Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dilaver Uyanık

Dilaver Uyanık

Doğum Yeri : Malatya

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1938

Ölüm : 2004-08-27

Eğitim : A.Ü DTCF Felsefe

Hakkında : Özellikle Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki baba (Kemal) karakteri ve Zerda dizisindeki rolüyle tanınır. Orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. 1958’de Malatya Fikir ve Sanat Derneği’ni kuranlar arasında yer aldı. Doğu Anadolu’da ilk kez bir bölge tiyatrosunun kurulmasına önemli katkılarda bulundu. Kurduğu tiyatroda hem oyuncu hem yönetmen olarak görev aldı. Gayret gazetesinde günlük yazılar yazmasının yanı sıra, "İğnedenlik" adlı fıkra köşesinde yazdı. 1962-1965 yılları arasında yayın yapan Malatya Eğitim Radyosu’nda yöneticilik yaptı. Bu dönemde Radyo Halk Müziği Korosu, Klasik Türk Müziği Saz Gurubunu kurdu. "İzahlı Türk Müziği", "Edebiyatçılardan seçmeler" ve "Radyo Tiyatrosu" programlarını yaparak Malatya'da kültür sanatın gelişimine katkıda bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünde okurken, buradan ayrılarak çalışmaya başladı. TRT’nin spikerlik sınavını kazandı ve burada çalışmaya başladı. 1968-1973 yılları arasında bu kurumda çalıştı. Daha sonra İstanbula gelerek tiyatro oyunculuğu yapmayı sürdürdü. Çeşitli sinema filmleri ve dizilerde de rol aldı. Kanser nedeniyle bir süre tedavi gören Uyanık, 27 Ağustos 2004'te İstanbul'da öldü. Cenazesi Şişli Camii'nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Resimlermansurx

14 Aralık 2016 09:03

Dilaver uyanık yetenekli iyi bir oyuncuydu daha çok şaşıfelek çıkmazı dizisiyle tanınmıştır dublaj sanatçısı olarak da başarılıydı allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

segal844

15 Ocak 2010 21:23

Türk sinemasında, tiyatro da, dizi film sektöründe  ve de  seslendirme de önemli ustalardan biriydi. En çok Anthony Quinn'e benzerliğiyle tanınan ve popüleritesi artmıştır. Yakın zamana kadar oynadığı dizi filmlerle ve canlandırdığı karakterlerle hatırda kalan usta tiyatro oyuncusu yaşı biraz daha ilerlemiş yetişkinlerin dublaj sanatçısı olarak bildiği sevgili Dilaver Uyanık tiyatro ve dublaj sanatçılığını ustaca yapmıştır. Kişisel bilgilerindeki eksikliklerin tamamlanması yerinde olur. Rahmetle ve saygıyla anıyorum..  

Cevap Yaz

seyirci06

9 Şubat 2009 21:47

çooook iyi bir adamdı. allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

f_ebru_b

8 Şubat 2008 23:43

köklü ve iyi bi oyuncu.

 

Cevap Yaz

Gül Tuna

31 Ocak 2008 09:54

bende ilk sasifelek cikmazinda tanimistim bence cok basarili

Cevap Yaz

rettly

4 Haziran 2006 20:50

onu ilk şaşıfelek te tanımıştım... anthony quinn in tıpatıp ikiziydi sanki rahmetli toprağı bol olsun...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica