Ali Poyrazoğlu

Doğum Tarihi 9 Temmuz 1946
Doğum Yeri İstanbul
Ajans Aslı İslamoğlu Agent & Management

Biyografisi

Sinema ve tiyatro oyuncusu, yazarı ve yönetmeni.Ali Poyrazoğlu oyunculuk kariyerine İstanbul Şehir Tiyatroları'nda başladı. Pek çok tiyatro oyununda oynadı. Oynadığı tiyatrolar arasında Dormen Tiyatro su, Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu vardır. 1972 yılında Poyrazoğlu Tiyatrosu]'nu kurdu. New York Broadway'de sahnelen Pera Palas adlı oyunda İngilizce başrol oynadı.Sinemaya 1970'de başladı. Ancak 1970'lerin ortasında Türk Sinemasına damga vuran seks filmleri furyasına katıldı. Bu dönemde sadece iki yıl içinde Hop Dedik Kazım, Kadınlar Hayır Derse, Çapkın Kızlar, Canavar Cafer, Deli Deli Tepeli, Çukulata Sevgilim, Kazım'a Ne Lazım, Beş Atış Yirmibeş, Bir Baba Hindi, Çılgın Gençlik, Çilli Yavrum Çilli, Çin İşi Japon İşi, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Bulunmaz Uşak, Kayıkçının Küreği, Çifte Kavrulmuş, Mahallede Şenlik Var, Namus Belası, Ne Alsan İki Buçuk gibi filmlerde rol aldı. Ancak daha sonra Yeşilçam'dan tamamen uzaklaştı. Uzun süre sonra 1988'de Arkadaşım Şeytan adlı filmle sinemaya döndü.
Mazhar Alanson'la başrolünü paylaştığı ve döneminde oldukça konuşulan bu komedi filminde Şeytan rolündeydi. Arkadaşım Şeytan ile 1989'da 2. Ankara Film Şenliği'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu; 9 filmindeki rolüyle ise 2003'de 8. Sadri Alışık Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Oyuncu (65)

Son Yorumlar (25)

mansurx avatar mansurx 11 Kasım 2016 08:58:28

7

Ali poyrazoğlu yetenekli iyi bir oyuncu ses tonu da çok iyi bir çok seslendirme yapmıştır ayrıca tiyatroya hala devam ediyor yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz başarılar dilerim.

şabanoviç avatar şabanoviç 31 Temmuz 2015 15:52:24

6

daha iyi yerlerde olabilirdi o furya ile değerini düşürdü yinede sevdiğim bir sanatçıdır

MGUNAY avatar MGUNAY 06 Kasım 2012 09:20:41

8

iyi filmleri var mesela Canavar Cafer, Arkadaşım Şeytan, Asiye Nasıl Kurtulur O Şimdi Asker gibi seslendirmeside harikadır bir haber kanalında dinazorlarla ilgili bir belgeseli, buz devrindeki mamut ve yıldırdır Türksel reklamını onun sesiyle izledik . zaten Feri hanım furya sonrası öldürüldü Mine hanımda belki kendi istedi sinemayı bırakmayı mesela en fazla soyunan oyunculardan Necla Fide daha 2000li yıllar filmlerinde bile gözüktü (Issız Adam gibi) demek istediğim bu kadınlara iş verilmediği için değil büyük ihtimal kendileri istemedi sinemada oynamayı bazıları evlenip izini kaybettirdi bazıları pavyona düştü vesaire ama devam etmek isteyen devam etti bence.

Yandex.Metrica