Ali Poyrazoğlu

Doğum Tarihi 9 Temmuz 1946
Doğum Yeri İstanbul
Ajans Aslı İslamoğlu Agent & Management

Biyografisi

Sinema ve tiyatro oyuncusu, yazarı ve yönetmeni.Ali Poyrazoğlu oyunculuk kariyerine İstanbul Şehir Tiyatroları'nda başladı. Pek çok tiyatro oyununda oynadı. Oynadığı tiyatrolar arasında Dormen Tiyatro su, Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu vardır. 1972 yılında Poyrazoğlu Tiyatrosu]'nu kurdu. New York Broadway'de sahnelen Pera Palas adlı oyunda İngilizce başrol oynadı.Sinemaya 1970'de başladı. Ancak 1970'lerin ortasında Türk Sinemasına damga vuran seks filmleri furyasına katıldı. Bu dönemde sadece iki yıl içinde Hop Dedik Kazım, Kadınlar Hayır Derse, Çapkın Kızlar, Canavar Cafer, Deli Deli Tepeli, Çukulata Sevgilim, Kazım'a Ne Lazım, Beş Atış Yirmibeş, Bir Baba Hindi, Çılgın Gençlik, Çilli Yavrum Çilli, Çin İşi Japon İşi, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Bulunmaz Uşak, Kayıkçının Küreği, Çifte Kavrulmuş, Mahallede Şenlik Var, Namus Belası, Ne Alsan İki Buçuk gibi filmlerde rol aldı. Ancak daha sonra Yeşilçam'dan tamamen uzaklaştı. Uzun süre sonra 1988'de Arkadaşım Şeytan adlı filmle sinemaya döndü.
Mazhar Alanson'la başrolünü paylaştığı ve döneminde oldukça konuşulan bu komedi filminde Şeytan rolündeydi. Arkadaşım Şeytan ile 1989'da 2. Ankara Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu; 9 filmindeki rolüyle ise 2003'de 8. Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Oyuncu (65)

Son Yorumlar (26)

burcusara avatar burcusara 08 Ağustos 2019 22:44:23

Buraya lebkuchen arkadaşımızın yazdığını uazmaya gelmiştim, o benden çok yaşayacak herhalde :) bu arada sayfasını göremiyorum ama adından anladığım kadarıyla benim gibi Almanyadan olmalı. Benim gibi Kartal Tibet hayranı ve yorumuna 100% katılıyorum. Ali Poyrazoğlu hakkında o kadar övgü dolu sözler okuyorum heryerde. Ama onunla beraber aynı filmlerde oynayan kadın oyuncular yerle bir ediliyor. Yada sanki sadece o tarz filmlerde oynamışlar gibi davranılıyor. Çifte standarttan bende nefret ettiğim için bende yorum yapmak istedim.

mansurx avatar mansurx 11 Kasım 2016 08:58:28

7

Ali poyrazoğlu yetenekli iyi bir oyuncu ses tonu da çok iyi bir çok seslendirme yapmıştır ayrıca tiyatroya hala devam ediyor yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz başarılar dilerim.

şabanoviç avatar şabanoviç 31 Temmuz 2015 15:52:24

6

daha iyi yerlerde olabilirdi o furya ile değerini düşürdü yinede sevdiğim bir sanatçıdır

Yandex.Metrica