Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Efgan Efekan

Efgan Efekan

Doğum Yeri : İzmir

Doğum Tarihi : 6 Mayıs 1935

Ölüm : 2005-09-07

Eğitim : Beyoğlu Orta Okulu

Hakkında : Beyoğlu Ortaokulu'ndan mezun oldu. Sinemaya on yedi yaşındayken Sami Ayanoğlu’nun çektiği 1953'te “Battal Gazi Geliyor” filminde figüran olarak başladı. 1953-1958 yılları arasında Sami Ayanoğlu'nun ortağı olduğu film şirketinin yazı hânesinde çalıştı. Burada çalışırken, uzun boyu ve ilgi çekici fiziği ile devrin ünlü oyuncusu Atıf Kaptan’ın dikkatini çekti ve Atıf Kaptan’ın yardım ve himayesi ile 1958 yılında Ölmeyen Aşk filminde başrol oyuncusu oldu. Atıf Kaptan tarafından verilen Efgan Efekan adını kullanmaya başladı. Bu film Efgan Efekan’ı şöhrete kavuşturdu. Efekan, çoğunlukla Muhterem Nur ile ideal çift oluşturarak çevirdiği filmlerle ün sağladı.1964 yılına kadar aralarında Cilalı İbo’nun Çilesi, Mahallenin Sevgilisi, Felâket Kadını, Yangın Var gibi yirmi beş filmde oynadı. 1965 Yılında Ankara’da ses sanatkârı olarak sahneye çıktı. İki yıldan sonra sahnelerde muvaffakiyetini sürdüremedi. Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efkan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı. Uzun süre baş rollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. Kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yaptı. Efkan Efekan 1980'lerin sonundan itibaren TRT'nin dizilerinde rol almaya başladı. Efekan bu dönemde Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Hanımın Çiftliği gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı. 7 Eylül 2005 tarihinde akciğer kanseri tedavisi gördüğü Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybeden Efekan'a, 42. Altın Portakal Film Festivali'nde Türk sinemasına katkılarından dolayı Altın Portakal Onur Ödülü verilecekti. Efekan'ın rol aldığı başlıca filmler arasında ise Yangın Var, Mahalle Arkadaşları, Bekçi Kadın, Aşkın Gözyaşları, Yedi Kocalı Hürmüz, Keşanlı Ali Destanı ve Kısmet yer almaktadır.

İlgili Filmlermansurx

17 Aralık 2016 15:15

Efgan efekan yetenekli,yakışıklı karizmatik bir oyuncuydu ama hiç bir zaman popüler olamamıştır hep gölgede kalmıştır yer aldığı her işe renk katmıştı yönetmen ümit efakan ın da abisidir allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

AlınYazısı

17 Aralık 2016 09:50

60 lı yıllarda salon filmleriyle 70 lerde sinemaya verdiği uzun bir aradan sonra 80 ve 90 lardaki ağır karakterlerle karşımıza çıktı. Oyunculuğu iyi biriydi. Ciddi rollerin adamıydı. Nur İçinde Uyusun.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

29 Temmuz 2016 16:09

Her rolde oynayabilen bir oyuncuydu.Pekcan Koşar'ın sesi yakışıyordu bu oyuncuya.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

12 Haziran 2016 11:31

allah rahmet eylesin komedi tarzı ve başrol oynadığı filmleri severek izlemişimdir

Cevap Yaz

bltszlk

15 Mayıs 2016 19:56

Yılların usta oyuncusu .Bir Aşk Yeter filminde Sedat beyi oynuyor.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaadamı

26 Şubat 2016 20:52

siyah beyaz dönemde çok popülerdi 70 lerde nerdeyse hiç yok 80 lerde daha çok komiser ve ağır abi tiplemeleriyle karşımıza çıktı. değerli bir oyuncuydu. sinemadan önce kendisini dizilerde tanıdım. 90 larda çok dizilerde oynardı.perfonmansı da gayet başarılıydı bu dizilerde. allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Kypria

25 Eylül 2013 12:30

Siyah beyaz Türk filmleri denince aklıma gelen ilk oyunculardan biridir.. Siyah beyazlı filmleri oyunculuğu ile renklendirmiştir.

Cevap Yaz

Kleberson

27 Ocak 2013 04:07

oyunculugu cok iyiydi en iyi rolü alev gibi filmindeki rolüdür bence

Cevap Yaz

benimsinema

12 Şubat 2012 16:22

sinemanin en önemli oyuncularindan biri. ilk zamanlarda basrollerde oynasada sonra genelde ikinci planda oynamistir.  mekani cennet olsun

Cevap Yaz

yslcm_yasemin

27 Aralık 2010 02:23

Siyah beyaz ve İzzet Günay’lı filmlerde sıkça rastladığım ve oyunculuğunu beğendiğim yakışıklı aktörümüzdü. Öyle gördüğüm için İzzet beyin yakın dostu olarak görüyorum kendisini. Başrol filmleri olsa da genellikle Süleyman Turan gibi ikinci planda kalıyor ama  başarılı oyunculuğunu konuşturuyordu. İlerleyen yaşındada rol aldığı dizi ve sinema filmlerindede  başarılıydı. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica