Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oğuz Gözen

Oğuz Gözen

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 28 Eylül 1946

Ölüm : 2015-11-23

Eğitim : Özel Ticaret Gazeticilik okulu

Hakkında : Oğuz Gözen, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Özel Ticaret Gazetecilik Okulu'nda okudu. 1960 yılında, Ankara'da sahne Çığ'da başladığı sanat yaşamını İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Oyuncuları ve Arena Tiyatrosu'yla devam ettirdi. Henüz on altı yaşındayken, Türkiye'nin ilk yerli fotoromanını çekti. Yoksullar Parkı isimli oyunu, 1967 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda, bir sezon oynandı. Yine yazıp yönettiği, Bir Piyes Yazıyorum isimli oyunu, kadıköy Opera Tiyatrosu'nda sahnelendi. Oyunlar sahneye koydu. Çocuk hikayeciliğine de eğildi. Bu dalda bir çok kitabı yayınlandı. İlkokulların ünite dergilerinde okutulan hikayeleri mevcuttur. Günahkarlar Serisi'ni kaleme aldı. 1970 yılında, toplumun cinsel sorunlarını işlediği Cam Kırıkları adlı kitabı, Cumhuriyet Gazetesi tarafından, yılın en ilginç hikaye kitaplarından biri olarak gösterildi. 1972 yılında, Hayal Uçurumu filmiyle girdiği sinemada, çeşitli konularda yüz elli civarı film üretti. Filmlerinin birçoğunun senaryolarını yazdı. Üç kere Almanya'ya giderek, bu ülkede de, Almanya Macerası, Dertler İnsanı, Dünya Boştur, Senin Yüzünden, Kadersiz Doğmuşum adlı filmleri yönetti. Yeşilçam'da bazı yıllar, senenin en fazla film çeken yönetmeni oldu. 1997'de Türk Sineması'nda çekilen tüm filmlerin üçte birini çekerek, görülmemiş bir rekora imza attı. Elveda Yavrum, Yetim, Kurtar Yarab gibi hasılatlı filmler ortaya koydu. Zorunlu göçle, Bulgaristan'dan gönderilen Türklerin yaşantılarını, yarı belgesel nitelikte Zulüm Treni adıyla sinemaya aktardı. Gözen, sinemamızın, en fazla film çeken yönetmenlerinden olup, anılarını derlediği, Bir Yeşilçam Masalı adlı kitabı 2006 yılında, Akis Kitap tarafından yayınlandı. Sahipsiz Kalpler adlı hikaye kitabı, pratik senaryo yazma tekniğini öğreten Senaryo Nasıl yazılır? kitabı, Bir Kilo çilek isimli çocuk kitabı yine Akis Kitap'tan çıktı. Sanatçı, 24 Kasım 2015 tarihinde, Şişli Camisinde ikindi namazından sonra cenaze töreni yapıldıktan sonra, Üsküdar Bülbül Deresi mezarlığında defnedilecektir. Cenaze törenine katılmak isteyenler için saat 13:30’da AKM önünden otobüs kaldırılacaktır..

İlgili FilmlerToqqLe

15 Mayıs 2020 22:28

Saçma sapan filmlerin unutulmaz yönetmeni türlerin ed wood olarak bilinen bir yönetmendir.

Cevap Yaz

murat1984

10 Ocak 2017 19:22

Gerçek ismi Kamil Oğuz Gözen olan Türk Sinemasının en çok film çeken ilk 5 yönetmeni arasında yer almasına rağmen vasat bir yönetmendir.Siyah Beyaz Filmleri biraz daha eli yüzü düzgün seyredilebilecek filmlerdir.

Cevap Yaz

mehmetgunekarata

6 Mayıs 2016 12:03

mekanın cennet olsun degerli dostum. eşin ve kzına baş saglığı diliyor acılarını paylaşıyorum. Çok üzgünüm tesadüfen yeni öğendim (5 Mayıs 2016 )

Cevap Yaz

Metromax

24 Kasım 2015 15:48

oğuz gözen türk sinemasının ed wood dur allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

M.Y

24 Kasım 2015 14:48

Oğuz gözen yaklaşık 150 film yapmış ve içinde 1 tane iyi film yok sevgili mehmet günay ın yorumuna sonuna kadar katılıyorum bütçesi az olabilir ama filmlerinde hiç bir özen olmaması seyirciyi ciddiye almaması kabul edilir değil ama ne olursa olsun yeşilçamı çok seven biri olarak yeşilçama hizmet etmiş bir yönetmeni daha fazla eleştirmek istemiyorum allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

MGUNAY

24 Kasım 2015 09:07

Allah rahmet eylesin. Ama malesef yeşilçama pek hizmet ettiğini söyleyemeyeceğim. film şeridinde yaklaşık 150 film var hepsi gereksiz boş filmlerdi. Filmlerinden en iyisi davetsiz misafir filmi olduğunu söyleyebilirim.

Cevap Yaz

yesilçamsever38

24 Kasım 2015 07:15

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.. iyi bir yönetmenimizdi.kitabı halen elimde mevcut her zaman okurum zamanında çok yoksulluk çekmiş

Cevap Yaz

mansuryıldırım

20 Nisan 2015 14:32

1972 yılında bir türkücü filmiyle dursun salkımın baş rolünde oynadığı belki yılar sonra filmiyle ilk uzun metrajını yapmış en son filmi gece yolcuları recep ile selena 2012 arasında 40 yılda hiç durmadan 142 filim yapmış içlerinde 1 tane iyi film yok son filimleri recep ibibik serisi recep ivedikin gişe başarısı üzerine çekildikleri ilk filmde özellikle belli oluyor anlamadığım bu kadar film yapıp neden son filmlerinde ilk kez filim yapan amatör filimciler gibi yönetmenlik yapması seyirciye saygı nerde 142 film tecrübesine rağmen böyle kötü filmler yapıyorsa o zaman kusura bakmasın kötü bir yönetmen ve senarist dediğimdede kırılmasın.

Cevap Yaz

cosmopolis

10 Mart 2013 05:14

herşeye rağmen sinema yapan muhteşem insan

Cevap Yaz

ilhan-59

21 Haziran 2011 17:04

Oğuz Gözen ; dar  bütçe ile basit fakat akılda kalan filmler çekmiştir. filmleri   genelde kenar mahalle sinemalarında gösterilirdi. en iyi filmleri Dursun Salkım'la olan ( öldüren şarkı ve belki yıllar sonra ) filmleridir. daha sonra şarkılı müzikal ve erotik filmlerde filmografisinde mevcuttur.Bütün filmlerindeki her sahnenin  müziklerinin kullanımı çok başarılı . jenerik ve ara fon müzikleri bile dikkat çekiyor.Sinemada bu kadar filme yönetmen olarak imza atmak kolay değil.üzerinde durulması gereken bir yönetmen. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica