Beş Vakit

8,58

( 17 kişi yorum yaptı )

Beş Vakit

Sinema Filmi

2006

Sırtını yüksek kayalıklara dayamış, yüzünü yüce bir denize dönmüş, etekleri zeytinliklerle süslü küçük, fakir bir köy. Köyün sakinleri sert bir coğrafyayla başa çıkmak için uğraş veren, sade ve çalışkan insanlardır. Toprak, hava ve suyun, gecenin, gündüzün ve mevsimlerin ritmine göre yaşarlar. Zaman her gün ezan sesiyle beş ayrı vakte bölünür. İnsana özgü bütün olaylar her gün bu beş vakit dilimi içinde yaşanır. Çocukluktan gençliğe geçen, on iki - on üç yaşlarında üç çocuk, Ömer, Yakup ve Yıldız, bu beş vakitli filmde, köy sakinleri arasında öne çıkar. Beş vakit geçer. Çocuklar öfkeyle suçluluk arasında gidip gelerek ağır ağır büyürler.


“Beş Vakit”, 24 Eylül- 29 Ekim tarihleri arasında Ayvacık’a bağlı Kozlu köyünde sesli olarak çekildi. Film, HD olarak çekildikten sonra 35 mm’ye aktarıldı. Filmin tamamı Kozlu köyünün içinde ve köyün Güzelçeşme, Bakacak Kayası, Gedik, Çimenli Kıran, Yarıklı Kaya gibi tepelerinde çekildi. Köyün tepelerine ulaşım atlar ve eşeklerle sağlandı. Çok küçük bir ekip’ten oluşan filmin ekibi çekimler boyunca Kozlu köyünde yaşadı. Kozlu köyü sakinleri film süresince ekibe yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Ödüller

Mansiyon (12.Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali-2007)

Mansiyon (12.Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali-2007)

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü (12.Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali-2007)

Jüri Özel Ödülü (28.Montpellier Film Festivali-2006)

Gençlik Ödülü (28.Montpellier Film Festivali-2006)

Fipresci Ödülü (25. İstanbul Film Festivali-2006)

En İyi Film (25. İstanbul Film Festivali-2006)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (13. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2006)

En İyi Film (13. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2006)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (13. Uluslararası Altın Koza Film Festivali-2006)

Mansiyon (12.Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali-2007)

En İyi Görüntü Yönetmeni (28.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2006)

En İyi Yönetmen (28.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2006)

En İyi Film (28.Siyad Türk Sineması Ödülleri-2006)

Daha Fazlası

Ekip

Danışman Erdem Turkekul (Hukuk Danışmanı)
Kurgu Reha Erdem (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Ömer Atay (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Gamze Paker (Yönetmen Yardımcısı)
Fatih Kızılgök (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Engin Özkaya (1. Kamera Asistanı)
Deniz Arslan (2. Kamera Asistanı)
Hakan Yamaç (Dolly Asistanı)
Makyaj Ekibi Cüneyt Ballı (Makyaj)
Ses Ekibi Murat Şenürkmez (Ses Kayıt)
Çağdaş Karagöz (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi Özlem Sungur (Cast Sorumlusu)

Firmalar

Atlantik Film (Dağıtımcı)
Set Enerji Reklam Film Hizmetleri (Efekt Hizmetleri)
Atlantik Film (Yapım)
Hasılat 178.866,0 TL
Toplam İzleyici 24.340
Vizyonda Kaldığı Hafta 13 Hafta

Son Yorumlar (17)

sinemadelisi avatar sinemadelisi 16 Eylül 2013 02:53:23

8

Reha Erdemin psikolojik türdeki realist çalışmalarından en önemli örneğidir. Bu filmdeki oyuncu seçimi diğer filmlerine göre bir adım öndedir.Filmdeki görüntüler,ruhsal analizler ve geniş ve kaliteli oyuncu kadrosu filmi daha izlenilir kılıyor.Çocuk oyuncular harikulade performans sergilemişler.Ama Elit İşçanı ayrı bir yere koymak lazım;çünkü bana göre gelecekte de çok öenmli bir oyuncu olacak.Filmde monotanlaşmış hayatlar,bir çocuğun babasına duyduğu inanılmaz nefret ve öfke,bir çocuğun kardeşine duyduğu kıskançlık,bir kız çocuğunun okuma aşkı ve bir çocuğu öğretmenine duyduğu aşk harika görüntülerle şiirsel bir dille analtılmıştır.Bülent Emin Yarar ve Yiğit Özşener çok iyi performanslar göstermişlerdir.Bence anlattıklarıyla,oyunculuklarıyla ve görüntüleriyle yönetmenin Kozmozla birlikte en iyi filmidir.

