götürür. Leyla bu otelin müşterilerinden biridir. Genç kadını gözetleyen ikili, uzaktan yapılan bir iki karşılaşmadan sonra nihayet Leyla ile karşılaşır. Leyla'nın ağzından çıkan her söz İstanbul'un büyüsünün bozulmasına ve yalanının ortaya çıkmasına neden olur. Aralarından birinin mezara, diğerinin dört duvar arasına yollandığı finalde gerçek açığa çıkar: Zarife ya da Leyla değildir kirlenen, koca şehrin kendisidir.

Künye

Yönetmen Mesut Uçakan
Senaryo
Müzik Gündoğar
Görüntü Yönetmeni Hüseyin Özşahin
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 05 Mayıs 2006
Süre 90 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Anne Özlemi , Arayış, Aşk Daha Fazlası
Internet Sitesi http://www.anneyadaleyla.com

Ekip

Yapımcı Abdurrahman Uzun (Yapım Koordinatörü)
Yapım Ekibi Mete Şen (Yapım Amiri)
Yönetmen Ekibi Süreyya Karakuş (Yardımcı Yönetmen)
Görkem Erdem (Devamlılık Asistanı)
Kamera Ekibi Süha Kapkı (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Necdet Tok (Kurgu Yönetmeni)
Işık Ekibi Mehmet Varol (Işık Şefi)
Makyaj Ekibi Esen Sandıkçı (Makyaj)
Ses Ekibi Mevlüt Ünal (Ses Kayıt)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 67.366,5 TL
Toplam İzleyici 12.048
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (16)

beyzacetin avatar beyzacetin 10 Ağustos 2012 13:58:38

konu iyi ama hiç de etkileyici anlatılamamıs senaryoda sorun var oyunculuk zaten berbat. aylin coskun çok güzel bir kadın bence ama sesi çok kötü oldugu halde albüm yapmış ve oyunculuk yeteneği hiç olmadığı halde bu filme secilmiş olması beni şaşırt ıyor. teknik açıdan cok kötü olan bu filmin belki de tek kozu turgay basyayla ydı. ben de turgay basyayla fan ı oldugum için izledim zaten ama turgay da hiç iyi oynayamamıs maalesef

enigmacuture avatar enigmacuture 04 Şubat 2009 13:04:02

10

aylin coşkum ilginç bir seçim olmuş. bence başarılı

performer avatar performer 09 Kasım 2008 23:17:11

evet senaryo zayıf. oyunculuklar zayıf. ancak müzik, kurgu ve kamera çok başarılı.istanbul istiklal caddesi ve taksim görüntüleri çok güzel.oyunculuklar zayıf demiştim ya, bu mesut uçakan'ın kendi tercihi olabilir. bence çok'da  iyi olmuş. o belgesel hava ortaya çıkmış.

büyükdoğulu 25 Nisan 2008 16:59:04

10

yorumları okudum da ne kadar fikirsiz ve adapsız yazılmış... bu film teknik açıdan iyi olmayabilir bunu bende kabul ederim,fakat filmin çekiliş ve çekenlerin maddi imkansızlıklar içinde çekilişi bu filmi teknik açıdan kötü hale getirmiştir.... bu köt ü yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum verin yüzlerce milyon dolarları mesut uçakan'a görün dünyanın en iyi filmlerini çıkarmıyomu size .... buradan eleştirmek çok kolay, bu filmi yapanlar iyi veya kötü bir film yapıyo olsalar bile Türk sinemasının kalkınmasına ne kadar faydaları olduğunu göz ardı etmek imkansız...

Ayderben avatar Ayderben 16 Eylül 2007 08:29:09

Vasat.Yapılmasa da olurmuş..

cansu.demir24 04 Eylül 2007 12:15:09

Filmin senaryosu cok basit ve zayıf. Oyuncular cok kötü; göze carpacak kadar, rahatsız edecek kadar kötü. Turgay Basyayla nın cok büyük bir hayranı oldugum için aldım filmi ama acıkcası hiç begenmedim. Napalım onun için katlanıcam:)

Yandex.Metrica