Benyas avatar Benyas 13 Şubat 2009 01:29:02

8

Güzel bir filmdi.Görüntülerde öyle

jeff13 08 Kasım 2008 17:53:11

üzerinden beş vakitler geçsede hayatın halen devam ettiğini anlatmakta bir usta Reha Erdem, babaların ve annelerin çocuklarına karşı tutumlarının kendi büyüklerinden gördüğü şeyler olduğunu çok iyi anlatıyor. Elit işcan gerçekten çok kaliteli bir oyu nculuk çıkartmış, diğer iki karakter ömer ve yakub'un yaşadıkları da yüz ifadelerine çok iyi yansıyor. Reha erdem yine bir gelişim sürecine el atmış ve beş namaz vakti üzerinden çok iyi kurgulanmış bir film ortaya çıkartmış. filmden anne babaların ders çıkartması gerekir, üstelik çocuklarıyla beraber izleyip birbirlerinin hatalarını gün yüzüne çıkartmayı sağlayabilirler..

teneketrampeto avatar teneketrampeto 09 Eylül 2008 21:07:09

5

Sadece Psikiyatrislerle (çocuk psikolojisinin sadece tek yönünü gören psikiyatrisler)anne- babaların seyredebileceği bir film..görüntülerine vurulup  bi seyredeyim bakayım dedim yarıdan sonra takatım kesildi..bu ne ağır yürüyen bir film bu ne iç sıkı ntısı yarabbii..Evet çocukların umutsuzluk suçluluk nefret çaresizlik duyguları birer kağnı adımı kadar iyi verilmiş..Sanatsallık kısmı tamam da  dası sadece bu kadar işte..Sadece sanatsallık kaygısı var sorun ooo...Bu kadar enerjiyi diyorum yediden yetmişe daha izlenebilecek film tarzına verseler aah ne iyi olurdu..Bence filmi bi izleyin yanınızda çocuk olmadan ama..İzledikten sonra izleyenler düşünsünler ve kendilerine sorsunlar şunu bir de çocuğumla birlikte izlesem ne faydalı ne harika zevki olurdu diyebileceklermi?..İşte film kendi yorumunu o an kendiliğinden ortaya koyacaktır emin olun..:)...Bir şey daha halk olarak hayat sadece her acıyan yanımıza ağlamaktan ibaret olsaydı cenazemizi kaldıracak takatimiz de olmazdı..

badem ağacı avatar badem ağacı 09 Aralık 2007 21:46:12

10

ben hayatımda en güzel türk filmini izlediğimi düşünüyorum. görüntünün senaryo üzerinde bu kadar etkili olması, sahnelerin müzikle birlikte insanı dehşete düşürmesi ve olayların beş vakit ezan zamanıyla anlatılması(hem de hiç dini bir boyut taşımadan )... hepsi cok etkileyiciydi. özellikle cocuk oyuncuların duygularının cok iyi aktarıldığı filmde cocukların bilinçaltında yatan öfkeleri, kıskançlıkları ve akıl almaz planları, karakterler derinlemesine tanıtılmasa da olağanüstü anlatılmış. babalar ve cocukları üzerinden aile ilişkilerine dikkat çekilmiş.taknik kalitesi de oldukça yüksek. bu film bence bir baş yapıt.

su-de34 23 Nisan 2007 12:42:04

10

Filmin nerede çekildiğine takıldım ve netten aradım baktım... Çanakkale-Kozlu köyü...Mekan gerçekten güzel ve çekimler etkileyici... Filmdeki sessizlik beni koparmadı aksine ilgimi çekti...Gerçekten köy hayatı daha sesli ve hareketli; burda vurgu lanmak istenen noktalar farklı yalnız...İzlemiş olmaktan memnunum...

Yandex.Metrica